Fogadunk, hogy te is imádod kényeztetni kutyádat. Nemcsak finom falatokkal kedveskedsz neki, játszol vele, de amikor csak lehetőséged van rá, alaposan meg is dögönyözöd, simogatod, igaz?
Na és gondolkodtál már azon, melyik az a cirógatási vagy épp vakargatási mód, ami a legjobban esik neki? Nemcsak neki, de a kutyák döntő többségének? Ha nem, akkor most figyelj, mert kiderül, mit mond a dologról a tudomány!
Tény, hogy nagy eltérések lehetnek abban, hogy milyen dögöny esik a legjobban egy-egy kutyának. Ugyanakkor van egy olyan testtáj, aminek a vakargatása – biológiai okokból – minden kutyának nagyon jól esik. Ez a testtáj pedig a fül, annak is a töve.
A kutya füle és a hormonok
Előfordult már, hogy a kutyád szinte transzba esett, vagy akár instant könnyű álomba merült, amikor hosszabban vakartad a fülét? Ha ennyire nincs is mágikus hatással rá a dolog, az azért nagyon valószínű, hogy szemmel láthatóan élvezi, ha itt kedveskedsz neki. A legtöbb kutya ilyenkor a gazdi kezéhez hajol, lehunyja a szemét, némelyik egy hosszú sóhajt vagy nyögést is megereszt.
De vajon miért épp a fülvakarás van ilyen delejes hatással?
Annak, hogy a fülvakarás ennyire jól esik négylábú kedvenceinknek, kutatások szerint az az oka, hogy a kutya füleiben olyan idegágak hálózata található, amelyek az egész testbe küldenek impulzusokat, és amik hatására jó adag boldogsághormon szabadul fel a kutyák testében.
A hipotalamuszon és az agyalapi mirigyen keresztül küldött idegimpulzusok ugyanannak a fájdalomcsillapító, jó közérzetet keltő endorfinnak a kiválasztását segítik, ami a mi szervezetünkben például testmozgás vagy épp zenehallgatás közben szabadul fel. Nem csoda, hogy hatására négylábú társad is ellazul és nagyon boldog lesz.
Egyes kutyák kifejezetten erősen reagálnak a dologra, és olyan állapotba kerülnek,
mintha valamilyen tudatmódosító szer hatása alá kerülnének!
A fülvakarászás boldogító hatását ráadásul nemcsak az váltja ki, hogy az adott terület nagyon érzékeny, hanem az is, hogy a vakarászás szoros testi kontaktus a kutya és gondozója között. Ez pedig nagyon fontos a kutya és az állattartó alapvető szeretet- és kommunikációs igényének kielégítése szempontjából is.
Nem vakarhat mindenki
Noha a kutyák többsége egészen odáig van a fülvakarásért, nem minden kutya engedi boldog-boldogtalannak, hogy ilyen módon kényeztesse. Ennek oka az, hogy a kutya feje dominanciaszempontból nagy jelentőségű testrész.
Talán te is láttál már olyat, hogy egy alárendelt kutya a fajtársa álla alá dugja a fejét, és finoman odadörzsöli magát. Ez a gesztus a tisztelet egyértelmű jelének tekinthető, és azt is kifejezi, hogy a kutya nemcsak a fejét, de saját magát is alárendeli a másiknak. Éppen ezért a kutyák többnyire csak annak engedik meg a fülvakarászást, akinek szívesen/bátran rendelik alá magukat.
Ne vakarjunk mindig
Noha a vakarászás a kutyák nagy részének kifejezetten kellemes élmény, fontos, hogy figyelemmel legyünk kutyánk egészségi állapotára és visszajelzéseire is.
Azok a kutyák például, akinek csonkolt füle van, sokszor nem élvezik annyira a fülvakarászást, mint a többiek, így velük csak óvatosabban érdemes elkezdeni a vakarászást. Ha láthatóan tetszik neki, folytassuk bátran, de ha elkapja a fejét, esetleg nyüszít, az egyértelmű jel arra nézvést, hogy a szabályt erősítő kivételek közé tartozik.
Fontos tudni azt is, hogy a kutyák hallójárataik sajátosságai miatt (azok kanyargósak és nehezebben tisztulnak) hajlamosak a fülgyulladásra. Ha kutyád a vakarászás során hirtelen fájdalomra utaló jeleket mutat, kérj időpontot állatorvosodtól, mert a fertőzést a lehető leghamarabb diagnosztizálni és kezelni kell.
Kapcsolódó: Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, miért remeghet egy kutya
Kiemelt kép: Getty Images