város föld alatt

Atombunker és bevásárlóközpont – Ezek a leghíresebb föld alatti városok

Mégis ki épít egy egész várost a föld alá? Meglepően sok nép, ráadásul az idők kezdetétől mostanáig. A leggyakoribb ok a védekezés volt valamilyen ellenséggel vagy természeti erővel szemben. Egyes városokat betemetett az idő és felfedezésre várnak, mások mára beomlottak, de sok közülük ma is áll és meg is tekinthető.

A föld alatt épült városok titokzatos világot alkotnak. Az ókori katakombáktól a modern metróig a földalatti városok az emberi találékonyságról és ellenállóképességről tanúskodnak. Leginkább a világ legnagyobb föld alatti városa nyűgözi le a turistákat, méghozzá a Quebec állambeli Montrealban.

A 32 kilométernyi alagutat felölelő hálózatot Montreal Quebec föld alatti városaként vagy a La Ville Souterraine néven emlegetik és 1962-ben nyitották meg. Lakóházakat, szállodákat, irodákat, bankokat, egyetemeket, mozitermeket, a Bell Center jégkorongarénát, múzeumokat, metróállomásokat és buszpályaudvarokat rejt a föld alatt, így a város infrastruktúrájának szerves részét képezi. Több mint 2000 üzlettel és 40 mozival büszkélkedhet, ezeket naponta közel félmillióan keresik fel.

város föld alatt

Az egyik leghíresebb városrész a föld alatt a montreali La Ville Souterraine (Kép: Jean-Marc ZAORSKI/Gamma-Rapho/ Getty Images)

Skócia titokzatos városa: Edinburgh Vaults

Skócia fővárosának utcái alatt egy sötét és nyirkos világ terül el, amelyet az 1700-as években építettek. Az Edinburgh Vaults, más néven The South Bridge Vaults tulajdonképpen kamrák sorozata.

Eredetileg kocsmák, bordélyházak, suszterműhelyek, kohók és kereskedők birtokolták a helyiségeket, de tároltak ott tiltott anyagokat, sőt holttesteket is. Amint a nedves és rossz levegő miatt az 1820-as években a vállalkozások elhagyták az üregeket,

Edinburgh legszegényebb lakosai beköltöztek, bár 1860 körül már ők is távoztak.

Azt, hogy egyáltalán emberek éltek a föld alatti városban, csak 1985-ben fedezték fel egy ásatás során. A kutatók játékokat, gyógyszeres üvegeket, tányérokat és más tárgyakat találtak. A város a modern történelemben is szerepet játszott.

Az egykori skót rögbijátékos, Norrie Rowan az 1980-as években megtalálta a kamrákhoz vezető alagutat, és ezen át segített Cristian Raducanu román rögbijátékosnak megszökni a román titkosrendőrség elől, hetekkel az 1989-es romániai forradalom előtt. A város ma szellemtúráknak, privát eseményeknek, esküvőknek, koncerteknek, klubesteknek ad otthont.

Csoda a föld alatt: Derinkuyu, Törökország

Kappadókia Törökország egyik legszebb és legkedveltebb turisztikai célpontja. Leginkább a hőlégballonokról ismert, pedig azon a területen található egy különleges, 18 szintes föld alatti város is.

város föld alatt

Derinkuyu az egyik legszebb város a föld alatt (Kép: Getty Images)

A terület legalább 36 föld alatti városnak ad otthont, amelyek közül Derinkuyu a legmélyebb és legismertebb. A feljegyzések szerint ez a hatalmas kiterjedt átjáró- és alagúthálózat az időszámításunk előtti 8. századból származik, és alapvetően menedékként használták.

A húszezer embert befogadni képes, szellőzéssel ellátott városba még templomot is építettek.

A különlegesség 1963-ig titokban maradt a nagyközönség előtt, csak ezután bukkant rá az átjáróra egy helyi lakos, aki az otthonát újíttatta fel és kiüttette a pincefalat. Először rejtett szobára bukkant, ami további alagutakhoz és termekhez vezetett, így fedezték fel és kezdték kutatni Derinkuyu titkait.

Házak, iskolák, istállók nyomaira bukkantak, ráadásul a föld alatti város bejáratai több mint 600 földfelszíni házhoz csatlakoznak. A város utolsó lakói 1923-ban távoztak, Derinkuyu pedig 1985-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára, így szabadon látogatható.

A Burlington-bunker politikusok menedéke lett volna

A hidegháború idején a brit kormány azt tervezte, hogy a Burlington földalatti bunkerben keres menedéket. Az ötvenes években épített város majdnem száz kilométeren át húzódott Corsham falu alatt.

Föld alatti tóval, víztisztítókkal, generátorokkal, irodahelyiségekkel, egészségügyi létesítményekkel, BBC stúdióval, kávézókkal, telefonközponttal is felszerelték. A cél az volt, hogy ha valamelyik elnök megnyomja a piros gombot, a miniszterelnököt és 4000 alkalmazottat biztonságban elhelyezhessék a vészhelyzet idejére.

Soha nem kellett használni, de 1991-ig fenntartották, telefonközpontját egészen 1989-ig üzemeltették.

A monstrummal kapcsolatos titkosítást csak 2004-ben oldották fel. Egy évre rá már 7 millió euróért árulták a föld alatti bunkert, aminek egyes részeit 2013-ban a hidegháborús történelemhez kapcsolódó műemlékekké nyilvánították.

Föld alatti bunkere nemcsak az angoloknak, de a szupergazdagoknak is van: így néznek ki. 

Kiemelt kép: Getty Images