kutya. beteg kutya, kutyanátha, megfázás

A megfázás a kutyákat sem kíméli – Ezekből a jelekből ismerheted fel a kutyanátha tüneteit

Végeláthatatlannak tűnő orrfolyás, orrdugulás, köhögés és tüsszögés – a megfázás bizony négylábú családtagjainkat sem kíméli. 
  • Légúti fertőzésekben nemcsak mi, de kutyusaink is szenvedhetnek. 
  • Milyen tünetekkel jár a kutyanátha? 
  • Az oltások és a higiénia segítenek a megelőzésben. 

Az orrdugulással, orrfolyással, köhögéssel, tüsszögéssel, duzzadt szemekkel és adott esetben hőemelkedéssel, lázzal járó emberi megfázást vírusok széles köre okozhatja. A WebMD becslései szerint a megfázásos esetek több mint 50 százalékáért a rhinovírus felel, de gyakran jelent gondot továbbá a koronavírus, a légúti sziniciális vírus, az influenzavírus és a parainfluenza-vírus is.

A kutyák megfázásának okai pedig hasonlók, vagyis számos különböző vírus okozhat megfázásos tüneteket esetükben is. A kutyusokat támadó vírusok némelyike súlyosabb lefolyású is lehet, ezért különösen fontos, hogy időben felismerjük az egyébként emberi megfázáshoz hasonlító tüneteket:

  • a gyakori tüsszentést,
  • az orrfolyást vagy orrdugulást,
  • a könnyes, váladékos, duzzadt szemeket,
  • a köhögést,
  • a rossz általános közérzetet,
  • esetenként a hőemelkedést vagy a lázat,
  • az étvágytalanságot.  

A megfázásszerű tüneteket a kutyák influenzavírusaként emlegetett H3N8 és a H3N2, a 2-es típusú kutya adenovírus, a kutya parainfluenza vírus és a Bordetella bronchiseptica okozzák leggyakrabban. A panaszok olykor pedig olyan súlyos, rendkívül fertőző állapotok tünetei is lehetnek, mint a légcső- és hörgőgyulladással járó kennelköhögés vagy a szopornyica.

Kapcsolódó: Így nem fog fázni a kutya az udvaron sem

A panaszok továbbá szívféreg vagy orsóféreg jelenlétére is utalhatnak, sőt, hasonló tüneteket gombás fertőzések és különböző allergiák is okozhatnak.

A kutyanátha nem halálos betegség, ugyanakkor nem árt észben tartani, hogy – ahogyan feljebb említjük – más, illetve súlyosabb okok is húzódhatnak a megfázásos panaszok hátterében.

Ráadásul, ha kutyusaink légúti megbetegedéseit kezeletlenül hagyjuk, az olyan szövődmények kockázata is megugrik, mint a tüdőszövet károsodása és a tüdőgyulladás, tehát mielőbb vegyük fel a kapcsolatot állatorvosunkkal, amint megjelentek az első tünetek!

Így előzheted meg, hogy megfázzon a kutyád

Ahogyan az emberi megfázás, úgy a kutyanátha ellen sincs konkrét védőoltás, köszönhetően a megfázásos tüneteket okozó vírusok magas számának. A kennelköhögés, a szopornyica és a kutyainfluenza-vírusok elleni vakcinák azonban segíthetnek megelőzni a komolyabb fertőzéseket, illetve enyhíteni azok súlyosságát. A kombinált oltások pedig nemcsak egy, de több kórokozó ellen is védelmet nyújthatnak – mindenképp beszéld meg állatorvosoddal, hogy mire van szüksége a kutyádnak!  

kutya. beteg kutya, kutyanátha, megfázás

A kutyusokat érintő légúti fertőzések általában ritkán súlyosak, de fontos számolni azzal, hogy komolyabb betegségek is húzódhatnak a panaszok hátterében (Fotó: Getty Images)

Amiket pedig az oltásokon felül, pluszban megtehetsz otthon a kutya egészségéért:

  • Rendszeresen moss kezet a kutyussal való érintkezés előtt és után, különösen, ha más ebeket is megsimogattál!
  • Ha tudod, hogy egy kutya beteg, tüsszög vagy köhög, kerüld az érintkezést!
  • Tisztítsd és fertőtlenítsd gyakran háziállataid etetőtálkáit, játékait és fekhelyeit!
  • Évente, félévente egyszer vidd el kutyusodat általános állatorvosi ellenőrzésre!
  • Gondoskodj a minőségi, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag falatokról, hogy kedvenced szervezete ellenállóbb legyen!
  • A jó kondiban lévő ebek immunrendszere is erősebb, így ne feledkezz meg a rendszeres sétákról sem!

Megfertőzhetjük egymást?

Fontos kiemelni, hogy a kutyák légúti megbetegedéseit okozó vírusok, baktériumok fajspecifikusak, vagyis kizárólag kutyákra – illetve bizonyos baktériumok esetében más háziállatokra, például macskákra – jelentenek veszélyt. Szerencsére az emberi megfázást okozó vírusok ritkán ugrálnak egyik fajról a másikra, így ha mi vagyunk betegek, nyugodtak lehetünk, a nyavalyánkat nem tudjuk átadni szőrös barátainknak.

A kutyamegfázás vírusai azonban kifejezetten szívós élősködők, több mint 24 órán át életképesek maradhatnak a fertőzött felületeken, így ha más beteg kutyával kerültünk kapcsolatba, mi is hordozóvá válhatunk. Azaz a bőrünkön és a ruhánkon megtapadt vírusokat könnyen átragaszthatjuk az ebekre, különösen, ha hazaérve koszos kézzel nyúlunk hozzájuk. 

Lényeges továbbá, hogy akármennyire is hatásos esetünkben az otthoni köhögéscsillapító vagy láz elleni pirula, ha igazán jót akarunk,

soha ne adjunk háziállatainknak olyan gyógykészítményeket, amelyek emberi használatra készültek!

Kapcsolódó: Így hosszabbíthatod meg kutyád életét

Kiemelt kép: Getty Images