Az állatokhoz és emberekhez hasonlóan a növényekben is munkálkodik a túlélési „ösztön”. Bár esetükben közel sem tudatos vagy reflexszerű cselekedetekről, sokkal inkább biológiai mechanizmusokról van, hiszen más fajokkal ellentétben nekik nincs lehetőségük elmenekülni, ha védekezésre kerülne a sor.
Ez magyarázza a töviseket és tüskéket, és ennek tudható a toxikus vegyületek termelése is, amelyek hatásai az apróbb kellemetlenségektől egészen a halálos mérgezésig terjedhetnek. Annak ellenére pedig, hogy érdemes tartani tőlük, a mérgező növények kiemelkedő helyet foglalnak el az emberi kultúrában és történelemben – a gyilkosságoktól kezdve a szépségápoláson át egészen a gyógyászati célokra történő felhasználásig.
A világ 8 leghalálosabb növénye
Számtalan erősen mérgező növény létezik a világban. Mi most a 8 leghalálosabbat vesszük górcső alá – és jó, ha közben résen vagyunk, mert néhányuk bizony a kertünkben tanyázik… Lapozd fel értük lenti galériánkat!
1. Nadragulya (Atropa belladonna)
Listánk talán leghíresebb szereplője, a nadragulya (angol nyelvterületen a beszédes „Deadly Nightshade” néven emlegetik) meglepő módon a paradicsom, a burgonya és a padlizsán családjába tartozik. Európa-szerte megtalálható (hazánkban főként a bükkös vágásterületeken), de Észak-Afrikában, Nyugat-Ázsiában, az Egyesült Államokban és Kanada egyes részen is gyakori növénynek számít.
Kapcsolódó: Felismered kép alapján a téli növényeket?
Annak ellenére, hogy mérgező bogyói halálosak, hivatalos neve, az atropa belladonna valójában a szépségápolásban történő felhasználásából ered. Atropintartalma miatt a növény kivonata pupillatágító hatású, ezért a középkori olasz nők előszeretettel készítettek főzetéből szemcseppet, hogy a szemük nagyobbnak, fényesebbnek és vonzóbbnak hasson. Manapság a nadragulya tisztított, toxinmentes tinktúráit, szárított kivonatait gyomorsavtúltengés esetén használják az orvoslásban.
2. Dohány
A dohány (Nicotana tabacum) a világ legszélesebb körben termesztett, nem élelmiszernek minősülő növényféléje. Becslések szerint a világ népességének közel 30 százaléka rendszeresen alkalmazza valamilyen formában. E népszerűség ellenére a növény minden része mérgező, különösen a levelek, amelyek alkaloidákat, nikotint és anabazint is tartalmaznak, és amelyek közvetlenül, nyersen fogyasztva akár halált is okozhatnak. A dohány persze közvetett módon is veszélyes.
A WHO szerint a cigarettázás évente több mint 8 millió ember haláláért felel világszerte.
3. Manszanilyafa
A manszanilyafa Amerika trópusi részein őshonos. A kéregtől a nedvig nincs olyan része, ami ne lenne erősen mérgező. A legveszélyesebbek azonban a gyümölcsei, amelyekből egyetlen harapás is elég a biztos, gyötrelmekkel és kínokkal teli halálhoz.
Sőt, még a fa alatt állni is veszélyes.
Különösen esős időben, a levelekről ránk csöppenő nedv ugyanis kiütéseket és égő hólyagokat is előidézhet a bőrön.
4. Gyöngyvirág
Gyönyörű és finom illata van, sőt, még Katalin walesi hercegné is odáig van érte – nem véletlenül kapott helyet az esküvői csokrában. Mindezek ellenére a gyöngyvirág (Convallaria majalis) rendkívül mérgező növény; a benne található toxinok erős hasi görcsöket, hasmenést, rendszertelen pulzust, szívproblémákat, sőt, akár halált is okozhatnak.
Kattints a galériára, és nézd végig a világ legmérgezőbb növényeit!
