Mickey egér

10 érdekes és bizarr tény Mickey egérről, amit nem biztos, hogy tudtál

95 évvel ezelőtt jelent meg az első Mickey egér képregény – a történeteket maga Walt Disney írta, a rajzokat pedig Ub Iwerks és Win Smith animátorok készítették. Ennek apropóján összegyűjtöttünk 10 érdekességet a világ egyik legikonikusabb rajzfilmfigurájáról.

A népszerű Disney-rajzfilmek hamar felkeltették a többnyire képregényekkel foglalkozó King Features Syndicate nyomdai társaság és animációs stúdió érdeklődését. A vállalat nem teketóriázott sokáig: 1929-ben javaslatot tettek egy Mickey egér képregény kiadatására. A Walt Disney Animation Studios pedig jól tudta, hogy vétek lenne elutasítani egy ilyen lehetőséget: a legelső, Mickey egér főszereplésével készült képregény 1930. 01. 13-án jelent meg. 

A világ egyik leghíresebb rajzfilmkarakterével eleinte napi újságmellékletekben lehetett találkozni. Népszerűsége pár éven belül pedig akkorára duzzadt, hogy a ’40-es évektől önálló képregényhősként szórakoztatta az amerikai olvasókat. A Disney-képregények zsebkönyvként később Magyarországon is sikert arattak, először 1989-ben Miki Egér, majd Mickey Mouse, végül Donald Kacsa Magazin néven.

10 érdekesség Mickey egérről

Mickey egér kalandjai generációk gyermekkorát kísérték végig. Ennek ellenére rengeteg olyan dolog van, amit sokan talán sosem hallottunk még Walt Disney leghíresebb mesehőséről. Lássuk, milyen (furcsa és olykor bizarr) érdekességek övezték az első nemzetközi rajzfilmkarakter útját a popkultúrában! 

1. A karaktert eleinte nem Mickey egérnek hívták

Amikor Walt Disney a ’20-as években elveszítette korábbi karaktere, Oswald, a nyúl jogait, egy új rajzfilmfigura megalkotásába kezdett. A történet szerint ebben az időben Disney összebarátkozott egy igazi kisegérrel a stúdiójában, akit Mortimernek nevezett el: rendszeresen etette, itatta, és azt is megengedte neki, hogy az irodájában lakjon, nehogy felfalja a földszinten lakó macska.

Állítólag ennek a személyes élménynek tudható Mickey egér születése, illetve eredeti neve, Mortimer is. Walt Disney felesége, Lilian azonban túlságosan is merevnek tartotta a nevet, ezért lebeszélte férjét arról, hogy így nevezze el a rajzfilmfigurát. Az ötletet azonban nem vetették el teljesen, a rajzfilmben ugyanis Mickey riválisaként többször feltűnik egy Mortimer nevű egér is.

2. Mickey termete megrémítette Romániát

Cukiság ide vagy oda, Mickey egérnek kezdetben bizony meg kellett harcolnia az emberek bizalmáért, hiszen – akármennyire is furcsán hangzik – egy beszélő és két lábon járó, antropomorf rágcsáló látványa nem mindenkit töltött el azonnali örömmel. Sőt, a román kormány kifejezetten félelmetesnek találta: úgy gondolták, hogy (az akkor még) szokatlan ábrázolásmód megrémítheti a gyerekeket, ezért 1935-ben kitiltották Mickey egeret a mozikból.   

Kapcsolódó: Miért Mickey egér az egyik kedvenc divatikonunk?

A tiltás szerencsére nem tartott sokáig, az eset azonban jól példázza, hányféle módon reagálhattak az emberek az akkor viszonylag újnak számító mozgóképes animációra.

3. Mickey egér viselkedése nem volt mindig példamutató

Mickey korai ábrázolása az akkor nagy népszerűségnek örvendő burleszk humorra épített, amelyen keresztül gyakran szemtelen, mások kárára viccelődő karakterek kerültek bemutatásra. Nem volt ez másként a népszerű egér esetében sem, ám az alkotók szerencsére hamar felismerték, hogy a gyerekeknek egy kedvesebb, példamutatóbb karakterre van szükségük, ezért az egérke személyiségét fokozatosan átalakították, aki így a 30-as évekre egy sokkal szerethetőbb, barátságosabb és kedvesebb rajzfilmfigurává fejlődött.

