alvás tanácsok oldalt alvóknak

Pihentető alvás? A szakértő nem árul zsákbamacskát

Az alvás a szervezet legfontosabb regenerációja, ezért nagyon nem mindegy a minősége. Az alvó pózok jobban számítanak, mint gondoltuk.

Az alvás mindenki számára kulcsfontosságú, hiszen nemcsak a pihenés, hanem az egészségünk megőrzése szempontjából is alapvető. Az alvási pozíciók eltérő hatással lehetnek a testünkre, nem véletlenül ébredünk fel másképp, ha háton, hason vagy az oldalunkon alszunk.

Ha alvászavarral küzdünk, még fontosabb, hogy tisztában legyünk az alvó pózok hatásaival. Minden rossz alvással vagy álmatlansággal töltött éjszaka ugyanis komoly egészségügyi problémák megjelenésével járhat.

Az sem mindegy, melyik oldalon alszunk

Ezúttal a Harvard Medical School orvosa siet segítésünkre, hogy elárulja a jó alvás titkát, különösen ha az oldalunkon szeretünk pihenni.
Trisha Pasricha alvásszakértő olyan trükköket osztott meg, melyekkel

csökkenthető a testünkre nehezedő nyomás, és hozzájárulhatnak a gerinc természetes kiegyenesedéséhez.

Ezek a tippek nemcsak kényelmesebbé teszik az éjszakai pihenést, de a hosszú távú egészségünkre is jótékony hatással vannak.

1. Térdek közötti párna

A legtöbb oldalt alvónak ismerős lehet a csípőre nehezedő nyomás, ami idővel fájdalmat okozhat. Pasricha szerint a legjobb, ha enyhén behajlítjuk a lábainkat, és egy párnát helyezünk a térdek közé. Ez segít enyhíteni a csípőnkre nehezedő terhelést, és természetes módon kiegyenesíti a gerincünket.

2. Ölelés alvás közben

Bár elsőre furcsának tűnhet, sokat segíthet alvás közben, ha megöleljük magunkat. A karunkat a fejünk alá vagy a testünk mellé fektetve, egy kis öleléssel támogathatjuk a gerinc helyes pozicionálását. Ez egy egyszerű, de hatékony módszer, hogy csökkentsük a nyak és a hát terhelését, miközben biztosítjuk a megfelelő alvási pozíciót.

alvás tanácsok oldalt alvóknak

Segíthet a térd közötti párna, ha az oldalunkon alszunk (Fotó: Getty Images)

Az apró változtatások a nyaki fájdalom megelőzésében is segíthetnek – a kutatások szerint azok, akik nem alkalmazzák a trükköket, nagyobb eséllyel ébrednek súlyosabb nyaki fájdalomra. A szakértők egyöntetű véleménye, hogy

a hason fekve szunyókálás durván megterhelheti a nyakat, mivel az egész éjszaka tartósan az egyik oldalára csavarodik.

A gyógyszer is befolyásolhatja a pihenést

A szakértő arra is kitért, hogy melyik alvó póz növelheti a mély, hosszan tartó alvás esélyét, ha alvás előtt gyógyszert veszünk be.
A bal oldalon való alvás bizonyítottan jót tesz azoknak, akik gyomorégéssel küzdenek, mivel így kevesebb sav kerül a nyelőcsőbe, ami a refluxos tüneteket csökkentheti.

A jobb oldali alvásnak is megvannak az előnyei, mert bizonyos gyógyszerek felszívódását gyorsíthatja. Egy 2022-es kutatás azt találta, hogy

jobb oldali alvásnál kb. 13 perccel gyorsíthatjuk a gyógyszerek felszívódását a gyomorban.

A hatóanyagok ugyanis gyorsabban jutnak így el a gyomorból a vékonybélbe. Bal oldalra dőlve viszont akár egy órával is lassíthatja a felszívódást.

Az alvás életet ment

A jó alvás nemcsak a közérzetünket javítja, hanem az egészségünkre is pozitív hatással van. A kutatások szerint a rossz alvás számos komoly egészségügyi problémához vezethet, beleértve a szívbetegségeket, a cukorbetegséget, az elhízást, sőt, a rákot és a stroke-ot is.

Szakértők szerint jelentős javulás áll be az alvás minőségébe, ha korlátozzuk a képernyő előtt töltött időt, kerüljük este a koffeint és az alkholt, hűvösen tartjuk a hálószobát, elegendő D-vitamint, magnéziumot és cinket szedünk, és szigorú, rendszeres alvási rutint alakítunk ki korai lefekvéssel.

És miért rázkódik meg alvás közben a testünk? Eláruljuk

Kiemelt kép: Getty Images