Kamilla, olívaolaj, rozmaring, hársfa… Régóta tudjuk, hogy fűben, fában orvosság van. Mióta pedig ételeink, kozmetikumaink és tisztítószereink is egyre több mesterséges anyagot tartalmaznak, még inkább felértékelődik a természetesség. Pláne az olyan növények szerepe, amelyek ételeink ízesítésében és a házipatika elemeként is helytállnak.
Az ajakosvirágúak családjába tartozó örökzöld, illatos fűszernövény, a rozmaring épp ezek közé tartozik. Eredetileg a Földközi-tenger vidékéről származik, ahol a száraz, sziklás talaj és a napfényes éghajlat kedvező feltételeket teremt a növekedéséhez. A rozmaring neve a latin rosmarinus szóból ered, amely tengeri harmatot jelent, utalva természetes élőhelyére.
Szerencsére régóta tudjuk, hogy a rozmaring egy a tengertől igen messze fekvő, budapesti balkonládában, vagy vidéki kertben is kényelmesen megterem. Sőt, könnyen át is teleltethető: a balkonládát elég fagymentes helyre vinni, a kertben termő bazsalikomot pedig lefóliázni.
Mi mindenre jó a rozmaring?
A rozmaringot már az ókori kultúrák sem csak fűszerezésre, hanem vallási és gyógyászati célokra is alkalmazták. A görög diákok például rozmaringkoszorút viseltek megmérettetéseik idején, mivel úgy vélték, hogy ez a növény javítja az emlékezetet. A rómaiak a rozmaringot egyenesen szent növényként tisztelték, és a legkülönfélébb vallási rituálék során használták.
A középkorban a rozmaringot már Európa-szerte alkalmazták a népi gyógyászatban,
emellett gyakran használták a levegő tisztítására, valamint különféle betegségek, például fejfájás és emésztési zavarok kezelésére.
A rozmaring ma is messze többet tud, mint varázslatosan illatossá tenni egy krumplis pizzát. Mivel gazdag különféle bioaktív vegyületekben, egyenesen csodát tesz az emberi testtel.
1. Rozmaring és gyulladáscsökkentés
A rozmaring csurig van antioxidánsokkal (az úgynevezett rozmaringsav mellett a mesébe illő nevű kariofillén is megtalálható benne), amelyek semlegesítik a szervezetben található szabadgyököket. Ez a tulajdonság segíthet a sejtkárosodás megelőzésében, valamint hozzájárulhat a krónikus betegségek, például a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez is. A hatás kiaknázásához forrázzunk le egy-két teáskanál szárított, vagy egy fél szál friss rozmaringot forró vízzel, és hagyjuk állni 10 percig. Ha langyosra hűlt, mézzel édesítve fogyasztható is.
2. Rozmaring és memória
A rozmaring illóolajai (különösen az eukaliptol) bizonyítottan javítják a memóriát és a koncentrációt. Az illóolaj belélegzése serkenti az agyműködést és fokozza az agyi vérkeringést. Ha a görög diákok mintájára mi is szeretnénk jól teljesíteni egy-egy szellemi kihívást jelentő helyzetben, párologtassunk rozmaringillóolajat a munkaterünkben vagy tanulás közben, hogy fokozzuk a koncentrációt és a mentális teljesítményt.
3. Rozmaring és emésztés
A rozmaring stimulálja az emésztőnedvek termelődését is, ezzel pedig serkenti az emésztést és
enyhíti az olyan kellemetlen emésztési zavarokat, mint például a puffadás.
Adjuk a rozmaringot húsokhoz, zöldségekhez vagy levesekhez, hogy finoman támogassuk vele az emésztőrendszer egészségét. Tartsuk észben azt is, hogy a rozmaringtea az emésztési problémák enyhítésére is remek.
4. Rozmaring és szépség
A rozmaring antibakteriális és gombaellenes tulajdonságai segítenek az arc- és fejbőr egészségének megőrzésében. A rozmaring több hatóanyaga serkenti a fejbőr vérkeringését, amivel elősegítheti a haj növekedését, és csökkentheti a hajhullást is.
Forrázunk le egy marék friss rozmaringot, hagyjuk kihűlni, majd használjuk hajöblítőként a hajmosás után, vagy kihűtve frissítő arclemosóként.
5. Rozmaring és immunrendszer
A rozmaring antimikrobális tulajdonságai támogatják az immunrendszer működését, rendszeres fogyasztása ezért segíthet megelőzni a különféle fertőzéseket. Fűszerként vagy teaként is érezteti áldásos hatását: napi rendszerességű fogyasztása hozzájárulhat az immunitás erősítéséhez.
6. Rozmaring és fájdalom
A rozmaring illóolajának masszázsolajba keverése hatékony lehet az ízületi és izomfájdalmak enyhítésében, mert gyulladáscsökkentő hatása hozzájárulhat az ízületi gyulladások tüneteinek csökkentéséhez. Keverjünk össze 10 csepp rozmaring illóolajat egy evőkanál hordozóolajjal (pl. mandula- vagy jojobaolaj), és masszírozzuk az érintett területre.
Így neveld a rozmaringodat!
A rozmaringot könnyű otthon termeszteni, akár kerti ágyásban, akár cserépben megél, ha odafigyelünk rá. Mivel a rozmaring napfénykedvelő növény, ezért fontos, hogy olyan helyre helyezzük, ahol napi legalább 6-8 órányi közvetlen napfényt kap.
Jó vízelvezető talajra van még szüksége, ezért, ha cserépben termesztjük, használjunk homokkal kevert virágföldet. A növény rendszeres metszése is serkenti a növekedést és megakadályozza, hogy a szárak elfásodjanak. És végül: a rozmaring mérsékelt öntözést igényel. Ne hagyjuk, hogy a talaj teljesen kiszáradjon, de kerüljük a túlöntözést is.
Kapcsolódó: Tudtad, hogy a rozmaring olaja hajápoló csodaszer?
Kiemelt kép: Getty Images