Ha van kutyád, és tévézni is szoktál, bizonyára tapasztaltál már olyat, hogy kedvenced meredten nézte a készüléket. Talán akció volt, talán természetfilm, vagy doku, mindenesetre kutyád úgy bámulta, mint akit megbabonáztak.
Ha történt veletek ilyesmi, talán elgondolkodtál azon, érti-e kutyád egyáltalán, amit lát. Fel tudja-e fogni, hogy amit néz, bár valóságos, mégsem a valóság. És vajon mi az, ami a legjobban érdekli a műsorból? Most figyelj!
Kezdjük az elején: azt nem lehet biztosan megmondani, hogy a kutyák tudják-e, hogy amit a képen látnak, nem a valóság. Valószínű, hogy igen. Nemcsak, mert a képernyőnek nincs mélysége, de azért is, mert a képek esetében a kutyák nem tudják domináns érzékelésüket, a szaglásukat használni. Mivel pedig a kutyák nagymértékben az orrukra támaszkodnak, amikor a körülöttük lévő világot akarják megismerni, a tévében látható emberekhez és tárgyakhoz kapcsolódó szagok hiánya rontja az illúziót.
De akkor mi a csudáért nézik?
Miért tévézik a kutya?
Hogy akkor miért nézik a tévét a kutyák? Szakemberek szerint elsősorban azért, mert a mozgás kelti fel a figyelmüket. A képernyőn látható mozgások megragadják őket, akkor is, ha azt fel tudják mérni, nem élő embet vagy állatot látnak mozogni. Ez az oka annak, ha hirtelen a tévéhez kapják a fejüket.
Az pedig, ha a gazdival együtt, szoros közelségben tévézhetnek, némelyiket hosszabb távon is a képernyők elé ragasztja. Oka lehet a tévézésnek az is, hogy a gazdik (akiket sokszor szórakoztat a tévét néző kutya látványa) érdeklődéssel, kiemelt figyelemmel, esetleg dicsérettel is honorálják, ha kutyájuk a képernyőt nézi.
A kutya szeme
Dr. Freya Mowat állatorvosi szemészprofesszor kutyák látását és szembetegségeit vizsgálja. Kutatásaival azt szeretné kideríteni, hogy a kutyák hogyan reagálnak különböző képekre és mozgásokra. „Mivel egy kutyának hiába mutogatnánk szemészeti tesztet, ilyen irányú vizsgálatukhoz olyan tartalmakat kell kifejlesztenünk, ami biztosan felkelti a figyelmüket” – magyarázza.
Egy felmérésben ezért Mowat és kollégái összesen több mint 1200 gazdit kérdeztek meg arról, mit és milyen körülmények között néznek szívesen a kutyáik. Az eredmények segítenek majd nekik abban, hogy olyan képeket használjanak későbbi vizsgálataikhoz, amelyek valóban lekötik a kutyák figyelmét.
Mit néz a kutya?
A felmérés szerint szerint a kutyák leginkább más kutyákat szeretnek nézni a képernyőn. Az állatok általában egyébként is érdeklik őket, és a mozgás az, ami igazán felkelti a figyelmüket. A kutyák szemei nagyon érzékenyek a mozgásra, ezért vonzóbbak nekik az akció- és sci-fi műfajok, amelyekben rengeteg tempós mozdulatot látnak.
A felmérés szerint emellett a kutyák mintegy 10%-a szereti a rajzfilmeket és az animációkat is, különösen azokat, amelyekben állatok szerepelnek. „Sok gazdi említette Az oroszlánkirályt, A kis kedvencek titkos életét vagy a Susi és Tekergőt.” – mondja Mowat.
Hogy hat a tévé a kutyára?
A kutyák 78%-a közeledni kezd a tévéhez, ha valami érdekli őt a képernyőn, míg 76%-uk hangot is ad ki – ugatnak, nyüszítenek vagy más módon reagálnak. „Van, hogy a kutyák a képernyő mögé mennek, hogy ellenőrizzék, amit láttak, tényleg ott van-e – mondja Mowat. Valóságot keresnek, és ezzel az ellenőrzéssel eldöntik, érdemes-e figyelniük.”
Baj, ha tévézik a kutya?
Nos, ez ma még vita tárgya. Egyesek szerint a kutyák számára előnyös lehet a tévénézés, mivel olyan érzékszervi és vizuális stimulációt nyújt nekik, ami segít megelőzni az unalmat és a szorongást, ha egyedül hagyják őket. Bizonyos, kifejezetten kutyák számára tervezett műsorok még fejlesztő hatásúak is lehetnek, mivel különböző érdekes ingereknek teszik ki őket, ami javíthatja általános jólétüket.
Más szakértők azonban óva intenek a kutyák túlzott tévénézésétől, hangsúlyozva, hogy az nem helyettesítheti az olyan alapvető tevékenységeket, mint a testmozgás, a mentális stimuláció és az emberi társaság.
Tévézzen egyedül a kutya?
Néhány kutyának jót tehet, ha a gazdi távollétében be van kapcsolva a tévé, mert ez megelőzheti az unalmat, és vigaszt nyújthat magány ellen is. Azonban nem minden kutya esetében válik be a dolog, sőt, egyesek akár stresszesnek vagy nyomasztónak is találhatják a műsor, főleg, ha érzékenyek a hangos zajokra vagy a hirtelen mozgására.
„Egyes kutyák nyugodtak maradnak tévénézés közben, de ha reaktív vagy izgága a kutyánk, nem biztos, hogy jó ötlet bekapcsolva hagyni nekik a tévét” – figyelmeztet Mowat.
Néhány, a felmérésben megkérdezett gazdi ugyanis arról számolt be, hogy kutyája feldöntötte a tévét vagy megtámadta a képernyőt, amikor egyedül maradt vele. Mowat ezért azt javasolja, hogy inkább nyugtató hatású klasszikus zenét hagyjunk bekapcsolva kutyánknak, ha távollétünkben szeretnénk szórakoztatni.
És azt tudtad, hogyan hosszabbíthatod meg kutyád életét?
Kiemelt kép: Getty Images