- A boldogság egyik kulcsa a céltudatosság, amely irányt és értelmet ad az életnek.
- Fontos a gyerekek kíváncsiságának felkeltése, a kudarc értékének felismerése és az érzelmi támogatás.
- Mutatunk három módszert arra, hogyan nevelhetünk céltudatos gyereket, és azt is, melyik a leghatékonyabb.
Kutatások szerint a boldogság egyik alapja a céltudatosság. Ha egy gyerek megtanulja, hogyan találhat értelmet és irányt az életében, nagyobb eséllyel lesz elégedett és sikeres. A céltudatos emberek hisznek abban, hogy tetteiknek értelme van, és ez önmagában is hozzájárul a boldogságukhoz. De hogyan segíthetünk nekik ebben? Három megközelítés létezik, ám nem mindegyik egyformán hatékony.
1. Megmondjuk, mit csináljon
Ez a úgynevezett didaktikus szemlélet a gyereknevelésben. Sokan úgy próbálják céltudatosságra nevelni a gyerekeket, hogy megmondják, mit kellene tenniük. Tanácsokkal, saját tapasztalatokkal és történetekkel próbálják megóvni őket attól, hogy ugyanazokat a hibákat elkövessék, amelyeket ők maguk is. Bár ez logikusnak tűnhet, valójában nem túl hatékony.
A gyerekek nem szeretik, ha irányítani próbálják őket, különösen, ha a céljaikról és az álmaikról van szó.
Az egyoldalú útmutatás nem ad valódi tapasztalatot vagy motivációt, így nem segít abban, hogy önállóan találják meg a saját útjukat.
2. A példamutatás ereje
Ez azt jelenti, hogy a saját szenvedélyünkkel inspirálunk. A gyerekek kiváló megfigyelők. Nemcsak hallják, amit mondunk, de folyamatosan monitorozzák a viselkedésünket is, és ebből tanulnak a legtöbbet. Éppen ezért a céltudatosságra nevelés egyik leghatékonyabb módja, ha mi magunk is céltudatosak vagyunk.
Ha odaadással és kitartással végezzük azt, ami boldoggá tesz minket, azzal inspiráljuk a gyerekeinket is.

Fontos, hogy a gyerekek lehetőséget kapjanak arra, hogy felfedezzék, mi érdekli őket, mert ez segíti őket abban, hogy céltudatosak és motiváltak legyenek. (Fotó: Getty Images / Maskot)
Mutassuk meg nekik, hogy érdemes elköteleződni a számukra fontos dolgok mellett. Nem kell, hogy pontosan ugyanazokat az érdeklődési köröket válasszák, mint mi, de a példánk segít nekik abban, hogy bátran keressék és kitartóan kövessék a saját útjukat.
3. Tapasztalati tanulás
Vagyis hagyjuk, hogy saját maguk találják meg a céljaikat. A leghatékonyabb módszer, ha engedjük, hogy a gyerekek maguk tapasztalják meg, mit jelent céltudatosnak lenni. Biztosítjuk számukra a lehetőséget, hogy bátran próbálkozzanak, hibázzanak és tanuljanak a saját élményeikből. Ha lehetőséget kapnak arra, hogy új dolgokat próbáljanak ki és felfedezzék a világot, nagyobb eséllyel találják meg, ami igazán érdekli őket.
A kudarc hasznos tanító
A gyerekek általában félnek a kudarctól, pedig ez elengedhetetlen része a fejlődésnek. Tanítsuk meg nekik, hogy hibázni természetes, és minden kudarc egy újabb lehetőség a tanulásra. Ahelyett, hogy minden akadályt kiiktatnánk előlük, adjunk nekik lehetőséget saját határaik és érdeklődési köreik felfedezésére. Ha tudják, hogy a szüleik mindig mellettük állnak, könnyebben veszik az akadályokat és bátrabban próbálnak ki új dolgokat.
Kapcsolódó: Ettől a szülőtől függ a gyerek intelligenciája
A legjobb módszer a példamutatás
Szülőként nem az a feladatunk, hogy pontosan meghatározzuk gyerekeink jövőjét, hanem az, hogy segítsünk nekik felfedezni a saját útjukat. A legjobb, amit tehetünk, hogy példát mutatunk és lehetőségeket biztosítunk számukra. Ha látják, hogy mi magunk is céltudatos életet élünk, és megadjuk nekik a szabadságot, hogy saját tapasztalataikból tanuljanak, erős alapot biztosítunk számukra egy boldog és kiteljesedett élethez.
Kapcsolódó: Így neveljük a gyerekünket csillagjegye szerint
Kiemelt kép: Getty Images