90-90-1 szabály reggeli rutin

Íme a tökéletes reggeli rutin – A 90/90/1 szabállyal még a céljaidat is elérheted

Ami a nagy fogadalmakat illeti, január elején könnyű lelkesnek lenni. Ám most, a hónap végéhez közeledve bizonyára sokunkra ráférne egy nagy adag motiváció, különösen ebben a fénytelen, szürke és hideg időben. Te is úgy érzed, hogy nem vagy elég produktív? Ha reggelente betartod a 90/90/1 stratégia szabályait, könnyen visszaszerezheted az irányítást!
  • Ha nehezen indulnak a napjaid és kell egy kis motiváció, akkor vezesd be ezt a rutint.
  • Tiszta fejjel kezdődhet a reggel, ha szánsz magadra egy kis időt ébredés után.
  • A 90/90/1 szabály 90 nap alatt fejti ki teljesen a hatását, de napról napra egyre hatékonyabb.

Lelkesen indítottad az újévet? Megfogadtad, hogy jobban eszel, többet mozogsz, olvasol, sok időt töltesz a szeretteiddel, okosabban gazdálkodsz a pénzzel, és a munkában is hatékonyabb leszel? De hiába minden igyekezet, hogy önmagad legjobb verziója légy, ha utat talált feléd a lelkesedés hiánya.

A változtatást a reggeli rutinnal el kell kezdeni! A januári motiválatlanság nem feltétlenül az elérhetetlen, túlságosan is ambiciózus tervekből fakad. Könnyen meglehet, hogy egyszerre túl sok vállalást akasztottunk a nyakunkba, vagy csupán új taktikára van szükségünk ahhoz, hogy hatékonyabban működjünk.

Rohanó világunkban, ahol a túlóra a norma, ahol a teendőink listája végeláthatatlan, és ahol lehetetlennek tűnik a munka és a magánélet közötti zsonglőrködés, sokat segíthet, ha tudatosan indítjuk a reggeleket. Itt jön képbe a Robin Sharma kanadai bestseller-szerző, coach és üzleti tanácsadó által megálmodott módszer, a 90/91/1 szabály. Sharma szerint ez a módszer „a szenvedélyt ötvözi a cselekvéssel”, és ami különösen akkor lehet hasznos, ha nemcsak szakmai, de személyes célokra is fókuszálnánk.    

Reggelek a 90/90/1 szabállyal

Ha van olyan konkrét célod, amelyet még nem sikerült elérni – például lefutnál egy maratont – itt az ideje, hogy összehangold a reggeli rutinodat a vágyaddal! Ehhez persze szükség lesz némi tudatosságra és szilárd elhatározásra, e nélkül sajnos nem működik a módszer. Bármit is szeretnél elérni, a lényeg, hogy

a következő 90 napban, minden nap első 90 percében kizárólag 1 dologra, vágyra, célra összpontosíts.

Arra az egy vágyra vagy célra, amit konkrétan el szeretnél elérni. A fókuszt így sokkal könnyebb lesz megtartani, hiszen a reggeli napszak valamivel csendesebb, mint például a délutáni, tehát kevesebb esély van arra, hogy valami mással elterelődik a figyelmed.

Nem beszélve arról, hogy a Nottinghami Egyetem és a szingapúri Nemzeti Oktatási Intézet kutatói 83 különböző, önkontrollról szóló tanulmányt tekintettek át, és megállapították, hogy reggel, röviddel ébredés után hatékonyabban működik a homloklebenyében elhelyezkedő prefrontális kéreg azon része, ami az önszabályozásért felel.

90-90-1 szabály reggeli rutin

A 90/90/1 szabály a fókuszált és következetes énidőre épít. Célja, hogy megtanítson összpontosítani. (fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: Ez a reggeli rutin való neked a csillagjegyed szerint

A 90/90/1 szabály szépsége az egyszerűségben rejlik, hiszen nem arról van szó, hogy az egész napunkat át kellene alakítanunk egyetlen cél érdekében. És miért pont 90 perc, miért nem 2 óra vagy 30 perc? Nos, a minőség, nem a mennyiség a cél.

90 perc ugyanis elég hosszú ahhoz, hogy valami lényegeset elvégezzünk

(például sportoljunk vagy nyelvet tanuljunk), ahhoz viszont épp elég rövid, hogy könnyen kivitelezhető legyen. Mondhatjuk úgy is, hogy sokkal jobban járunk, ha a reggeli telefongörgetés helyett inkább megajándékozzunk magunkat valami hasznossal, ami a boldogulásunk útját egyengeti.

És miért pont 90 nap? Sharma szerint a 90 nap elég messze van a jövőben ahhoz, hogy időt adjunk magunkat egy-egy reális cél eléréséhez, illetve pont megfelelő hosszúságú, ha valamilyen szokást szeretnénk kialakítani. Ha például az a cél, hogy többet olvass, és erre tudatosan időt is szánsz reggelente, 90 nap elteltével a reggeli olvasás a napi rutinod természetes része lehet.

Így csináld jól!

Először is, határozd el magad a célod mellett, és ne sajnáld rááldozni az időt – még akkor sem, ha adott esetben korábban kell kelned érte. Másodszor, tervezd meg alaposan, hogy mivel töltöd az első 90 percet. Rászoktatnád magad a rendszeres testmozgásra? Akkor elő a jógamatraccal! Esetleg munkahelyet váltanál? Használd ki az alkalmat az állásajánlatok böngészésére!

Tekints erre a 90 percre öngondoskodásként!

Bár a szakemberek is esküsznek rá, mint hatékony motivációforrás, azt azonban fontos leszögezni, hogy a 90/90/1 szabály nem mindenki számára jelenthet megoldást. Például, ha az életed jelenleg valami miatt kiszámíthatatlan – esetleg épp most született babád, egy családtagodról gondoskodsz, vagy túlságosan is kaotikus a munkabeosztásod – a merevebb, szigorúbb rutint kívánó megoldások csak tovább növelhetik a rád nehezedő nyomást.   

Amennyiben a 90 perc valami miatt nehezen beilleszthető a mindennapjaidba, reggeleidbe, szerencsére nem kötelező ragaszkodni a számokhoz. Mégis kipróbálnád? Kezdd kicsiben, és ha kényelmesebb, a 15/15/1-es vagy a 45/45/1-es verziót is alkalmazhatod. De akár jövőre is „félreteheted” a technikát, ha aktuális élethelyzeted éppen úgy kívánja. Mindannyian másként dolgozunk a céljainkért, a kulcs tehát az, hogy olyan módszert találjunk, amellyel könnyebb azonosulnunk.

Kapcsolódó: 20 zene, ami jobban felpörget reggel, mint egy dupla kávé

Kiemelt kép: Getty Images