Mondják, hogy az életkor csak egy szám. Meg azt is, hogy a 40 az új 30. Bizonyára így is van, csak sajnos nem úgy, hogy ne öregednénk meg. Inkább onnan nézve helytállók az ilyen kijelentések, hogy sok felnőtt ember viselkedik gyerekesen, fittyet hányva biológiai korára.
Az érzelmi érettség – kissé leegyszerűsítve persze – azt jelenti, hogy képesek vagyunk megérteni és kezelni is az érzelmeinket. Egy érzelmileg érett ember elérte (vagy folyamatosan dolgozik rajta, hogy elérje) azt az önismereti szintet, amely lehetővé teszi számára, hogy tudatosan vizsgálja meg gondolatait és viselkedését, és ne csak sodródjon kontrollálatlan érzelmei közt. Ha az ember érzelmileg érett, képes a nehezebb helyzetekre is konstruktív módon, azok megoldását keresve reagálni.
Érzelmileg érett persze nem egyik pillanatról a másikra lesz az ember. Az érzelmi érettség elérése hosszú folyamat, aminek sokan egész életükben nem érnek a végére. Utóbbi eset nem csak az érintett mindennapjait keseríti meg, de nehézzé teszi a környezet számára is az együttélést/együttműködést.
Te érzelmileg érettnek tartod magad? Nézd át az alábbi listát! Ha a jelek nagyobb része igaz rád, ha az esetek nagyobb részében képes vagy érzelmileg éretten viselkedni, veregesd meg a vállad.
1. Rugalmasság
Bajban ismerszik meg az érzelmi érettség. Amikor a terveink szerint alakulnak a dolgok, szinte átsuhanunk a mindennapokon. Az élet ugyanakkor sokszor tesz próbára minket valamilyen váratlan változással.
Az érzelmileg érett ember rugalmasan reagál arra, ha valami keresztülhúzza a számításait.
Ahelyett, hogy teljesen átadná magát a dühnek, képes arra, hogy B sőt C tervet dolgozzon ki, annak érdekében, hogy egy apró homokszem ne akassza meg az egész gépezetet. Hetek óta tervezed, hogy elmész a kedvenc éttermedbe, majd váratlanul zárva találod, mire odaérsz? Toporzékolhatsz és választhatod azt, hogy puffogva hazamész. De azt is, hogy kipróbálsz egy új éttermet. Az utóbbi lényegesen nagyobb érzelmi érettségre vall.

Az érzelmileg érett embernek nem okoz gondot a higgadt újratervezés (Fotó: Pexels)
2. Felelősség
Az érzelmileg érett ember képes elismerni a saját hibáit, és nem keresi azonnal mások szemében a szálkát. Az ilyesmi jó adag önismeretet és elfogadást is igényel.
Ha egy probléma folyamatosan visszatér az életünkbe, az érzelmileg érett reakció az, hogy önmagunkba nézzünk, és megvizsgáljuk, milyen gondolataink vagy cselekedetink járulhatnak hozzá ahhoz, hogy sokadszorra esünk ugyanabba a gödörbe.
3. Alázat
Az érzelmileg érett ember tisztában van azzal, hogy nem tud mindent, és azt is felismeri, hogy saját ötlete nem mindig az egyetlen vagy a legjobb megoldás. Nem vitatkozik csak azért, hogy „neki legyen igaza”, vagy hogy ő domináljon. Nyitott elmével, fülekkel és szemekkel figyeli a környezetét, hogy tanulhasson, de felismeri azt is, ha van olyan értékes mondanivalója, amivel másokat segíthet.
4. Önbecsülés
Az érzelmileg érett emberek optimistán tekintenek saját képességeikre. Tudják, hogy kitartással és türelemmel képesek megbirkózni az élet kihívásaival. És persze nem is spórolják meg a befektetendő munkát. Ha valami nem jól sikerül, nem okolják képességeiket és nem ostorozzák magukat, inkább megpróbálják mozgósítani belső erőtartalékaikat.