Megfelelő módon feldolgozva a gyöngyvirág ugyanakkor értékes gyógynövényként is megállja a helyét az orvoslásban: szigorúan orvosi javaslatra, illetve felügyelet mellett szívelégtelenség kezelésére, míg a népi gyógyászatban ízületi bántalmak ellen alkalmazzák külsőleg.
A medvehagyma és a gyöngyvirág levelei nagyon hasonlítanak egymásra.
Ezért életbevágó lehet felismerni a két növény közötti különbséget. Míg a medvehagyma fehér, csillag alakú virágai hagymaszagúak, addig a gyöngyvirág harang alakú virágai édes illatot árasztanak.
5. Leander
A leander gyönyörű növény, számtalan kertben megtalálható hazánkban is. Éppen ezért fontos hangsúlyozni, hogy szépség és népszerűség ide vagy oda, a leander valójában nagyon mérgező növény a tejnedvében található toxinok miatt.
Szerencsére a mérgezéses, főként a szív károsodásával járó esetek száma igencsak alacsony, tekintve, hogy mediterrán dísznövényként szokás tartani. Bátran gyönyörködjünk benne, de ne piszkáljuk, morzsolgassuk a leveleit, óvakodjunk az egyéb módokon történő felhasználásától, és gondozásakor mindig húzzunk kesztyűt!
6. Cerbera odollam
A hátborzongató módon „öngyilkos fának” becézett Cerbera odollamról nem nehéz kitalálni, hogy miről is kapta becenevét. A Délkelet-Ázsiában, valamint Ausztráliában őshonos fa rendkívül mérgező, gyümölcsét mind gyilkossági, mind öngyilkossági célokra felhasználták már.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a gyümölcs hetente körülbelül egy halálesetért felel a dél-indiai Kerala államban, elsősorban öngyilkossági szándék miatt. Gyilkos fegyverként való sajnálatos népszerűsége pedig abból fakad, hogy ízét könnyű erős fűszerekkel leplezni, illetve a boncolás során viszonylag nehéz észrevenni.
7. Sárga borgyökér
A sárga borgyökér (Oenanthe crocata) főként Nyugat-Európában és a Földközi-tenger térségén őshonos. (Magyarországon szerencsére nem él.) Úgy tartják, hogy ez a növény felel az úgynevezett „ókori halálmosolyért”.
A Wikipédia szerint „magát a vigyort több ókori írásban is megemlítik: feltehetően a Kr.e. 9-10. századból Szardínia szigetéről, a föníciaiak egyik telephelyéről kivégzések olyan áldozatai ismertek, akik a leírások szerint mosolygó arccal léptek át a túlvilágba.” A hátborzongató „mosoly” mögött minden bizonnyal a sárga borgyökér vegyületei állhattak.
A méreg görcsös, vigyorszerű összehúzódást okoz a halálra ítéltek arcán.
8. Gympie-gympie
Ausztrália legfélelmetesebb őserdei fáját, a csalánfélék családjába tartozó gympie-gympie-t (Dendrocnide moroides) a lehető legmesszebbre érdemes elkerülni.
Puszta érintése ugyanis olyan erős fájdalmat és heves kínt okoz, amelyről úgy tartják, a halálnál is rosszabb.
A leveleken lévő apró, tüskés szőrök a bőrbe jutva ugyanis olyan méreganyagokat termelnek, amelyek hónapokkal az érintés után is képesek lehetnek komoly panaszokat, áramütéshez és égéshez hasonló tüneteket, nehezen gyógyuló sebeket produkálni. Ellenszer egyelőre nem áll az orvostudomány rendelkezésére – kapaszkodjunk meg, orvosilag jelenleg a hígított sósavoldat az egyetlen használható (fél)megoldás a bőr alá ékelődött apró tüskék ellen.
Kapcsolódó: 6 szobanövény, ami a fengsuj szerint több mint dekoráció
Kiemelt kép: Getty Images