- Kényelmes megoldás a spájz, szinte bármit tárolhatunk ott.
- Érdemes azonban időről időre átvizsgálni a kamra tartalmát.
- Meglepő dolgokról derül ki, hogy mégsem állnak el olyan sokáig.
Akinek van otthon éléskamrája, pontosan tudja, hogy az aranybányával ér fel. Tészták, szószok, fűszerek, lekvárok és megannyi alapvető élelmiszer rejlik a spájzban, amelyek hónapokig vagy akár évekig is elállnak. De vajon tényleg mindegyik friss és ízletes még?
Számos terméknek meglepően hosszú a szavatossági ideje, ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy fogyasztásra alkalmas az örökkévalóságig. A hűtőben tárolt élelmiszerek esetében nem sokat hezitálunk, simán kidobjuk a lejárt felvágottat vagy sajtot. A kamrában tárolt dolgokról viszont hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy évekig is jók még.
9 élelmiszer, amit általában túl sokáig tárolunk
Ideje átnézni a spájz tartalmát, és kiszórni azokat az élelmiszereket, amelyek túl régóta foglalják a helyet. A helytakarékosság mellett természetesen az egészségi szempontokat kell szem előtt tartani. Attól még, hogy valami sértetlennek néz ki, nem biztos, hogy ehető is. Az alábbi élelmiszereket valószínűleg túl régóta tárolod a spájzban.
1. Quinoa és egyéb teljes kiőrlésű gabonák
A quinoa és más teljes kiőrlésű gabonák – mint a farro vagy a barna rizs – rendkívül érzékenyek a hőre, a levegőre és a nedvességre. A bennük lévő egészséges olajok avasodni kezdhetnek nem megfelelően tárolás esetén, az avas étel elfogyasztása pedig gyomorrontásos tüneteket okozhat. A quinoa akkor friss, ha enyhén édes illatú, ezzel szemben az avasodott gabonák dohos, olajos szagot árasztanak.
2. Fűszerek
A fűszerek, így például a kurkuma, paprika vagy szerecsendió körülbelül 2–3 év után elveszíthetik ízüket. Míg a régi fűszer nem feltétlenül ártalmas az egészségre, az ízével sokat nem tudunk kezdeni a főzéskor. Ha már nem érezzük az adott fűszer illatát a tasakjába/üvegébe beleszagolva, ideje új adagot beszerezni belőle.
3. Diófélék és magvak
A diófélék, például a mandula vagy a földimogyoró olajban gazdagok, ezért számolni kell az avasodás veszélyével. A kamrában tárolt héj nélküli magvaknál 1–2 hónap után elkezdődhet az avasodás. Ennek tipikus jelei a sötét, olajos megjelenés és a festékszerű szag. A frissesség megőrzése érdekében célszerű a dióféléket a hűtőszekrényben, visszazárható hűtőtasakban tárolni.
4. Sütőpor és szódabikarbóna
A kelesztőporok idővel elveszítik hatásukat, aminek eredménye a szomorú, lapos piskóta. Egyszerű teszttel kideríthetjük, hogy melyik por alkalmas még konyhai felhasználásra. Keverjünk össze egy kevés szódabikarbónát ecettel, vagy sütőport forró vízzel. Ha a keverék felhabzik, még tehetünk a porból a vasárnapi sütibe.
5. Olívaolaj
Ha tárolásról van szó, az olívaolaj az egyik legérzékenyebb étel. Fény és hő hatására gyorsan romolhat, és a felbontott üveg fél év után elveszítheti friss, zöldes ízét. Az olívaolajat hűvös, sötét helyen tartsd, és, ha nem használod rendszeresen, inkább kisebb üvegekkel vásárolj belőle!
6. Zöldségkonzerv
Bár azt hihetjük, a konzervált zöldségek örökké elállhatnak a kamra polcán, minél tovább pihennek ott, annál valószínűbb, hogy az ízük és textúrájuk romlani kezd. A magas savtartalmú ételek (savanyúságok) körülbelül másfél évig bírják, az alacsony savtartalmúak viszont (ilyen a kukorica) akár 5 évig is elállhatnak. Általános szabály, hogy ha nincs rajta sérülés, a szavatossági idő után is fogyasztható a konzerv, ám ha egyszer felbontottuk, rövid időn belül használjuk is fel.
7. Tea és kávé
A tea és a kávé is elveszítheti frissességét, ha túl sokáig pihen a kamrában. A teafüvek és teás tasakok legfeljebb 1 évig őrzik meg aromájukat. Hasonló a helyzet a kávéval is, főleg a darált kávé esetében, amit legjobb 1 hónapon belül felhasználni. Inkább próbálj kisebb mennyiséget vásárolni, hogy mindig friss legyen! Az instant kávézóknak kicsivel több idejük van, ők 2 hónapig tárolhatják kávéjukat.
8. Cukor
Mindenféle típusú cukor hajlamos összeállni és nagyobb darabokban megkeményedni, ha túl sokáig tároljuk. Ettől, bár nem romlik meg, elveszíti ideális textúráját. Tárold légmentesen záródó edényben, hogy megőrizze tartósságát!
9. Fokhagyma
A fokhagymát ideális esetben hűvös, sötét helyen tároljuk, de nem érdemes túl sokáig pihentetni a kamrában, mert könnyen kiszárad vagy kihajt. A friss fokhagymát fogyasszuk el néhány héten belül!
Kapcsolódó: 6 élelmiszer, amit sose tárolj a kamra polcain
Láthatjuk tehát, hogy a túl sokáig tárolt alapanyagok nemcsak az étel minőségére, hanem egyes esetekben az elfogyasztójuk egészségére is hatással lehetnek. Ezért érdemes nem túllépni az ajánlott tárolási időt, illetve fontos odafigyelni a kamra hőmérsékletére és a fényviszonyokra is. A kamra tartalmának rendszeres átnézésével elkerülhetjük a pazarlást és biztosíthatjuk, hogy minden étel a legjobb formáját hozza, amikor szükség van rá.
Kapcsolódó: Ezek az élelmiszerek egyáltalán nem valók hűtőbe
Kiemelt kép: Getty Images