5. Tanulás
Azt mondják, más kárán tanul az okos. De akkor mit mondjunk arra, aki a sajátjából se okul? Az érzelmileg érett emberek a legtöbb helyzetből és lehetőségből igyekeznek tanulni. Időről időre felteszik maguknak a kérdést:
„Hogyan és mit tanulhatok ebből?”
Persze nem azt mondjuk, hogy az érzelmileg érett ember kifejezetten örül a csalódásnak, vagy annak, ha valami nem jól sikerül, esetleg jól esik neki, ha hetekig a komfortzónáján kívülre kerül. Csak azt, hogy igyekszik ezekben a helyzetekben is meglátni a jót. Mi ez, ha nem érzelmi érettség?
6. Perspektíva
Az érzelmileg érett emberek gyakran kikérik mások véleményét, hogy jobban megalapozhassák a sajátjukat. Egyáltalán nem érzik fenyegetőnek az övéktől eltérő nézőpontokat, hanem éppen ellenkezőleg: ezek próbájának vetik alá a saját elgondolásaikat is.
Nem az a céljuk, hogy minden vitát megnyerjenek, hanem az, hogy szélesebb perspektívát kapjanak egy-egy témában és esetleg ráébredjenek arra, ha a saját nézőpontjuk sem mindig helytálló.
7. Kitartás
Egy érzelmileg érett ember amikor kudarccal, csalódással vagy visszaeséssel szembesül, tudatosítja és elismeri az érzéseit. Ezután viszont nem hagy ott csapot-papot, hanem megpróbálja azonosítani, hogy mit tehet a helyzet javítása érdekében, és lépéseket tesz, hogy elinduljon a fejlődés útján.
8. Higgadtság
Természetes, hogy az érzelmileg érett emberek is dühösek lesznek néha, viszont legtöbbször nem engedik, hogy az érzelmeik irányítsák a reakcióikat. Céljuk, hogy tiszta fejjel és racionálisan gondolkodva kezeljék a helyzetet, és minden lehetőséget mérlegeljenek a sikeres megoldás érdekében.
Tudják, hogy amikor az érzelmek elhomályosítják a racionalitást, akkor a tiszta gondolkodás és a hatékony megoldások valahogy nem jutnak az ember eszébe.

Az érzelmileg érintett ember a szívére és az eszére is hallgat (Fotó: Getty Images)
9. Nyitottság
Az érzelmileg érett emberek őszinte empátiával fordulnak mások felé, nyitott gondolkodásúak, és igyekeznek nem elítélni másokat. Felismerik ugyanis, hogy az előítéletek gyakran téves elképzeléseken alapulnak, amelyek akadályozhatják a másik ember valódi megismerését.
Az érzelmileg érett ember nem feltételezi rögtön a legrosszabbat a másikról.
10. Humor
Az érzelmileg érett emberek tudják, hogy az életet nem lehet, és szerencsére nem is kell mindig teljesen komolyan venni. Bár tisztában vannak azzal, hogy a fontos dolgokat el kell végezni, felismerik a szórakozás és a kikapcsolódás jelentőségét is, és a humort is használják, mint hatékony stresszoldó eszközt. A legfontosabb tulajdonságuk pedig, hogy magukon is tudnak nevetni.
Hogyan lehetünk érzelmileg érettek?
Az érzelmi érettség elérése sokszor nem könnyű, főleg, ha valakinek feldolgozatlan traumái, sérelmei vannak. Ha szeretnél érettebben viselkedni a különböző társas helyzetekben, elsősorban jó adag önismeretre van szükséged.
Az önismeretet nemcsak a napi történések naplózásával, az érzéseid rendszeres tudatosításával fejlesztheted, de szükség esetén szakértő segítő bevonásával is. A befektetett munka mindig megéri.
Kapcsolódó: Az érzelmi érettség mások megértésében is segít
Kiemelt kép: Getty Images