John McFall űrhajós paralimpikon

Paralimpikon és sebész – Ő lesz az első fogyatékkal élő tudós az űrben

Paralimpikonként és orvosként bizonyítja be folyamatosan John McFall, hogy végtaghiánnyal is lehet teljes életet élni. A férfi most az űrbe készül, ő lesz az első fogyatékkal élő asztronauta.
  • John McFall sokadjára mutatja meg az egész világnak, hogy bármire képes.
  • Ő lesz az első amnputált űrhajós a világon.
  • Paralimpikonként és orvosként is elkötelezett.

Az 1981-es születésű, angol John McFall, leendő különleges űrhajós korábban teljesen átlagos életet élt, tinédzserként futott és hokizott. 2000 augusztusában, amikor az érettségije után a thaiföldi Ko Samuiba utazott, súlyos motorbalesetet szenvedett. Eltörte a térdét, illetve a rá zuhanó gép olyan fontos ereket vágott át jobb lábában, hogy az menthetetlenné vált, térd fölött amputálni kellett.

A fiatal férfi egy évet töltött rehabilitációval, de esze ágában sem volt mozdulatlanul feküdni. Hegyi kerékpározással és hegymászással kezdett foglalkozni, fitneszoktatóként dolgozott, és amint megfelelő protézist kapott, futni is elkezdett és hamar paralimpikonná vált. Azt nem tudjuk, mikor kezdett űrhajós karrierről álmodni, de az biztos, hogy érdekelte a téma. 

John McFall űrhajós paralimpikon

John McFall leendő űrhajós itt paralimpikonként versenyez (Kép: Andrew Wong/Getty Images)

Paralimpikonból űrhajós

McFall sport- és testmozgástudományt tanult az egyetemen és profi futóversenyzővé vált. Eközben az orvosi egyetemre is felvételizett, majd azt is elvégezte, traumatológiai és ortopédiai szakorvosként dolgozik. A tanulással töltött évek alatt végig sportolt, így lett belőle egyre ismertebb parasportoló.

A Nemzetközi Paralimpiai Bizottság Európa-bajnokságán képviselhette országát, és 200 méteren bronzérmet is szerzett.

A parasportolóként a világbajnokokságokon sorra szerezte tovább az érmeket, a világ egyik leggyorsabb parasportolójává vált, a paralimpiákon is szerepel. 2022 őszén az Európai Űrügynökség őt választotta ki az első „paraasztronautának”. A szakértők megvizsgálták, mit kell a fogyatékkal élők számára átalakítani az űrutazás során, és az derült ki, hogy nincs olyan technikai vagy orvosi ok, ami akadályozná McFallt.

Mikor repül John McFall az űrbe?

A sebésznek tehát engedélyezték a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) történő küldetést. Az Európai Űrügynökség (ESA) még profitál is az együttműködésből, hiszen McFall szakértelme segít különféle innovatív megoldások kidolgozásában, és olyan kérdésekben tárgyalnak vele, mint hogy miként alkalmazkodjunk a mikrogravitációhoz. Az ezt szimuláló billenőasztalos tesztek során az űrhajósok fejjel lefelé vannak.

Ez a hatás az első néhány órában 5-10%-os csökkenést jelent az alsó lábszár térfogatában.

Ez nagyon is sokat számít abban a helyzetben, amikor a protézis illeszkedéséről esik szó. Ezeket a problémákat is elsimították, így a Mission Ready fázisba léptek. Mostantól azt vizsgálják, hogy milyen tudományos kutatásokat lehetne végezni a Nemzetközi Űrállomáson, illetve milyen új technológiákat fejleszthetnének ki. A 43 éves McFall egyelőre az ESA űrhajós tartalékos képzésén vesz részt a németországi Európai Asztronauta Központban, mielőtt kiküldenék az űrállomásra.

Kapcsolódó: Milyen az első űrhajós a Holdon? Neil Armstrong kalandos élete 

Kiemelt kép: Michael Evers/Getty Images