- Létezik egy bőrbetegség, amelynek melegágya lehet a télen kisebesedett orr.
- Hogyan ismerhetjük fel az ótvar tüneit?
- Mutatjuk azt is, mire figyelj, ha megelőznéd a fertőzést, illetve annak terjedését!
Az influenzaszerű megbetegedések száma kifejezetten magasra rúg év eleje óta. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ megfigyelései szerint február 10. és 16. között 86 800-an influenzaszerű, 312 600-an pedig akut légúti fertőzés tüneteivel fordultak orvoshoz.
Nem árt tehát, ha a tömegközlekedési eszközökön újra visszaszokunk a maszkhasználatra, nem beszélve az alapos fertőtlenítésről és takarításról, amelyek nélkül igencsak nehezen szabhatunk gátat a kórokozók terjedésének és visszatérésének.
Tudtad, hogy a légúti megbetegedések – lévén, hogy gyengítik az immunrendszert – más betegségekre is fogékonyabbá tehetnek? Megfázásos megbetegedések idején például az ótvar (impetigo) kockázata is megugrik, melynek kórokozói az orrváladékkal szétkenődve okozhatnak kellemetlen panaszokat az arcbőrön, különösen, ha a sok orrfújástól kicserepesedett az orrunk.
Az ótvar tünetei és kezelése
Az ótvar gyakori fertőzéses bőrbetegség, amelyet leggyakrabban a Staphylococcus aureus, ritkábban pedig a Streptococcus pyogenes baktériumok okoznak, és amely pikkelyes, száraz, duzzadt és viszkető elváltozások formájában bárhol megjelenhet a testen.
Kapcsolódó: Így takarítsunk otthon betegség után, hogy ne essen vissza a család!
A betegség főként kisgyerekeknél fordul elő, de életkortól függetlenül bárki érintett lehet. Különösen, ha nem megfelelő higiéniás körülmények között élünk, nyilvános öltözőket, zuhanyzókat használunk, ha legyengült az immunrendszerünk, ha sérült, száraz és irritált a bőrünk (például ekcéma vagy rovarcsípések miatt), ha fokozottan izzadunk, illetve, ha közös tárgyakat (törölközőt, borotvát, stb.) használunk.
Mivel az ótvarért felelő gombák és baktériumok a nyirkos, meleg helyeket kedvelik, hónapokig fertőzőképesek maradhatnak a használati tárgyakon és más felületeken.
A pörkkel borított fekélyek általában gyűrűs formára hasonlítanak kiemelkedő és vörös élekkel, amelyeket – viszketés ide vagy oda – nem ajánlott vakarni, hiszen ez a fertőzés további terjedéshez vezethet.

Ha időben felismerik és kezelik, az ótvar könnyen gyógyítható (fotó: Getty Images)
Az ótvar érintés útján nagyon könnyen terjedhet emberről emberre, sőt, akár fertőzött állatról emberre is. Bár sok esetben a nevétől is égnek áll a hajunk, megrémülni azonban nem kell, hiszen szerencsére nagyon jól kezelhető bőrbetegségről van szó.
Enyhe esetekben baktericid készítmények elegendőek a hatékony kezeléshez, amennyiben viszont súlyosabb formát ölt a fertőzés, az orvos antibiotikumos kúrát javasolhat. Fontos kihangsúlyozni, hogy az ilyen bőrbetegségek esetén az otthoni gyógymódok nem sokat érnek – sőt, akár még árthatnak is –, ezért soha ne kezdjünk kísérletezésbe!
Ha észleled az első jeleket magadon vagy családtagjaidon, irány az orvos!
Amennyiben megbizonyosodtál arról, hogy kutyától vagy macskától származik a fertőzés, pánikra szintén semmi ok, az ótvar szerencsére háziállataink esetében is könnyen gyógyítható. Ha foltokban hullik kutyád vagy macskád szőre, és ha vörös, gyulladt hólyagokat, nedvedző vagy hámló bőrfelületek is látsz, mindenképp jelentkezz be az állatorvoshoz is!
Az ótvar megelőzése
Ha már itt a baj, a betegség terjedését könnyen megakadályozhatjuk, ha fokozottan figyelünk otthon a higiéniára; a gyakori kézmosásra, az ágynemű és törölköző akár naponta történő cseréjére, a ruhák magas hőfokon történő mosására, illetve a használati tárgyak rendszeres fertőtlenítésére.
A fertőzés kialakulása ellen pedig az átlagos, betegség- és tünetmentes hétköznapokon is sokat tehetünk:
- Állatokkal történő érintkezés, valamint mosdóhasználat után és étkezés előtt mindig alaposan moss kezet! Ha nincs erre lehetőséged, használj alkoholos kézfertőtlenítőt!
- Mindig cserélj ruhát és zuhanyozz sportolás után!
- A közös használatú öltözőkben, zuhanyzókban viselj papucsot!
- Tartsd tisztán az olyan közösségi területeket, mint a fürdőszoba és a konyha!
- Ellenőrizd a saját, illetve családtagjaid és háziállataid bőrét minden nap!
- A kiegyensúlyozott, vitaminokban gazdag étrendről sem érdemes megfeledkezni, hiszen így az immunrendszerünk is könnyebben védekezik a fertőzésekkel szemben.
Kapcsolódó: Lehet, hogy ótvarral küszködik a csemetéd? Korábbi cikkünkben gyermekorvost kérdeztünk a betegségről.
Kiemelt kép: Getty Images