Ujjteszt: ha ezt meg tudod csinálni, jó eséllyel elkerül a stroke és az Alzheimer

Így ellenőrizheted, hogy egészséges-e az agyad.

Az Alzheimer-kór és a stroke korunk legrettegettebb betegségei közé tartoznak. A demenciával járó betegség és az agyi érkatasztrófa is kiszolgáltatottá teszi az érintetteket, és a kórok megelőzésének biztos kulcsa ma még nincs a kezünkben.

Azt viszont mindkét betegség kapcsán jól tudjuk, milyen fontos a lehető legkorábbi felismerés és kezelés.

Míg korai felismeréssel az Alzheimer-kór progressziója jelentősen lassítható, a stroke esetében azért fontos, hogy az érintett minél hamarabb ellátáshoz jusson, mert így mérsékelhető a szélütés okozta károsodás.

Mérhető stroke- és Alzheimer-kockázat

Egy kínai orvos-természetgyógyász nemrégiben olyan módszert mutatott be, amivel könnyen felmérhetjük, hogy fennáll-e nálunk a stroke és a demencia, különösen az Alzheimer-kór fokozott kockázata.

stroke-demencia-kezteszt

Agyunk egészsége kulcsfontosságú (Fotó: Getty Images)

Amikor tárgyakat ragadunk meg és mozgatunk, egyúttal az agyunkat is eddzük, mert kezünk finommotoros mozdulatai az agy egyes területeinek plasztikus átrendeződését idézik elő. Minél többet végzünk finommotoros készségeket fejlesztő gyakorlatokat, annál erősebbek lesznek a kapcsolatok az idegsejtcsoport neuronjai között.

A kapcsolat fordítva is megmutatkozik: az, hogy mennyire ügyes a finommotorikánk, utal agyunk állapotára is. Noha vannak köztünk eleve ügyesebb és kissé ügyetlenebb emberek is, finommozgásunk romlása minden esetben intő jel.  

Stroke- és Alzheimer-teszt

Az otthoni agyteszt elvégzése pofonegyszerű, csak a kezünket kell előkapni. Mutatjuk a lépéseket:

  1. Keresztezd a mutató- és a középső ujjadat.
  2. A hüvelyk- és a gyűrűsujjad érintsd össze, ahogy a lenti videóban is látható.
  3. Próbáld meg mozgatni a kisujjadat.

Ha a kisujjad szabadon mozog, és többször is meg tudod ismételni ezt a gyakorlatot, agyad egészséges és friss. Ha azonban nehézséget tapasztalsz, az akár a stroke, a kognitív hanyatlás vagy az Alzheimer-kór magas kockázatára is utalhat.

Watch on TikTok

Ha azt gyanítod, hogy egy szeretted az Alzheimer-kór tüneteit mutathatja, figyelj oda a finommotoros készségeire. Azok, akiknek megmaradnak a finommotoros képességei, akik továbbra is képesek az aprólékosabb mozdulatok elvégzésére is, általában nem szenvednek demenciában.

Egy másik teszt, amit elvégezhetsz, az üvegnyitási teszt. Próbálj meg kinyitni egy szorosan záródó befőttesüveget. Mennyire nehéz számodra ez a feladat? Könnyen ki tudod nyitni az üveget? Esetleg akárhogy próbálkozol, nem megy?

Azok, akiknek nagyobb a kézszorító erejük (azaz könnyebben nyitják ki az adott üvege), kisebb kockázattal fejlesztenek ki a közeljövőben kognitív hanyatlást, demenciát és Alzheimer-kórt, mint azok, akiknek gyengébb a kézszorító erejük.

Életmód, Alzheimer és stroke

Noha az Alzheimer-kór és más demenciával járó betegségek, valamint a stroke megelőzésére száz százalékban hatékony módszer nincs, egészséges életmóddal sokat tehetünk azért, hogy hosszú ideig egészségesek legyünk. 

A zöldségben-gyümölcsben, fehérjékben, egészséges zsírokban gazdag étrend, a kellő mennyiségű mozgás és pihenés, na meg a káros szenvedélyek mellőzése csupa olyasmi, amivel jót teszünk a testünknek. 

Ugyanilyen fontos az is, hogy rendszeresen vegyünk részt szűrővizsgálatokon, mert minden egészségügyi probléma esetében kulcsfontosságú a koraifelismerés. 

Hallottál már arról, hogy akár szépségápolás közben is lecsaphat a stroke? 

Kiemelt kép: Getty Images