- Egy kis tudatossággal sokat spórolhatunk havonta – egy idő után ez megváltoztathatja a gondolkodásunkat is vásárlás közben.
- A 30/30 szabállyal azt mérlegeljük, hogy mire van tényleg szükségünk.
- Ha leszokunk az impulzusvásárlásról, év végére akár egy nyaralás összegét spórolhatjuk meg.
Itt a szezonvégi leértékelések időszaka, amikor nem könnyű nemet mondani a jó ajánlatokra és a spórolásra koncentrálni. Egyes termékek 50 vagy akár 70%-os kedvezménnyel kerülhetnek a kosarunkba. Persze, ha éppen szükséges holmikról van szó, akkor ez mindenképpen jó, elvégre sokkal nagyobb öröm leértékelt kabátot vagy tévét venni.
A 30/30 szabály akkor lehet a segítségünkre, ha nem tudjuk eldönteni, valamit megvegyünk-e vagy sem. Éppen pénzkidobásra készülünk vagy életünk üzletét kötjük? Biztosan kell a negyedik futócipő vagy az eggyel nagyobb airfryer? Idén még elboldogulunk a régi mosógéppel vagy cseréljük le egy szárítós, energiatakarékos csodára?
Spórolás egy célért
A 30/30 szabály azoknak tud segíteni, akik általában nem jól döntenek vásárláskor és egy kicsit tudatosabban szeretnének költeni. De azoknak is jól jöhet, akik hosszú távon szeretnének takarékoskodni, mondjuk nagyobb utazásra spórolnak, lakásfelújításra vagy nyugdíjra tennének félre.
Kapcsolódó: Spórolás az áramon – Ezt az öt dolgot kell kikapcsolni és kevesebb lesz a számlád!
Ennek a spórolási trükknek köszönhetően megtanulunk mérlegelni: hoz ez a tárgy valami fontosat, értékeset az életünkbe? Boldogabbak leszünk tőle vagy csak pillanatnyi örömet szerez, amíg megvesszük?
A 30/30 módszer azért is tökéletes, mert minden megszerzett tárgynak jobban fogunk örülni,
amikor végül úgy döntünk, szükségünk van rá. Nemcsak a várakozás öröme miatt érezhetjük ezt, hanem azért is, mert biztosak lehetünk benne, hogy tudatos döntés eredménye – vagyis megtanultuk tudatosan kezelni a kiadásainkat. Legalábbis egy részét…
Mi a 30/30 szabály?
A szabályt a minimalista életmód egyik legnépszerűbb képviselője, a The Minimalists Podcast egyik házigazdája, Joshua Fields Millburn találta ki, ő ezt alkalmazza minden vásárlás előtt. A lényege, hogy ha valami, amit szeretnénk, több mint 10 ezer forintba kerül, kérdezzük meg magunktól, hogy a következő 30 órában meg tudunk-e lenni nélküle. Amennyiben nagyobb kiadásról van szó, vagyis ha 50 ezer forintnál drágább a tétel, akkor legalább 30 napot várjunk a vásárlással. Ennyi idő bőven elég, hogy alaposan át tudjuk gondolni, tényleg megéri-e megvenni, kifizetni. Legyen ez az új útmutatónk vásárláskor, ha spórolás a célunk!
Kapcsolódó: Hogyan maradjunk pénzünknél 2025-ben? – Spórolási és takarékoskodási tanácsok a szakértőtől
Kiemelt kép: Getty Images