Persze miközben szinte maga alá temet a munka és a családdal járó terhek, úgy érezzük, se erőnk, se időnk arra, hogy kreatív oldalunkat kibontakoztassuk. Hiszen még a sportolásra is alig tudunk egy-egy órát szakítani. Pedig a jóllétünkhöz és a terhek elbírásához nagyon is szükségünk van arra, hogy elmerüljünk egy számunkra kedves hobbiban, ami kiszakít a mókuskerékből. Nézzük, pontosan hogyan segít rajtunk a kreativitás!
A kreativitás boldoggá tesz és segít leküzdeni a stresszt
A kreativitás bizonyítottan csökkenti a stresszt, a szorongást és a depressziót, emellett növeli az önbizalmat, és rugalmasabbá tesz minket. A témával a 2021-ben elhunyt, Széchenyi-díjas magyar-amerikai pszichológus, Csíkszentmihályi Mihály is sokat foglalkozott. Ő írta le először a flow-élményt, azaz azt az állapotot, amikor teljesen elmélyülünk abban, amit csinálunk. Kutatásai során rájött, hogy a festők mintha kreatív transzba esnének munka közben, annyira kizárják a külvilágot és csak az alkotásra koncentrálnak.
Ezt a jelenséget hegymászóknál, sakkozóknál, táncosoknál, egy sor hobbitevékenységnél is megfigyelte. A lényeg az volt, hogy az illető élvezze azt, amit csinál és teljesen elmerüljön benne. Csíkszentmihályi szerint ekkor megjelenik az alkotás élménye, a dicsőség, az öröm, amit a cselekvés közben érzünk, külső jutalom nélkül. Ezt az állapotot értjük a flow alatt azóta is. Mindegy, miből áll a konkrét tevékenység, ha teljesen kikapcsol és feltölt, és senkinek sem okozunk kárt vele, akkor érdemes ragaszkodni hozzá.
Kapcsolódó: A kreativitás nyugdíjas korunkban is elkísér
Ha akár csak fél vagy egy órát szánunk arra, hogy kreatívkodjunk, az máris fellendítheti a mentális egészségünket és problémamegoldó-képességünket. Hiszen minden egyes flow-élmény után másként tekintünk a világra. A kognitív pszichológia ezért a kreativitást a problémamegoldás egyféle módjának tekinti.
Kreatív üzemmódban ugyanis képesek vagyunk új utakat, szempontokat felfedezni, meglátni.
Ha csak szorongunk egy adott problémán, és közben felemészt a stressz, nehezen látjuk meg a teljes képet vagy vagyunk hajlandók eltérni a megszokott megoldásoktól. Ilyenkor égető szükségünk van némi távolságra az adott gondtól, egy kis szünetre (ezt szaknyelven inkubációnak nevezik), és a kreativitásunk megélésére. Sétáljunk egy nagyot a természetben, sportoljunk, zenéljünk – még Einstein is ezekkel a módszerekkel inkubált, amikor egy problémára nem talált megoldást.
A kreativitás segít felfedezni rejtett erősségeinket
Szakemberek rájöttek, hogy ha a nehéz élethelyzetben lévő klienseiket arra kérik, hogy hetente legalább egyszer kísérletezzenek egy kreatív projekttel, a páciensek általában felfedeznek egy olyan erőt magukban, amiről vagy nem is tudtak, vagy már elfeledkeztek. A kreativitás megélése új értelmet és irányt ad ilyenkor az életüknek, újra lendületbe kerülnek. Ha te is fásultnak, keserűnek és kimerültnek érzed magad, érdemes próbát tenned az alábbi ötletek valamelyikével a kreativitásod felpörgetésére! Hajrá!
Kapcsolódó: Így pörgethető fel kreativitás a mindennapokban – Tippek
- Keress közösséget! Sokan félnek egyedül nekivágni a kreatív tevékenységnek, mert úgy érzik, nincsenek meg hozzá az eszközeik. Ám ha csatlakozunk valamilyen sport- vagy szakkörhöz, akkor nemcsak a kreativitásunkat élhetjük meg, de az összetartozás érzését is, ami oldja a stresszt és a magányosságtól való félelmet. Manapság rengetegen élnek elszigetelten, az ilyen élmények azonban feloldják az ezzel kapcsolatos rossz érzéseket.
- Segít a zene! Ha korábban játszottunk valamilyen hangszeren, frissítsük fel a tudásunkat. Nem kell hihetetlenül magas szintekre jutnunk, a lényeg az, hogy mi magunk élvezzük a zenélést, a hangok rezgését, a megváltozó tudatállapotot. Másoknak nem a hangszer, hanem az éneklés, a tánc vagy a sport az, ami segít megélni a flow-élményt. Itt is ugyanaz a szabály: ne közönségnek próbáljunk megfelelni, ne hallgassunk a szorongó, alacsony önbecsülésről árulkodó belső hangokra, csak csukjuk be a szemünket és csináljuk! Egy idő után magával ragad a zene, amit szeretünk, és azon kapjuk magunkat, hogy boldogan énekelünk és táncolunk.
- Törd meg a rutint! Ha ugyanazt ismételgetjük, akkor az unalom mellett hamar megjelenik a bosszúság is. Rázzuk fel egy kicsit az életünket, törjük meg a szürke hétköznapokat! Ehhez sokszor az is elég, hogy más úton megyünk munkába, onnan haza, vagy új sportba vágunk bele. Telefonozzunk egy órával kevesebbet, szakadjunk el a hírektől, és azt az időt töltsük valami olyan kreatív tevékenységgel, ami boldogít. Rá fogunk jönni, hogy a belső világunk sokkal nyugodtabb és harmonikusabb is lehetne, mint eddig gondoltuk.
Kapcsolódó: A kreativitás milyen formája illik hozzád? Teszteld!
Kiemelt kép: Getty Images