A napközbeni szunyókálásokat nem csak a déli országok élvezik a forró nyári napokon. A téli hónapokban a szokásosnál is álmosabbak vagyunk, sokaknál levertség, motivációhiány is jelentkezik. Különböző betegségekkel, vírusokkal küzdünk, a szabadban hideg van, a D-vitamint csak étrendkiegészítőkből tudjuk megszerezni,
ebben a kedvetlen, álmos állapotban pedig könnyen álomba szenderülünk a kanapén.
Szerencsére ez nem csak minket, magyarokat érint, a National Sleep Foundation szerint az Egyesült Államokban a felnőttek egyharmada rendszeresen szunyókál délutánonként.
A szunyókálás előnyei
Ha arról van szó, hogy még lábadozunk egy betegségből, akkor nagyon is jót tesz, ha napközben alszunk egyet, még ha rövidet is. Telente még az egészséges embereknél sem jelent problémát, ha szunyókálnak napközben, ez produktívabbá teheti a délutánjukat, lehetővé teszi a fáradtság nélküli esti vezetést, oldja a stresszt, és még a memóriánkat és a motoros készségeinket is javíthatja.
![szunyokalas-egeszseg - Nők Lapja szunyókálás egészség](https://noklapja.p3k.hu/uploads/2025/01/GettyImages-1022892316-960x640.jpg)
Egy jó szunyókálás már fél egészség (Kép: Getty Images)
Lehet, hogy gond van az egészségeddel?
Ugyanakkor a szunyókálás akár figyelmeztető jel is lehet. Egyes tanulmányok például azt találták, hogy a szunyókáló felnőttek nagyobb valószínűséggel szenvednek cukorbetegségben, szívbetegségben vagy depresszióban. Máskor a délutáni álmosság annak a jele, hogy gond van az éjszakai pihenéssel: vagy túl gyakran felébredünk, akár úgy is, hogy reggel nem emlékszünk ezekre, vagy az elalvással nem tudunk megbirkózni.
A horkolás, az alvási apnoe és még számtalan más negatívum teheti tönkre az éjjeli pihenésünket, így a szervezet nappal próbálja pótolni a hiányt.
Az ilyen esetekben fontos, hogy szakértő segítségével megnézzük, mégis mi történik velünk éjszaka alvás közben, mert a nyugodt pihenés az egészség egyik fő záloga. A délutáni pihenők pedig akár ördögi kört is létrehozhatnak, hiszen este nehezen alszunk el, mivel délután már pihentünk valamennyit. Ettől viszont kialvatlanok leszünk és kezdődik minden elölről.
A szunyókálás sötét oldala
A délutáni szundinak még egy fontos hátrányáról érdemes tudni, ez pedig a fülzúgásban szenvedőket érintheti. A tinnitusnak nevezett állapot a szunyókálástól rosszabbá válhat, mint előtte volt, ezt alvás-poligráfos vizsgálatok is megerősítették.
Minél hosszabb ideig tartott az extra pihenés, annál erősebb volt a fülzúgás is.
A kutatók megpróbálták kideríteni, mi lehet ennek az oka, de ha kizárjuk az alvási apnoét és a horkolást (ezek tehetik rosszabbá a tinnitust), akkor nem igazán marad épkézláb válasz a kérdésre. Annyit tudunk tenni, hogy ha fülzúgástól szenvedünk, nem dőlünk le délutánonként, hanem megpróbáljuk estig kihúzni és kicsit korábban elkezdeni a nagy éjszakai alvásunkat.
Tippek az egészséges szunyókáláshoz
Ha a fülzúgás szerencsére nem érint minket, akkor a szundizástól sem kell távol tartanunk magunkat. Ezek a tippek segítenek a maximumot kihozni belőle:
- Időzítsünk jól: szunyókáláshoz a kora délutáni időszak a legalkalmasabb, amikor két dolog is elálmosít. Az egyik az ebéd és annak megemésztése, a másik pedig a természetes cirkadián ritmusunk bezuhanása. Ha ennél később, késő délután vagy este szundikálunk, azzal már felboríthatjuk az esti nagy alváshoz szükséges folyamatokat
- Ne aludjunk túl sokáig: a szundikálásnak a nevében is benne van, hogy viszonylag kevés ideig tart. A legideálisabb esetben húsz percre dőlünk csak ki, így nem ébredünk fel belőle nagyon kótyagosan, és az esti álmosságot sem akadályozzuk
- Nyugodt körülmények: biztosítsunk valódi pihenést a testünknek, keresünk a szundihoz egy csendes helyet, ahol biztonságban érezzük magunkat. Ne a gép előtt ülve dőljünk ki, a gerincünk örülni fog a vízszintes felületnek.
- Monitorozzuk az alvásunkat: ha rendszeresen elálmosodunk délutánonként, sőt több mint egy órára is elalszunk, mindenképpen nézessük meg szakemberrel az éjjeli alvásunkat, vagy legalább monitorozzuk egészségünket és éjjeli óráinkat egy megfelelő okosórával.
Az egészséges alvás nem is olyan könnyű: ezekből a jelekből veheted észre, ha gond van.
Kiemelt kép: Getty Images