- Egyre olcsóbbak az utángyártott töltők, amelyek viszont nem hosszú életűek és veszélyesek.
- Egy felmérés szerint az Amerikában forgalomban lévő töltők 58%-a nem volt biztonságos.
- Milyen a megbízható telefontöltő?
„2024. december 28-tól az USB-C csatlakozó lesz az úr az Európai Unióban, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy ezen dátumtól kezdődően már csak olyan telefonok (és az említett többi kütyütípusok) lesznek megvásárolhatók az EU-n belül, így hazánkban is, amiken USB-C típusú csatlakozóval szereltek fel” – tudosított az egységesített telefontöltők bevezetéséről a 24.hu tavaly év végén.
Az Európai Unióban egyelőre a régebbi telefonokhoz mindenféle mobiltöltőt lehet vásárolni, de ahogy elavulnak és elromlanak majd a mostani mobilok, úgy tűnnek el a megjegyezhetetlen nevű és számú töltőverziók is. A helyükre csak olyan, új eszközök léphetnek majd, amelyeknek gyorsabb töltésre képes töltője lesz, azaz a fent említett USB-C kábeleké a jövő. Ezzel még önmagában nem is lenne nagy baj – bár a szakembereket egyelőre nem sikerült meggyőzni arról, hogy tényleg ez a legjobb telefontöltőtípus a piacon.
A probléma az, hogy rengeteg pocsék minőségű telefontöltő elérhető fillérekért.
Márpedig egy mobiltelefon élethossza alatt általában nem csak egy darab töltőt használunk el. Gyakran elhagyjuk, elszakad, tönkremegy és emiatt nagyjából fél-egyévente cserélni kell. A legtöbben ilyenkor nem a márkaboltba rohannak, tesztelt, jó minőségű töltőkért, hanem megveszik a legközelebbi vegyesboltban a szükséges formájú kábelt.
Kapcsolódó: Ez a 6 leggyakoribb mobiltelefonnal kapcsolatos baleset
„Egy rossz minőségű töltő bármikor széteshet, ha például a töltő részei nem illeszkednek tökéletesen, és kihúzáskor valamelyik része leszakad, akkor feszültség alatt maradhatnak az alkatrészek, és áramütést okozhatnak – nyilatkozta Pamela Rucker Springs, az amerikai fogyasztóvédelmi bizottság kommunikációs igazgatója a Huffington Postnak. – Emellett a belső áramkörökkel szintén lehetnek bajok, és ez problémát okozhat a telefon töltésekor is.”
Egy néhány hónapja végzett amerikai termékbiztonsági vizsgálat szerint az akkor forgalomban lévő töltők 58%-a nem volt biztonságos. A teszten megbukott telefonöltőkben vagy az áramkörök nem voltak megfelelőek vagy az illesztéseknél a szigetelés volt elégtelen. Ezek a pocsék töltők áramütést okozhatnak és a szikrázhatnak, de akár ki is gyulladhatnak, a tűz pedig pillanatok alatt átterjedhet a környezetre.
Gondoljuk csak el, milyen katasztrófa történhet, ha egy magára hagyott telefon lángra kap, és mi nem vesszük észre időben!
Általában úgy ellenőrzik, tesztelik a telefontöltőket, hogy a forgalomba helyezés előtt túlterhelik őket. Megfigyelik, hogyan viselkedik a termék, ha felmelegszik, vagy szélsőséges körülményeknek van kitéve. A nagy márkák, világvállalatok csak az ilyen módon, sikeresen letesztelt és bevált töltőket dobják piacra.
Milyen a biztonságos telefontöltő?
Nagy a kísértés, hogy olcsó töltőket vegyünk, de inkább ne kockáztassunk! Ezek a silány telefontöltők lejönnek a gyártószalagról, és már be is csomagolják, majd pár száz forintért kínálják őket. Általában senki nem próbálja ki, hogy működnek-e egyáltalán vagy biztonságosak-e. Ennek tetejében a hamisítványokat is egyre nehezebb kiszúrni, az alábbi 3 dologra tehát mindenképp figyeljünk, ha új(nak mondott) töltőt készülünk vásárolni!
1. Illeszkedés
A töltőkábelnek mindkét végén tökéletesen kell illeszkednie, mind az adapterhez, mind a mobiltelefonhoz.
2. Hőmérséklet
Ha már rövid töltés után is nagyon melegnek tűnik a mobiltelefon, netán olyan forró, hogy alig bírjuk megfogni, akkor azonnal csatlakoztassuk le és dobjuk ki a kábelt!
3. Borítás
Vizsgáljuk át tüzetesen a kábel borítását az illesztéseknél is! Nézzük meg, hogy a gumis szigetelések mindenhol teljesen befedik-e az alkatrészeket. Ha törött, szakadt, hiányos a telefontöltő, meg se vegyük! Amennyiben ilyet kaptunk kölcsön, akkor szintén ne használjuk inkább!
A megoldás, hogy csak szaküzletben vagy márkaboltokban vásároljunk mobiltöltőt, és inkább költsünk rá többet, minthogy az olcsó változattal veszélybe sodorjuk magunkat és a környezetünket!
Kapcsolódó: Biztonságosabb és még spórolhatsz is, ha használat után kihúzod a mobiltöltőket – plusz még ezt a pár eszközt!
Kiemelt kép: Getty Images