A heves esőzések által kiváltott törmelékáramlások sziklákat, sarat, víztömeget, sőt: akár leégett fákat vagy autókat is magukkal sodorhatnak, hatalmas károkat okozva.
A törmelékáramlás során a vízzel telített törmelék (talaj, kőzetdarabok, iszap, különböző tereptárgyak) gravitáció hatására lezúdul. Ez jellemzően hegyvidéki területeken fordul elő, illetve különösen gyakori intenzív esőzések vagy hóolvadás után. A tűzvész pedig szintén növeli a valószínűségüket.
Az ilyen áramlások nagy sebességgel mozognak, és nem ritkán katasztrófát okoznak az érintett területeken.
Geológusok szerint a törmelékáramlás szinte olyan, mintha beton zúdulna lefelé, csaknem hatvan kilométeres sebességgel. Az ilyen áramlás jóval több üledéket szállít, mint egy átlagos árvíz, és akár ötször nagyobbra is duzzadhat.
Los Angeles újra veszélyben
Los Angeles most azért van különösen nagy veszélyben, mert a tűzvész több módon is előkészíti a terepet a törmelékáramlások számára. A lángok ugyanis elpusztítják a talajt védő növényzetet és a gyökérzetet, amely összetartja a talajt és sziklákat.
A tűz által kibocsátott gázok emellett egyfajta vízlepergető réteget is képezhetnek a talajon, ami megakadályozza a víz beszivárgását, és növeli a felszíni vízgyűjtődést. Ezek a változások már az első intenzív esőzések során villámárvizeket és törmelékáramlásokat okozhatnak – akár perceken belül.
Pusztító törmelékáramlás
2018 januárjában, alig egy hónappal az akkori pusztító tűzvész után, ilyen törmelékáramlások pusztították el a kaliforniai Montecito városát. Az katasztrófa 23 ember életét követelte, és több mint 100 otthon vált a sár és sziklák áldozatává.
A mostani tüzek által sújtott Los Angeles-i hegyvidékek hasonló veszélynek vannak kitéve. Az Eaton és Palisades tűzvészek által égetett lejtők egyaránt magas kockázatot jelentenek, mivel a meredek terep tovább fokozza az áramlások erejét.
Törmelék Los Angelesben
A tudósok már a tűzvészek alatt elkezdték vizsgálni a kiégett területeket. Céljuk, hogy a műholdfelvételek és helyszíni mintavételek alapján meghatározzák, mely területek a legveszélyeztetettebbek. Az Eaton-tűz által érintett területek például különösen magas kockázatúak, mivel a lejtők meredeken ereszkednek le Altadena, Pasadena és Monrovia irányába.
A vizsgálatok eredményei alapján most számítógépes modellek segítségével veszélytérképeket készítenek, amelyeket a hatóságok figyelmeztetések és evakuálási parancsok kiadására használnak. Egyes területeken törmeléktározók és gátak segítenek a törmelék megfogásában, de nem minden terület van ilyen módon védve.
A nem védett területeken élők törmelékáramlás esetén evakuálásra számíthatnak, és fel kell készülniük arra is, hogy a veszély nem szűnik meg azonnal. A tűzvész által letarolt területeken ugyanis akár 2-5 évig is fennállhat a törmelékáramlás veszélye. Egészen addig, míg a növényzet vissza nem nő, és a talaj nem regenerálódik.
Az Accuweather becslése szerint a Los Angeles-i erdőtüzek okozta anyagi kár 250-275 milliárd dollárra tehető, és az összeg folyamatosan növekszik. A veszteségek még az inflációval való kiigazítás után is meghaladják a 2005-ös Katrina hurrikán veszteségeit, így a Los Angeles-i tűzvész lehet az USA történetének legköltségesebb természeti katasztrófája.
Nemrég arról is írtunk, miért volt olyan pusztító a Los Angelest sújtó tűzvész.
Kiemelt kép: Egy altadenai lakos kutatja át az otthonát érintő tűzvész maradványait, Jon Putman/Anadolu via Getty Images