Az Egyesült Államok elnökének óriási befolyása van a világ sorsának alakulására, hatalmas stábja pedig mindent megtesz kényelméért és biztonságáért. Mégsem fenékig tejfel a dolog.
Sokan gondolják úgy, hogy az amerikai elnök pozíciója a hatalom, a hírnév és úgy egyáltalán: a csúcsok csúcsa. Ízlés dolga, de azt kár lenne tagadni, hogy a munkakör jócskán jár előnnyel. Ha viszont közelebbről megnézzük, elnöknek lenni nemcsak kiváltságokat, de sokféle kihívást és bizony jó adag kötöttséget is jelent.
Kezdjük előbb a tagadhatatlan előnyökkel. Ott van például az a tény, hogy az amerikai elnök teljes hivatali idejében a Fehér Ház kényelmét élvezi, ami nemcsak luxusotthon, hanem teljesen felszerelt, modern munkaállomás is, ahol személyzet, séfek, biztonsági szolgálat is az amerikai elnök rendelkezésére állnak, hogy neki csak a világ vezető hatalmának irányítására legyen gondja.
Aztán ott van az is, hogy az USA elnöke utazásaihoz a világ egyik legkifinomultabb technológiájával ellátott repülőgépét, az Air Force One-t használhatja, rövidebb utakra pedig a Marine One nevű helikopter áll rendelkezésére. Az amerikai elnök emellett diplomáciai mentességet élvez a világ legtöbb országában, ami nemcsak kivételes védettséget, hanem jelentős presztízst is jelent a számára.
Mi is van itt még? Ja, például az amerikai elnök saját autóparkja, mely a világ legbiztonságosabb járműveiből áll: a „Beast” néven ismert páncélozott limuzin például gyakorlatilag egy mozgó óvóhely.
Az elnöki pozíció ráadásul nemcsak az aktív szolgálat idején jelent előnyöket; az elnökség lejárta után is számos kiváltságot élvezhet, aki egyszer betöltötte ezt a tisztséget. Minden elnök élethosszig tartó titkosszolgálati védelemben részesül, és jelentős nyugdíjat is kap, ami biztosítja a kényelmes, (anyagilag legalábbis) gondtalan életet.
És hogy hol itt a buktató? Nos, a hatalmas felelősség és stressz mellett ott van az a bosszantó tény is, hogy az amerikai elnök sokszor a leghétköznapibb apróságokat sem teheti meg. Vagy mert ezzel veszélybe sodorná magát, vagy azért, mert ezzel szégyent hozna a mundér becsületére.
Kattints az elnök számára tilos dolgokért!
Galéria | 10 kép
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos a közúti autóvezetés. Az amerikai elnökök (még hivatali idejük lejárta után sem!) vezethetnek közúton. Ez a szigorú szabály a titkosszolgálat előírásainak része, célja pedig az elnök és családjának védelme. Ha az elnök mégis késztetést érez, hogy maga üljön a volán mögé, erre csak saját birtokán vagy a Camp David nevű vidéki elnöki rezidencián belül van lehetősége.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos a „bolti” kütyük használata. A biztonság itt is prioritást élvez. Az amerikai elnök csak szigorúan ellenőrzött és speciális beállításokkal ellátott elektronikus eszközöket használhat, amelyeket kifejezetten a titkosszolgálat kívánalmai szerint alakítottak ki. Hiába rajong egy adott telefonmárkáért, hivatali ideje alatt nem választhat szabadon.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos a sulis gála. Nekünk, hétköznapi szülőknek mindennapos dolog, hogy gyerekünket fellépésre, sporteseményre, vagy más jeles alkalomra kísérjük, az amerikai elnök stábja számára viszont ez hatalmas logisztikai és biztonsági kihívást jelentene. A szükséges biztonsági intézkedések miatt az elnök csak ritka, igen kivételes esetekben jelenhet meg ilyen eseményeken.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos a „csak úgy” netezés. Az amerikai elnök online tevékenysége is szigorúan szabályozott. (Elvileg) nem posztolhat szabadon, és még az általa használt közösségi médiafiókok kezelése is erősen felügyelt. Érdekesség, hogy egy 2018-as bírósági döntés szerint az elnök vagy stábja nem tilthat le felhasználókat a közösségi oldalain, mivel ez sértené a szólásszabadságot.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos a (légi) tömegközlekedés. Bár néha kényelmesebb lenne hagyományos légitársaság igénybevétele, az amerikai elnök biztonsági okokból kizárólag az Air Force One repülőgépet használhatja, amely a legmodernebb védelemmel és kényelmi funkciókkal van felszerelve.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos az ablaknyitás. Akár a Fehér Házban, akár páncélozott autójában van épp, az elnök nem nyithat ablakot, mivel ez komoly biztonsági kockázatot jelentene. E szabály alól csak kivételes esetekben kap felmentést.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos a szortírozás. Az elnök mindenféle iratait a Presidential Records Act értelmében meg kell őrizni, így maga az elnök semmit sem dobhat ki, legyen az egy egyszerű jegyzet vagy épp hivatalos dokumentum. Minden iratot archiválnak és katalogizálnak esetleges történelmi jelentőségük miatt.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos védelem nélkül közlekedni. Az elnök sok mindenben dönthet, de a titkosszolgálati védelem alól még ő sem vonhatja ki magát. Az amerikai törvények ugyanis előírják, hogy őt és családját minden körülmények között védeni kell, akár akarják, akár nem.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos ajándékot elfogadni. Az amerikai elnök nem fogadhat el személyes ajándékokat, mivel ezek korrupció vagy befolyásolási kísérlet gyanújába keverhetnék. Az ilyen ajándékokat rendszerint az állami gyűjteményekben helyezik el.
Fotó megosztása:
amerikai-elnok-szabalyok-tilos
Tilos kínosan viselkedni. Az amerikai elnöknek a nyilvánosság előtt példamutató magatartást kell tanúsítania. Még egy kisebb szabályszegés, vagy méltatlan viselkedés is óriási politikai vihart kavarhat, és árthat az ország megítélésének.
Fotó megosztása:
És ha nem lenne elég baja az amerikai elnöknek, ott van a sóni indiánok átka is.
Kiemelt kép: Getty Images