Neked is felnőtt gyereked van? Mostanra biztosan kiderült, mire mentél intelmeiddel, személyes példáddal.
Gyerekünk húszas éveiben, pláne később már körvonalazódik, mennyire sikerült átadni neki azt, amit szerettünk volna. Előfordulhat, hogy azt látjuk, egészen máshogyan él, mint ahogy azt mi helyesnek gondolnánk. Megeshet az is, hogy egyszer csak észrevesszük, alig értjük egymást, elbeszélünk egymás mellett. Sőt, felnőtt gyerekünktől kitelik, hogy nem átall kritikát is megfogalmazni szülői teljesítményükkel kapcsolatban is. Sok a nehéz érzés…
Te hogy érzed? Jó a viszonyod a felnőtt gyerekeddel?
Ennek megítélésében persze az ő véleménye is alapvetően fontos. Van viszont három olyan kérdés, amit magadnak is érdemes feltenned, ha meg szeretnéd állapítani, megfelelő-e a kapcsolatok minősége. Olvasd át, és válaszold meg őszintén ezeket a kérdéseket. Ha pedig arra a következtetésre jutsz, dolgoznod kell a harmonikus kapcsolaton, abban is segítünk.
1, Tiszteletben tartjátok egymás határait?
Megadjátok a kellő függetlenséget és tiszteletet a másiknak? Eljutottatok addig, hogy egyenrangú félként vegyetek részt a kapcsolatban? Felnőtt gyerekeddel muszáj, hogy átrendezzétek a hierarchiát egy kicsit: ez mindkettőtöktől igényel némi munkát, és azt, hogy elfogadjátok a változást.
2, Őszintén és nyíltan kommunikáltok egymással?
A kommunikáció minősége fontos mutatója annak, mennyire kiegyensúlyozott és egészséges a kapcsolatotok. Ha még a nehéz témákat is át tudjátok beszélni úgy, hogy abban ne sérüljön egyikőtök sem, az jó jel.
3, Milyen érzésekkel jár a közösen eltöltött idő?
Ha az együtt töltött idő pozitív érzésekkel tölt fel mindkettőtöket, akkor is erős a kapcsolatotok, ha abban (mint minden más emberi kapcsolatban) előfordulnak konfliktusok.
Ha a fenti kérdések alapján úgy érzed, volna mit dolgoznod a kapcsolatotokon, engedd meg, hogy adjunk ehhez néhány tippet.
Aktív hallgatás
Ha felnőtt gyereked elmeséli például, hogy elege van a munkahelyéből, hallgasd meg, bátorítsd, de ne akard mindenáron kielemezni a helyzetet. Az aktív hallgatással kimutatod, hogy osztozol érzéseiben, de bízol abban, hogy maga is rájön a helyes megoldásra. Ez növeli az önbizalmát és erősíti az érzelmi köteléket.
Önállóság
Ha azt érezteted felnőtt gyerekeddel, hogy tiszteled a döntéseit, az megerősíti benne, hogy elfogadod őt, és segít elkerülni a konfliktusokat. Ha a például azt mondja, hogy ezen a hétvégén sajnos nincs ideje meglátogatni téged, ne sértődj meg, inkább javasold, hogy beszéljetek meg másik időpontot.
Kéretlen tanács nélkül
A felnőtt gyerekek gyakran csak azt várják, hogy meghallgassák őket anélkül, hogy rögtön megoldásokat kínálnának nekik. Ha felnőtt gyereked például pénzügyi gondokról beszél, kérdezd meg: „Szeretnéd, hogy ötleteljek veled, vagy inkább csak meghallgassalak?”
Így nem érzi majd azt, hogy rá akarod erőltetni a tanácsaidat.
Elismerés
Az elismerés és az őszinte dicséret megerősíti felnőtt gyereked önbizalmát és azt érezteti vele, hogy büszke vagy rá. Ha például elmondja, hogy előléptették, mondd: „Nagyon büszke vagyok rád, tudom, hogy mennyit dolgoztál ezért. Elképesztően ügyes vagy!” Egy kedves üzenet vagy gratuláló telefonhívás is sokat számít.
Kíváncsiság
A kíváncsiságod azt jelzi, hogy érdekel téged felnőtt gyereked élete, és ha nem vagy túl nyomulós, akkor ezzel tiszteletben tartod a határait is. Olyan kérdéseket érdemes feltenned neki, amik nem hangoznak számonkérésnek. „Mi a legjobb dolog, ami mostanában történt veled?” vagy „Hogy haladsz azzal a nehezebb feladattal, amiről a múltkor meséltél?” Ezek a kérdések érdeklődést mutatnak anélkül, hogy kihallgatásnak tűnnének.
Közös program
Az együtt töltött minőségi idő lehetőséget ad a kapcsolat elmélyítésére, és olyan közös élményeket ad, amire jó visszaemlékezni. Válasszatok együtt helyszínt vagy programot, hogy felnőtt gyereked is szívesen részt vegyen a programon. „Szeretnél a hétvégén eljönni velem megnézni azt az új éttermet? Vagy van olyan hely, ahová szívesen elmennél?”
Elismerni a hibát
Az őszinte bocsánatkérés és felelősségvállalás segít gyógyítani régi sebeket, és megnyitja az utat az újrakezdéshez is. Ha úgy érzed, elrontottál valamit a kapcsolatotokat illetően, ne félj felvállalni a hibát, mert felnőtt gyereked nagyra értékeli majd. „Visszagondolva túl erősen akartalak irányítani, amikor fiatalabb voltál. Sajnálom, ha ez bántott téged. Most szeretném, ha tudnád, hogy mindig támogatom a döntéseidet.”
Nyitottság
Nem kell ugyanúgy gondolkodnotok ahhoz, hogy szeretetteljes legyen a kapcsolatotok. Ha például felnőtt gyereked más politikai nézeteket vall, mint te, mondd azt: „Érdekes, hogy így látod. Elmondanád, miért gondolod így?” Ez a hozzáállás közelebb hozhat titeket egymáshoz, és elkerülhetitek a vitát.
„Fontos vagy nekem”
Ha felnőtt gyereked tudja, hogy törődsz vele, de nem érzi magát kontrollálva, akkor könnyebben megnyílik neked, és ő is keresni fogja a társaságodat. Ha ritkábban jelentkezik, szemrehányás helyett küldj neki egy kedves üzenetet: „Rád gondoltam ma, remélem, jól vagy! Nincs semmi sürgős, csak tudni szeretném, hogy minden rendben van-e nálad.” Ez nem nyomásgyakorlás, csak szeretetteljes érdeklődés.
Türelem
A kapcsolat javítása időbe telhet, főleg, ha vannak olyan múltbeli események, amik árnyékot vetnek rá. A türelem és a kitartás viszont azt mutatja, hogy komolyan gondolod, hogy dolgozni szeretnél rajta. Ha úgy érzed, hogy kapcsolatotok felnőtt gyerekeddel nem olyan szoros, mint szeretnéd, ne erőltesd. Adj teret felnőtt gyerekednek, de folytasd az olyan apró gesztusokat, mint hogy például időnként meghívod egy kávéra.
És azt tudtad, honnan következtethetsz rá, hogy tisztel felnőtt gyereked?
Kiemelt kép: Getty Images