gyakoribb abortusz természetes fogamzásgátlás

Nőtt az abortusz a „természetes” fogamzásgátlást választók körében

Kulcsfontosságú a tájékozódás, hiszen mindenkinek másképp reagál a teste.

A terhességmegszakításon átesett nők körében feltűnően nőtt azok száma, akik termékenységtudat-módszereket alkalmaznak fogamzásgátlásra – állítja egy friss tanulmány. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy bár ezek a módszerek népszerűek, nem mindig olyan megbízhatóak, mint azt a felhasználók gondolják. Ezt igazolja a nem kívánt terhességek növekvő száma.

Mi a termékenységtudat-módszer?

A termékenységtudat-módszer a test biológiai jelzéseinek, az elsődleges termékenységi jeleknek a megfigyelésén alapszik. A módszerrel a nők megismerhetik a saját ciklusuk különböző fázisait, illetve a termékenységi ablakot, amely segít a fogantatásban vagy annak megakadályozásában.

A tudásanyag tehát a családtervezés mellett fogamzásgátlásra is alkalmazható, ám

nem való mindenkinek, mert rendkívül pontos ismereteket igényel.

Habár sokan választják a menstruációs ciklus nyomon követésére szolgáló eszközöket a hagyományos fogamzásgátlókkal szemben, a kutatásból az derül ki, hogy a termékenységtudat-módszer nem mindig tökéletesen megbízható a terhesség megelőzésére.

A BMJ Sexual & Reproductive Health folyóiratban publikált tanulmány a brit abortuszklinikák adatait elemezte 2018 és 2023 között. A kutatás eredményei alapján az abortuszt kérő nők körében a hormonális fogamzásgátlók használata 19%-ról 11%-ra csökkent, míg a termékenységtudat módszereit használók száma 0,4%-ról 2,5%-ra nőtt.

gyakoribb abortusz természetes fogamzásgátlás

Csökken a hormonális fogamzásgátlók szerepe (Fotó: Getty Images)

A kutatás egyik meglepő eredménye, hogy az abortuszt vállaló nők átlagos életkora 30-ról 27 évre csökkent, és egyre többen használnak olyan módszereket, amelyek nem biztosítanak olyan magas fokú védelmet a terhesség ellen, mint a hagyományos fogamzásgátlók. Az arány, akik nem használtak semmilyen fogamzásgátlást a teherbeesésük előtt, szintén drámaian megnövekedett, 56%-ról 70%-ra.

Bár a termékenységi tudatosságot alkalmazó módszerek hatékonysága a hivatalos adatok szerint 91-99%-os, ha megfelelően alkalmazzák őket, a helytelen használat csökkentheti ezt az arányt 76%-ra. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt a módszerrel élő nők 24%-a teherbe esik, ha nem tartanak be pontosan minden szabályt.

Változnak a fogamzásgátló módszerek

A növekvő érdeklődés mögött több tényező is állhat. A COVID-19 járvány alatt sok nő nem férhetett hozzá a hagyományos hormonális fogamzásgátlókhoz, de szakértők az okok közé sorolják a megfelelő reproduktív egészségügyi oktatás hiányát is. Emellett

a közösségi média hatása is nagy szerepet játszhat,

hiszen egyre több nő találkozik különböző csatornákon ezekkel az alkalmazásokkal.

Fontos, hogy az orvosok tisztában legyenek a ténnyel: egyre többen választják a termékenységtudat-módszerét – emelte ki Rosie McNee, a tanulmány vezető szerzője. Hangsúlyozta: kiemelt jelentőséggel bír, hogy a nők ismerjék a lehetséges kockázatokat.

A tanulmányban részt vevő szakértők szerint minden nőnek joga van hozzáférni a pontos és megbízható információkhoz, hogy megalapozott döntést hozhassanak a saját testükkel kapcsolatban. Hiszen akár családtervezésről, akár fogamzásgátlásról van szó, minden döntés befolyásolja a testük működését.

Termékenységtudat: a lányok jó része nem tudja, mi az ovuláció

Kiemelt kép: Getty Images