- A háziállatok is lehetnek betegek, ne kezeljük őket rutinból.
- Hajlamosak a bajt titkolni, ezért nekünk kell figyelnünk.
- Furcsa vizelet, légzés és bágyadtság – Mutatjuk, mikor kell rögtön állatorvoshoz fordulni.
A háziállatainkról hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy nem lehet semmilyen problémájuk. Hiszen kis kedvencünk mindig jön, örül nekünk és alig várja, hogy foglalkozzunk vele. Ám a legnagyobb öröm ellenére se feledkezhetünk meg arról, hogy két-, négy- és soklábú kedvencünk bizony lehet beteg. Mivel
az esetek nagy részében nem tudják kifejezni, hogy mi a baj,
gazdaként sokkal körültekintőbben kell figyelnünk a mindennapjaikat.
Ahhoz, hogy biztosak legyünk abban, hogy mindig a legjobb gondoskodást kapják, fontos tisztában lenni az olyan helyzetekkel, amelyek azonnali állatorvosi beavatkozást igényelnek. Ebben segít nekünk Ben the Vet, egy brit állatorvos, aki több százezer követővel rendelkezik a TikTokon.
Mikor kell azonnali segítség a háziállatunknak?
A brit állatorvos nemrégiben egy videóban osztotta meg azokat a vészhelyzeteket, amikor nem szabad halogatni a segítségkérést. Külön felhívta a figyelmet arra is, hogy ezeken kívül természetesen további azonnali beavatkozást igénylő esetek is felmerülhetnek. Mind a hat általa említett helyzet veszélyes a háziállatokra nézve, ezért a viselkedés változás első jelére haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz.
1. Húgyúti elzáródás
Ha észleljük, hogy a házi kedvencünk nem tud vizelni, az egyértelmű vészhelyzet.
Különösen a hím macskák hajlamosak erre a problémára,
és ha nem kezelik időben, végzetes következményekkel is járhat. A húgyhólyag megduzzad, a méreganyagok felhalmozódnak a szervezetben, és a hólyag akár meg is repedhet. Ha tehát úgy látjuk, hogy imádott négylábúnk megfeszül, de nem ürít vizeletet, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
2. Duzzadt gyomor és üres hányás
Ha kutyánk hirtelen rosszul érzi magát, felduzzad a hasa, és üresen kezd öklendezni, akkor nagyon valószínű, hogy gyomorcsavarodása van. Életveszélyes állapotról van szó, ami azonnali orvosi beavatkozást igényel.
Kapcsolódó: Falánk lett a macskád? Ez lehet az oka!
3. Mérgezés
A mérgező anyagok lenyelése minden háziállat számára veszélyes lehet, ezért haladéktalanul cselekedni kell, ha felmerül a gyanú. Az állatorvos gyors beavatkozása kulcsfontosságú, hiszen
sok esetben a legjobb kezelés a hánytatás,
amivel még időben eltávolítható a toxikus anyag. Minél gyorsabban cselekszünk, annál nagyobb a sikeres kezelés esélye. Egy vagy két óra múlva a hánytatás értelmét veszti.
4. Öt percnél hosszabb roham
Életveszélyes állapotot jelezhet, ha a háziállatnál fellépő roham öt percnél tovább tart. A status epilepticus a második leggyakoribb, sürgősségi kezelést igénylő neurológiai állapot. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is,
ha kedvencünk 24 órán belül többször is rohamot szenved el.
Ne kockáztassunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!
5. Légzési nehézségek
Amennyiben kutyánk vagy macskánk légzése fokozott erőfeszítést igényel, vagy ha észrevesszük, hogy hasukat használják a légzéshez, az aggodalomra adhat okot. A kutya túlzott zihálása, illetve a macska nyitott szájú légzése egyértelmű jele annak, hogy valami baj van. A légzési nehézségek súlyos állapotokra utalhatnak, így azonnali orvosi ellátásra van szükség.
6. Súlyos trauma
Talán a legegyértelműbb tünet a súlyos trauma, ami mindig azonnali orvosi beavatkozást igényel, például egy autóbalesetnél.
A macskák különösen tehetségesek abban, hogy elrejtsék a legsúlyosabb belső sérüléseik tüneteit is.
Ilyen például a rekeszizom megrepedése. Ne hagyjuk magunkat eltéríteni a rejtőzködő viselkedésük által, akkor is forduljunk orvoshoz, ha látszólag minden rendben van.
Mivel a háziállatok nem tudják nekünk elmondani, ha valami fáj, ránk hárul a felelősség, hogy észrevegyük a bajt. Ne kezeljük őket rutinból, hiszen láthatjuk, hogy hajlamosak eltitkolni a tüneteket. Az időben történő beavatkozás életet menthet, ezért legyünk éberek, és azonnal reagáljunk, ha felmerül bennünk a gyanú.
Kapcsolódó: Duzzog a macska? Innen tudod, hogy megsértődött rád
Kiemelt kép: Getty Images