- A pattanásos fejbőr mögött több kiváltó ok húzódhat, a tisztálkodást is beleértve.
- A higiénián túl a táplálkozás is hozzájárul a pattanások kialakulásához.
- Összeszedtük, melyek a legjobb hatóanyagok a pattanásos fejbőr kezelésében.
Bár a fejbőrön ritkábban jelennek meg gyulladt aknék, egyetérthetünk abban, hogy ha felbukkannak, nagyon fájdalmasak. De vajon mitől alakulnak ki? A fejbőr pattanásai általában akkor keletkeznek, amikor az elhalt hámsejtek vagy a felesleges faggyú eltömítik a hajhagymákat, ami gyulladáshoz vezet.
Ez több okból előfordulhat, például rendszertelen hajmosás, szoros sapka vagy nem megfelelő hajápolószer használata miatt, de akkor is, ha sportolás után elhanyagoljuk az alapos tisztálkodást. Ilyenkor a különféle organizmusok, gombák, atkák vagy baktériumok elszaporodnak, és gyulladt gócpontokat hoznak létre.
Az olyan változások, mint a pubertás vagy a felnőttkori hormonális zavarok szintén hozzájárulhatnak, de genetikai tényezők vagy bizonyos hajformázó szerek is okozhatnak pattanásokat a fejbőrön. Kutatások szerint a magas cukortartalmú étrend ugyancsak kockázati tényező lehet, de bármelyik ok húzódik is meg a háttérben, egy dologra mindenképp oda kell figyelnünk: ne nyomjuk ki a pattanásokat!
A nyomkodás ugyanis súlyosbíthatja a gyulladást, és mélyebb fertőzéseket okozhat. Nem ajánlott tehát türelmetlenül nekiesnünk a fejbőrünknek, helyette bízzuk a problémát célzott hatóanyagokra.
Hatóanyagok pattanásos fejbőr esetén
A kezelés első lépése minden esetben a fejbőr alapos tisztítása kímélő sampon használatával. De léteznek olyan hatóanyagok is, melyek kifejezetten a pattanásos fejbőrre alkalmazhatók. A szalicilsav az egyik legnépszerűbb közülük, nem véletlenül, hiszen rendkívül hatékonyan távolítja el az elhalt hámsejteket. Ugyanígy kiváló gyógyhatású összetevő a glikolsav, ami hámlasztja a fejbőrt és eltávolítja a baktériumokat, illetve a felesleges faggyúréteget.
Amit még érdemes keresnünk a hajápoló termékek hozzávalói között, az a gombaellenes ketokonazol és a ciklopirox, valamint az aknét okozó baktériumokat elpusztító benzoyl-peroxid. Szerencsére a probléma a legtöbb esetben már vény nélküli termékekkel is megoldható. Amennyiben ezek segítségével sem enyhülnek a tünetek, akkor bőrgyógyászati kezelésre is szükség lehet.
Így kezeld hatékonyan a pattanásos fejbőrt
A fejbőr pattanásainak típusa lehet enyhe, közepes vagy súlyos, és a tünetek is ehhez mérten alakulhatnak. A fekete- és fehérfejű, kicsi pattanások még nem okoznak olyan nagy fájdalmat. Ezzel szemben a gyulladt csomók és hólyagok, vagy rosszabb esetben a kemény, mély aknék már azonnali kezelést igényelnek.
Azért is, mert a súlyosabb pattanások a mélyben fájdalmas cisztákká növekedhetnek, melyekkel már csak az antibiotikumok, a különféle injekciók és a speciális gyógyszerek vehetik fel a harcot. Ritkán előfordulhat a folliculitis decalvans nevű állapot is. Ez a betegség hajhullást és vörös duzzanatot, kiütéseket okoz, kezelése ugyancsak antibiotikumokkal, isotretinoinnal, szteroidokkal és fényterápiával történhet.
Kapcsolódó: Nem is gondolnád, de ezek a mindennapi szokások ritkítják a hajadat.
Ha egy mód van rá, kerüljük az olyan hajápolókat, melyek további pattanásokat okozhatnak (ragaszkodjunk az olajmentes, nem komedogén termékek használatához). Enyhe és közepes pattanások kezelése esetén pedig a felsorolt hatóanyagokon túl természetes szereket, például teafaolajat és jojobaolajat is alkalmazhatunk hajápolási rutinunkban. A kezelés megközelítőleg 4-8 hét alatt kezd el hatni, de a hegek akár 6 hónapig is láthatóak maradhatnak, ezért fontos, hogy feleslegesen ne piszkáljuk őket.
Pattanásos fejbőr: jobb, ha inkább megelőzzük
A pórusok tisztán tartásával tehetjük a legtöbbet a gyulladt aknék kialakulása ellen, de ne feledjük, a túl gyakori hajmosás ugyanúgy irritációt okozhat. Amennyiben tehát visszatérő problémát jelent a pattanásos fejbőr, megelőzés szempontjából a legjobb, ha szakember segítségével időben kialakítunk egy új hajápolási rutint.
Ebben a megszokott folyamatban – ahogy arra már kitértünk – kerüljük az olajos alapú készítményeket és ne használjunk túl sokat belőlük, mert könnyen eltömíthetjük a pórusokat. Lehetőleg minden edzés után mossuk meg a hajunkat. Cseréljük gyakran a párnahuzatot és mindig távolítsuk el lefekvés előtt a sminkünket is.
A táplálkozásunk szintén hatással lehet a pattanásokra, ezért érdemes csökkenteni a szénhidrátokat és olyan ételeket fogyasztani, melyek A-, D-vitaminban gazdag élelmiszerek, továbbá tartalmaznak omega-3 zsírsavakat, rostokat, antioxidánsokat és nem utolsó sorban cinket. Ha úgy tapasztaljuk, egyes ételek súlyosbítják a pattanásokat, próbáljuk meg elkerülni őket, és vezessünk minden nap étkezési naplót.
Kiemelt kép: Getty Images