Ferenc pápa 2013 márciusában lépett hivatalba, a 88 éves egyházfő állapotáról napról napra egyre rosszabb híreket kapunk. Jelenleg a tüdőgyulladás mellett veseelégtelenséggel is küzd. A pápa karizmatikus személyisége, közvetlen stílusa, szerénysége és a katolikus egyház megújítására tett erőfeszítései miatt sokan kedvelik, még a nem hívők körében is népszerű. Miért fontos, amit véghezvitt 2013 óta? Miért fogunk Ferenc pápára mindig szeretettel gondolni? És mi történik, ha bekövetkezik, amitől tartunk?
Ferenc pápa olyan kezdeményezésekkel, cselekedetekkel lopta be magát az emberek szívébe, amelyekre kaolikus egyházi vezető részéről még soha nem volt példa. Tökéletes érzékkel nyúlt olyan problémákhoz, amelyek a fiatalokat is foglalkoztatják, és olyan elesettekhez, hátrányos helyzetű emberekhez is szólt, akikről az utóbbi időben az egyház megfeledkezett. Nem lehet könnyű a 21. században egy konzervatív értékeket valló egyház modern vezetőjének lenni, de Ferenc pápa igyekszik minden fontos kérdésre rávilágítani.
Szerénység és vallási béke
Amivel Ferenc pápa már a megválasztása után rögtön kitűnt a többi vallási vezető közül, az a visszafogottsága. 2013-ban úgy döntött, hogy nem veszi fel a pápai palástot és aranykeresztet, hanem megtartja egyszerű keresztjét, amelyet még érsekként sokáig viselt. Ferenc pápa a neki járó vatikáni palotára sem tartott igényt, ehelyett a Vatikán egyik szerény vendégházában, a Szent Márta-házban lakik.
Valójában a személyi védelmet leszámítva, semmiféle kiváltságra nincs szüksége: közösen étkezik a többi pappal, és amíg egészsége engedte, ő maga vitte a táskáját is. Közvetlensége, nyitottsága közelebb hozta őt az emberekhez, és ez is tette a leginkább népszerűvé.
Nagyon sokat tett azért is, hogy a vallások között emberi, békés legyen a kapcsolat.
Többször találkozott más vallások vezetőivel, például iszlám vagy zsidó vallási vezetőkkel. Ezzel szerette volna elérni, hogy a világon minden hívő elfogadja a más vallások létjogosultságát – a pápa szerint a béke kulcsa a tolerancia és a párbeszéd.

Ferenc pápa 2023 áprilisában, a tradicionális lábmosási ceremónián (Fotó: Vatican Media/ Vatican Pool/Getty Images)
Felkarolta a kirekesztetteket
Sokan emlékszünk arra, amikor Ferenc pápa betegek, muzulmán menekültek és rabok lábát szertartásosan megmosta – ezzel nemcsak az elesettek felkarolására szerette volna felhívni a figyelmet, hanem arra is, hogy a humánum azt is jelenti, hogy nem különböztetjük meg vallás alapján a rászoruló embereket.
Ferenc pápa mindig hangsúlyozta, hogy a szegények támogatása és a társadalmi igazságosság előmozdítása keresztényi kötelesség. Számos alkalommal látogatta meg a hajléktalanszállókban élőket, a menekülteket, betegeket, hogy felhívja a figyelmet, az egyháznak mindig segítenie kell a társadalom peremére szorultakon.
21. századi katolikus egyház az álma
Ferenc pápa nagy erőfeszítést tesz, hogy megreformálja a katolikus egyházat. Törekszik rá, hogy a Vatikán pénzügyei átláthatóbbak legyenek, és vasszigorral lépett fel a szexuális visszaélések ellen.
Emellett nyitott a házasságon kívül született gyermekek, az elváltak és a homoszexuálisok felé, rendszeresen hangsúlyozza, hogy a katolikus egyháznak szeretettel és elfogadással kell fordulnia minden ember felé. Ezekkel a nézetekkel nem kevés ellenséget szerzett magának az egyházon belül, de Ferenc pápa hisz benne, hogy a toleráns út a helyes út.
Ferenc pápa az első olyan egyházfő, aki enciklikát adott ki a környezetvédelemről. A Laudato Si című körlevelében felszólította a világ vezetőit a klímaváltozás elleni küzdelemre.
Mi történik, ha meghal Ferenc pápa?
A pápa halálát hivatalosan a bíboros kamarásnak (camerlengo) kell megerősítenie. A camerlengo feladata, hogy amíg a pápai hivatal betöltetlen, kezelje a pápa vagyonát, és egy ceremónia keretében lehúzza az elhunyt pápa ujjáról a halászgyűrűt. Ezt a pecsétgyűrűt megsemmisítik, a lakosztályt lezárják, és a Bíborosi Kollégiumot értesítik a pápa haláláról, valamint megkezdődik a pápaválasztási konklávé előkészülete.
Gyászidőszak a pápa halála után
A pápa halála után kilenc napos gyászidőszak (Novendiale) kezdődik. Holttestét kiállítják a vatikáni Szent Péter-bazilikában, ahol tiszteletüket tehetik a hívők és a világvezetők. Ferenc pápa már előkészítette a saját gyász- és temetési tervét: kérésére egyszerűbb szertartást tartanak, nyitott koporsóval. A sede vacante időszaka alatt az egyházat ideiglenesen a Bíborosi Kollégium vezeti.
A pápa temetése
A temetés a halál utáni 4-6. napon lesz a Szent Péter téren. Ferenc pápa a Santa Maria Maggiore-bazilikát választotta végső nyughelyéül. A pápa kérése, hogy egyszerűsített formában, két koporsóba temessék el.
Az új pápa megválasztása
A pápa temetés után 2-3 héttel a Bíborosi Kollégium konklávét tart a Sixtus-kápolnában, ahol titkos szavazással választják meg az új pápát. Fehér füst jelzi, ha megválasztották az új pápát.
Az új pápa
Az új pápa beiktatását a „Habemus papam” bejelentéssel közlik, majd az új pápa fehér reverendát ölt, és első áldását adja a világra a Szent Péter-bazilika erkélyéről.
Azonban reméljük, hogy erre még sokáig nem kerül sor, és Ferenc pápának még sikerül felépülnie a tüdőgyulladásból.
Kapcsolódó: Ebben a cikkben írtunk arról, hogy 2024-ben egy magyar találmány segített Ferenc pápának újra lábra állni.
Kiemelt kép: Ferenc pápa 2024 augusztusában Vatikánban az audiencián (Vatican Media/ Vatican Pool/Getty Images)