- Egy hete kapott lángra Kalifornia lakott területe mellett az erdő. A szárazság és az egy hete tartó viharos szél miatt nagyon gyorsan terjed a tűz.
- A tűzvésznek eddig 24 halálos áldozata van és 16 eltűnt személyt keresnek a hatóságok.
- Az oltást akadályozza az is, hogy nincs elegendő víz a tűz megfékezésére, tengervizet pedig nem lehet korlátlanul használni.
Kaliforniában gyakran vannak erdőtüzek, sőt előfordult, hogy lakott területen is pusztítottak a lángok, de ilyen méretű természeti katasztrófát még sosem tapasztaltak az amerikaiak, mint aminek egy hete lehetünk a szemtanúi. A hatóságok ma már pontosan tudják, honnan indult a tűz és az is nyilvánvaló, hogy amíg nem csillapodik az óceán felől érkező viharos szél, addig a tűzoltók munkája szinte a szélmalomharccal egyenlő.
Honnan indult a tűz?
Kaliforniában általában gyújtogatás (szándékos tűzokozás), vezeték meghibásodás vagy villám okozza a tüzeket. A meleg levegő, az állandó szél és a száraz növényzet pedig tökéletes környezetet teremt az erdőtüzeknek. A kaliforniai hatóságok már nyomoznak, mi okozhatta az idei infernóhoz fogható katasztrófát.
Nincs könnyű dolguk, hiszen egyszerre több helyen kapott lángra a lombozat. Los Angeles megyében 4 helyen – Palisades, Eaton, Kenneth, Hurst – pusztít a tűz, ezek a tűzgócok egymástól függetlenül alakultak ki, vagyis mindegyiknél külön-külön nyomozás folyik. Egyelőre úgy vélik, hogy az első lángok Pacific Palisades-ban, a Piedra Morada Drive lakott területe mögötti erdőben csaptak fel.
John Lentini, a floridai Scientific Fire Analysis vezetője és alapítója az AP hírügynökségnek azt nyilatkozta, az idei kaliforniai tűzvész kapcsán sem vezetékhibáról, sem szándékos gyújtogatásról nem érkezett bejelentés. Ha illegális szemétégetés vagy tűzijátékok fellövése okozta a tüzet, az hamarosan ki fog derülni.
Máig nagyjából 40 ezer hektárt perzselt fel a tűz, közel 13 000 épület égett le.
Okolhatjuk a klímaváltozást?
Igen is, meg nem is. Szakértők szerint a Los Angeles-i tűzvészben bizonyára nagy szerepet játszik a globális felmelegedés is, hiszen tartós a forróság és a szárazság ezen a területen, viszont az, hogy a meleg időjáráshoz még hosszan tartó szélvihar is társul, nem hétköznapi jelenség. Tehát a spontán tűz nem újdonság, azonban az, ahogyan terjed a tűz Los Angelesben, már nem fogható a véletlenre.
A tűz oltását az is akadályozza, hogy nem áll rendelkezésre elegendő víz. Rengeteg helyről érkezett panasz, hogy nem volt az utcai tűzcsapokban elegendő víz az oltáshoz. Ekkora lakott területen még valóban nem pusztított ilyen gyorsan terjedő tűz, talán nem voltak felkészülve a hatóságok, hogy ennyi vízre lesz szükség rövid időn belül.
Kapcsolódó: „Ne itt bámészkodjatok!” – Jason Momoa keményen kiosztotta tűzvészkor a katasztrófaturistákat
A tengervíz nem megoldás tűzvész esetén
Jelenleg úgy tűnik, nem működött a Santa Ynez-i víztározó, ami a katasztrófa területét lája el csapvízzel. A hatóságok nyomoznak, miért állították le a víztározót veszélyhelyzetben, ami miatt sok helyen egyáltalán nem volt víz a tűzcsapokban, vagy olyan kicsi nyomással jött, ami nem volt elegendő az oltáshoz.
