Mozgalmas délelőttön vagyunk túl, egyik iskola jelentett bombariadót a másik után, jellemzően a fővárosban, de vidéki intézmények is érintettek voltak.
A veszélyhelyzetben a gyerekeket az iskolaudvarra terelték vagy hazaküldték, de sok szülő nem tudott azonnal az iskolánál teremni, mások pedig késve kaptak tájékoztatást, mivel év eleje óta a gyerekeknél nem lehet mobiltelefon.
Bombariadók az iskolákban
A bombafenyegetés minden esetben ugyanaz a szöveg volt, Allah nevében ígértek benne bosszút. Egyelőre szerencsére sehol sem találtak bombát, de a protokoll szerint a fenyegetés is elég ahhoz, hogy kiürítsék az iskolát a gyerekek és a dolgozók védelme érdekében. Az oktatást hivatalosan nem függesztették fel, de
a rendőrség közveszéllyel való fenyegetés miatt indított nyomozást az ügyben.
A veszélyes levél korábban számos bolgár iskolába is megérkezett, illetve 2024 őszén szlovák és cseh iskolák is megkapták. Emiatt a kormányinfón elhangzottak szerint nem iszlamista fenyegetésről, inkább egy „elmebeteg” akciójáról lehet szó. A miniszterelnök azt ígérte, hogy az érintett iskolák biztonságát megerősítik, a bombariadók hátterét felderítik.
Összefogtak a szülők a veszély idején
A bombariadók hatalmas káoszt okoztak, hiszen haza kellett terelni a gyerekeket, aki pedig maradt, azt a hideg ellen kellett megvédeni. A főváros melegedőként használható buszokat rendelt ki az iskolák elé, a szülők pedig egymást segítették, vitték haza az ismerősök gyerekeit is, vagy szerveztek hirtelen filmvetítést az otthonukban a szüleikre váró kicsiknek.
Pékségek fogadták be a gyerekeket és adtak nekik meleg teát, az önkormányzatok összefogásának hála az ebédet más helyen és időpontban is át lehetett venni.
Több nagyvállalatnál is gond nélkül, azonnal hazaengedték azokat a szülőket a veszélyre tekintettel, akiknek el kellett menniük a gyerekeikért, szabadság kivevése nélkül. Több iskolában a táskák és a mobilok is az épületben maradtak, ezért nehéz volt a kapcsolattartás, de ebben is mindenki számíthatott a többiek segítségére.
Minden kerületben volt hol melegedni
Azoknak, akik nem tudtak hazamenni, és a szülők sem voltak elérhetők, több kerületben is kinyitottak helyeket, a IV. kerületben például a gyerekek többek között a Városháza dísztermében, házasságkötő termében, az Ifjúsági Házban is várakozhattak, aki nem tudott egyedül oda jutni, annak segítettek. A II. kerületben a polgármesteri hivatalban, a Klebelsberg Kultúrkúriában, a Marczibányi Téri Művelődési Központban és
a Gyarmati Dezső Uszodában adtak helyet az iskolásoknak.
Csepelen a helyi napközis tábort nyitották meg a diákok, pedagógusok és kísérők számára. A XII. kerületben, ahol több, mint kilenc iskolát érintett a bombariadó, a MOM Kulturális Központot nyitották meg. Az I. kerületben a Márai Sándor Művelődési Házban várakozhattak a gyerekek és a pedagógusok.
A bombariadó nem játék
Sok gyerek örült, hogy megszakadt a tanítás, azok viszont, akik a mai napon tekinthették volna meg a nyolcadikos felvételik lapjait, érthetően nagyon csalódottak. Maga a riadó ténye is jókora adag stresszt okozott sok gyereknek, hiszen sokáig azt hihették, tényleg felrobbantják az iskolájukat.
Az okostelefonokkal a kezükben a gyerekek később akár azt a fenyegető levelet is elolvashatták, ami még a felnőttekben is szorongást okozott.
Fontos, hogy akár kicsi, akár kamasz a gyerekünk, figyeljünk oda rá, beszélgessünk vele, ne hagyjuk magára a kérdéseivel, félelmeivel. Azt az összefogást pedig, amit a szülők, iskolai és önkormányzati dolgozók, sőt tulajdonképpen mindenki tanúsított a mai napon, igazán tovább vihetnénk a mindennapokban.
Milyen az élete a helyszínelőknek? Cikkünkből többet is megtudhatsz veszélyes munkájukról.
A kiemelt kép illusztráció, forrás: Getty Images/Spencer Platt