- A természetes anyagokat nehezebb otthoni körülmények között tisztítani, de nem lehetetlen.
- Vegyünk kímélő mosószert és speciális kefét, amivel a makacs foltokat eltávolítjuk mosás előtt.
- Még a bőrdzsekiket is lehet otthon tisztítani, igaz csak nagyon óvatosan.
Valljuk be, a kabát nem az a ruhadarab, amit nagyon gyakran mosnánk, pedig rengetegféle kosszal, kórokozóval érintkezik. Mikor máskor lenne tehát aktuálisabb a kabát tisztítása, mint tél végén? A szeretett kabátunk valószínűleg látott a szezonban már egy s mást: forralt bort, tejeskávét, süteménymorzsát, sarat, kutyaszőrt és egyebeket.
Pár évente egy vegyi tisztítás méreg drágán vagy inkább otthoni mosás? Nem könnyű döntés, mert a legtöbb dzseki és kabát érzékeny anyagból van. Nem lehet akárhogy áztatni, bármivel mosni, és a szárítása is mindegyiknek más és más. A gyapjút és a valódi szőrmét, irhát leszámítva mindenféle kabátot lehet otthon tisztítani, de a mosásuk nagy körültekintést igényel.
Mosás otthon, egyszerűen
Legyen szó tollkabátról, pehelydzsekiről, szövetkabátról, műszőrméről, bőrdzsekiről, mindegyikre van otthoni mosási megoldás, csak szánjunk rá elég időt. A nagyon drága, gyapjúból vagy gyapjú hozzáadásával készült, elegáns kabátokkal azonban ne kísérletezzünk. Még az otthoni folttisztítás is elsülhet rosszul, ezeket mindig vigyük tisztítóba. Ha nem különösebben tűnik koszosnak a szövetkabát, akkor is vigyük évente vegyi tisztítóba, így őrzi meg sokáig a tartását, színét!
Kattints a képre, hogy megtudd, hogyan kell mosni a kabátokat!
Galéria | 5 kép
kabat-mosas
Műszőrme mosása: A legjobb, ha a műszőrmét kézzel, hideg vízben mossuk, és hagyjuk a levegőn megszáradni. Ha betesszük a szárítóba, megolvadhatnak a szintetikus szálak. Amikor a kabát megszáradt, keféljük át a szőrmét, hogy újra puha és bolyhos legyen.
Fotó megosztása:
kabat-mosas
Tollkabát mosása:
Bár a toll természetes anyag, nagyon jól viseli a mosószeres mosást, sőt a gépi szárítást is. A dúsan tömött dzsekikben olyan sok a toll, hogy nem fog mosás közben a kabát aljára gyűlni a sok pihe. De tehetünk mosólabdát a mosógépbe és a szárítóba is, hogy biztosra menjünk. A mosógépen kímélő programot, a szárítóban pedig alacsony hőmérsékletet válasszunk!
Ha nincs szárítógépünk, szárítsuk a kabátot kiterítve. Amennyben a kabát címkéje vegyi tisztítást ajánl, az a külső anyag miatt van, nem a toll miatt.
Fotó megosztása:
kabat-mosas
Bőrdzseki mosása: A bőrdzsekit enyhén szappanos szivaccsal vagy ronggyal finoman törölgessük le. Akármilyen makacs foltot találunk, kíméletesen dörzsölgessük, mert a valódi bőr nagyon könnyen kopik. Sok bőrdzseki a mosástól elkezd színt ereszteni. Először a kabát belső oldalán teszteljük le, hogy elfolyik-e a bőrfesték. Ha enged a festék, akkor inkább ne vizezzük.
Fotó megosztása:
kabat-mosas
Szövetkabát mosása: A szövetkabátot fordítsuk ki, hogy ne bolyhosodjon ki. Mossuk kímélő fokozaton, hideg vízben. Ne mossunk a kabáttal más ruhát, mert a többi szövet szöszei beleragadhatnak a kabátéba. Ha magas a kabát anyagának műszáltartalma, akkor alacsony hőn szárítsuk. Ha nincs szárítógépünk, széles vállfára akasszuk fel.
Fotó megosztása:
kabat-mosas
Polárdzseki mosása: A polár teljesen műszálas és elnyűhetetlennek tűnik, de tudunk ártani neki. Moshatjuk gépben meleg vízben, de ne tegyük szárítógépbe, hamar tönkreteszi az anyagot és amúgy is irtó gyorsan megszárad a levegőn.
Fotó megosztása:
Ha elbizonytalanodnál és nagyon félted az imádott kabátodat, akkor semmiképp ne kísérletezz otthoni mosással. Igaz, hogy a vegyi tisztítás drága, de a mosodában úgy fognak bánni minden ruhadaraboddal, mint a hímes tojással!
Kapcsolódó: Moss profin! – 5 általános tévhit a mosásról!
Kiemelt kép: Getty Images