4. Volt-nincs szemöldök

Mickey egér külseje nagyjából ugyanaz maradt a megalkotása óta, de volt néhány furcsa eleme a figurának, amelyek változóban voltak, és amelyekkel kapcsolatban nehezen jutott konszenzusra Disney csapata. Folyamatos vita tárgyát képezte például Mickey vékonyka szemöldöke is, ami az ’50-es években tűnt fel először a képregényekben. Bár a szemöldök ábrázolása időnként felbukkant még a ’90-es évek rajzfilmjeiben is, manapság már aligha látni ebben a formában Mickey-t.

5. Mickey első szava a hot dog volt

Mickey egér egyértelműen a virsli nagy rajongója. 1929-ben úgy döntött, hogy ezt a nagyérdeművel is megosztja, ugyanis a kezdetben néma kisegér a The Karnival Kid című epizódban szólalt meg elsőként. Hangját pedig nem más kölcsönözte ekkor, mint maga Walt Disney, aki a dohányzásból eredő hangszálproblémái miatt hagyott fel a szinkronizálással 1947 után.

Mickey egér az 1940-es Fantasia című filmben (fotó: RDB/ullstein bild via Getty Images)

6. Mickey egér Oscar-díjat is nyert

1932-ben Mickey egeret tiszteletbeli Oscar-díjjal jutalmazták a populáris kultúrára gyakorolt hatása elismeréseként – ez volt az első alkalom, hogy egy rajzfilmfigura Oscar-díjat kapott. És ez még nem minden! Azt például tudtad, hogy szintén Mickey egér volt az első rajzfilmhős, aki csillagot szerzett a hollywoodi hírességek sétányán?

7. Ezért van 4 ujja Mickey egérnek

Ahogyan az az animációs filmek világában megszokott, Mickey egérnek is négy ujja van. Ez részben művészi megfontolásból történt, részben pedig anyagi okok miatt. A számítógépes animáció előtti időszakban a stúdiók ugyanis jelentős összegeket spórolhattak meg, ha egy ujjal kevesebbet rajzoltak. A négyujjas kéz egyszerűbb és időhatékonyabb volt, és esztétikusabban is nézett ki a leegyszerűsített rajzfilmfigurák esetében – nem beszélve arról, hogy így a karikatúrás hatás is hitelesebb volt.  

8. Szellemi tulajdon mindenek felett

Mickey egér eredeti célja, hogy örömet szerezzen a gyerekeknek. A szellemi tulajdon megszállott védelme azonban e nemes célokon is túlmutatott 1989-ben, amikor a Disney-álomgyár arra utasított három floridai óvodát, hogy távolítsák el a Mickey egeret ábrázoló falfestményeiket.

A vállalat döntését széles körben kritizálták a szakértők is, akik szerint az olyan pozitív karakterek képmásai, mint Mickey egér, nemcsak otthon, de az oktatási környezetben is ösztönzőleg hathatnak a gyerekekre.  

9. Mickey egér mint politikai szimbólum

Mickey olyan népszerű figura volt Európában is, hogy 1937-ben az olasz Fiat még egy autót is elnevezett róla. A fasizmus térnyerése azonban sok mindent felülírt. Benito Mussolini fasiszta diktátor kulcsfontosságú lépésnek tartotta a szövetséges befolyások kiiktatását Olaszországban. Az 1930-as években igyekezett korlátozni a külföldi – és különösen az amerikai – hatásokat, ennek egyik kulturális következményeként pedig Mickey egér is tiltólistára került. Legalábbis egy időre.

Mussolini gyermekei állítólag rajongtak az amerikai rajzfilmfiguráért. Úgy tartják, hogy a diktátor ezért kötelezhette a képregények kiadóit arra, hogy megalkossák az amerikai rágcsáló olasz megfelelőjét – aki bár nem ugyanaz, mégis kísértetiesen hasonlított Mickey egérre.  

10. Mickey „életét vesztette” a vietnami háborúban

Mivel Mickey egér régen is kiemelkedő szerepet töltött be az amerikai kultúrában, alakját a művészek előszeretettel alkalmazták társadalomkritikus műveikben is.

Az egyik leghíresebb példa erre a Mickey Mouse in Vietnam című, 1969-ben rendezett háborúellenes rövidfilm, amelyben a rajzfilmfigura belép az amerikai hadseregbe, majd harcba indul Vietnámban, ahol nem sokkal később halálos lövést szerez. Dave Dixon és Lee Savage sokkoló rövidfilmjét, illetve a jól ismert rajzfilmkarakter alternatív felhasználását a The Walt Disney Company nem támogatta.

Kapcsolódó: Mickey egeret a náci Németországban is imádták

Kiemelt kép: Mario Tama/Getty Images