Napok óta tűzoltó helikopterek köröznek Kalifornia tűz sújtotta területe felett. Ezek a tartályos helikopterek a tengerből csövön keresztül szivattyúzzák fel a vizet, majd a lángoló terület fölött engedik ki azt. Ezt a megoldást csak a legvégső esetben használja a tűzoltóság, hiszen a sós víz igen ártalmas a környezetre. A tűzvész után a só miatt sokáig terméketlen lesz a talaj, az életben maradt állatoknak, növényeknek is nagyon ártalmas.
A tűzoltáshoz inkább víztározókból hoznak vizet, de ezt a tartalékot eredetileg az ivóvízellátásra használják.
A sztároknak is földi pokol
Ahogy fentebb is írtuk, a borzasztóan erős szél kedvez a tűz gyors terjedésének. Rengeteg videó jön szembe velünk a közösségi médiában, amin látszik, hogy a 100 km/órás vagy gyorsabb szélben a sűrű füst és pernye mellett égő parázs is hömpölyög a levegőben. A parázs pedig belekap mindenbe – még a tűztől 30 km-re lévő 8 méteres pálmafába is.
Ha a szél iránya megfordul, az embernek percei maradnak elhagyni a lakást.
Ahogy mindenkinek, a sztrároknak sem volt sok ideje az evakuáláskor. Függetlenül attól, hogy valaki 5 millió dolláros villából, vagy egy egyszerű családi házból menekült, az evakuálásuk ugyanolyan hirtelen zajlott. A házaik ugyanolyan gyorsan égtek le. Anthony Hopkins, Harrison Ford, Adam Brody, Milo Ventimiglia, Mandy Moore, Jamie Lee Curtis otthona is a tűz martalékává vált. John Legend és Chrissy Teigen négy gyerekükkel menekültek el. Ben Affleck új otthona is leégett, ő állítólag exfeleségénél, Jennifer Garnernél lakik jelenleg.
A Rólunk szól és a Szívek szállodája sztárját, Milo Ventimigliát egy stáb kísérte el, hogy tűz pusztítása után megnézze mi maradt az otthonából. A színész és 9 hónapos állapotos felesége néhány napja hagyta el az otthonát:
Olyan felvételek is napvilágot láttak, amelyeken tehetős családok menekülnek kisgyerekkel, kutyával, egy bőrönddel és nincs hova menniük. Mások arról számoltak be személyes videójukban, hogy a gyors evakuálás közben csak néhány ruhát, iratokat és telefont vittek magukkal, mert nem gondolták, hogy valóban mindenük odalesz a tűzben, és ha tudták volna, hogy leég az egész ház, akkor néhány tárgyi emléket, fotóalbumot és pár személyes holmit is bepakoltak volna.
Az emberek reagálása a katasztrófára vegyes. Szerencsére sokkal több az empatikus reakció, de akadnak szép számmal olyanok is, akik nem értik, egy gazdag, befutott híresség miért panaszkodik, amikor van hova mennie. Paris Hilton hiába dollármilliomos, ugyanúgy elveszítette azt az otthont, amiben rengeteg boldog percet töltött kicsi gyerekeivel, és ahol fel szerette volna nevelni őket. Márpedig az emlékeket nem lehet megvenni, még azoknak sem, akiknek van másik, milliókat érő rezidenciájuk Hawaiin vagy New Yorkban.
Hilton csak annyit írt a közösségi média profilján, hogy ezt a világon senkinek nem szabadna átélnie, amiben nekik részük volt.
Úgy tűnik, a biztosítókra sem számíthatnak a károsultak, mert azok valószínűleg nem fognak tudni fizetni ekkora kárra.
A tűzvész miatt otthon nélkül maradt családoknak egyelőre rengeteg nonprofit szervezet segít élelemhez, szálláshoz, orvosi ellátáshoz és tiszta ruhához jutni. Az Airbnb is felajánlotta az összes, biztonságos helyi apartmanját a rászorulóknak.
Kapcsolódó: A tűzvészek a királyi családokat sem kímélik – Így restaurálták a windsori kastélyt az 1992-es tűz után
Kiemelt kép: Légi tűzoltás a Mandeville Canyonban, Los Angelesben 2025. január 10-én (Tayfun Coskun/Anadolu/Getty Images)