- A műanyag ételhordó doboz korunk egyik nagy találmánya.
- Időnként viszont ezeket is cserélni érdemes.
- Mutatjuk, mi jelzi, ha eljárt az idő egy műanyag ételdoboz fölött!
Sokunknál halomban állnak a konyhában a műanyag dobozok. Ezek a praktikus kis tárolók megkönnyítik életünket, hiszen segítenek az ételek tartósításában, helytakarékosak, illetve újra és újra felhasználhatók. Igen ám, de nem a végtelenségig! Bár egy masszívabb műanyag doboz lényege épp az, hogy ne kelljen folyamatosan újat vásárolni (ezt a környezetünk és a pénztárcánk egyaránt meghálálja), érdemes időről időre mégis lecserélni ezeket az eszközöket.
Meddig használható egy műanyag doboz?
Bár csábító a gondolat, hogy egyszer megvásárolunk egy háztartási eszközt, és aztán az a sírig kiszolgál minket, lássuk be, a legtöbb esetben nem ez történik. Egy ételhordó is elhasználódik bizonyos idő után – még ha ennek nincsenek is könnyen észrevehető jelei. Mi most ezeket gyűjtöttük össze alább, hogy könnyebb legyen eldönteni, mely dobozaink maradhatnak és melyeket érdemes újra cserélni.
De miért is fontos, hogy ne használjuk tovább a műanyag dobozokat, ha az alábbi jeleket látjuk rajtuk? Nos azért, mert tudósok szerint az elöregedett műanyagból kioldódhatnak olyan összetevők, amelyek befolyásolhatják az emberi test hormonműködését. A kioldódott anyagok átvándorolhatnak a dobozban tárolt élelmiszerbe, de akár mikroműanyag is lepattoghat az elöregedett ételhordó faláról. A Harvard Medical School kutatása szerint utóbbiak a tüdő és a máj egészségétől kezdve az anyagcseréig hatással lehetnek szervezetünkre.
Felmérések szerint (épp mint a telefontöltők esetében) érdemes márkás, egy fokkal drágább műanyag ételhordókra beruházni, ezek ugyanis általánosságban biztonságosabbak, stabilabbak, jobb minőségűek az olcsóbbaknál. De ha nincs módunk ilyet szerezni, akkor is tehetünk a biztonságunkért ételhordó-ügyben. A dobozok élettartama és biztonsága ugyanis az elkészítésükhöz felhasznált műanyag típusától függ. Ezt pillanatok alatt ellenőrizhetjük az adott edény vizsgálatával.
Kapcsolódó: 10 étel, amiről nem is tudtad, hogy műanyag
Általában a dobozok aljába belenyomják (vagy rájuk ragasztják) az úgynevezett újrahasznosítási kódjukat. Ez egy háromszög alakú szimbólum, aminek a belsejében egy 1–7-ig terjedő szám látható. A legjobb dobozok azok, amelyeken 2, 4 vagy 5-ös számot láthatunk. Ezek általában amellett, hogy élelmiszer-szempontból a legbiztonságosabbnak bizonyultak a kutatások során, elég tartósak is ahhoz, hogy többször moshatók és újrafelhasználhatók legyenek.
„A 2 a HDPE-t, azaz a nagy sűrűségű polietilént jelöli, amely olyan termékekben található meg, mint az étolajos és tejesflakonok. Nehéz lebontani, így biztonságosnak tekinthető
– magyarázza a Huffington Postnak Michael Tunick, a Drexel Egyetem Élelmiszer- és Vendéglátóipari Menedzsment Tanszékének kutató vegyésze. – A 4-es az LDPE-t, vagyis az alacsony sűrűségű polietilént jelöli, amely olyan termékekben található meg, mint a kenyérzacskók. Ezek szintén biztonságosnak és újrafelhasználhatónak tekinthetők. Az 5-ös a PP, azaz polipropilén, amely a chipseszacskókban és a joghurtosdobozokban található, és biztonságos az újrafelhasználása.”
De hogy mégis meddig biztonságos használni egy adott műanyag ételhordót?
„Ahogy egy műanyag tárolóedény elöregszik, berepedezhet, illetve aggodalomra adhat okot az is, ha szagosodik és elszíneződik. Amint eléri ezt a pontot, ki kell cserélni” – javasolja a szakértő. Ezen kívül pedig általánosan érvényes, hogy a 10 évnél öregebb dobozokat nem érdemes használni, mivel a korábbi évtizedekben készült műanyagok biszfenol A-t, azaz BPA-t tartalmazhatnak. Ez egy olyan vegyi anyag, amit korábban magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség és szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával hoztak összefüggésbe.
Kapcsolódó: A mikroműanyag már a testünkben van
És hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy újonnan vásárolt műanyag ételhordóink jobban bírják a strapát? Egyrészt érdemes kerülni, hogy mosogatógépben tisztítsuk őket, a túl forró víz ugyanis roncsolhatja a műanyagot. Ha elkerülhetetlen, hogy a gépbe kerüljenek, akkor lehetőleg a felsőbb rácsokra helyezzük a műanyagokat, mert a legtöbb mosógépnél a felsőbb állványok egy fokkal kevésbé forrósodnak fel az alsóbbaknál.
A legjobb, amit tehetünk, hogy használat után mielőbb kézzel elmosogatjuk őket – így súrolnunk sem kell őket (annyira).
Ha azonban teljesen biztosra mennénk az ételhordókat illetően, érdemes a legközelebbi alkalommal inkább üvegre vagy fémre cserélni őket. Bár ezek nehezebbek a műanyagnál, élelmiszerbiztonsági szempontból kedvezőbbek is.
Kapcsolódó: Így csökkentheted a szervezetedbe jutó mikroműanyag mennyiségét
Kiemelt kép: Getty Images