A három gyermekes dolgozó anyák életre szóló személyi jövedelemadó-mentessége – a kormány ígérete szerint – idén októberben lép életbe, a két gyermekes anyák SZJA-mentessége pedig 2026-tól indulva, fokozatosan, négy év alatt épül be az adórendszerbe. A kérdésre, hogy a „dolgozó” meghatározás milyen munkaviszonyt jelent, Sebestyén Géza közgazdász, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője azt a választ adta lapunknak: „bármilyet, ami után személyi jövedelemadót kellene fizetni”.
A kétgyerekeseket érintő rendszer 2030-ra lesz teljes, addigra minden két gyermekes anyának teljes egészében járni fog a személyijövedelemadó-mentesség. Első lépésben 2026. január 1-jén a 40 év alattiak válnak adómentessé, 2027-től a 40 és 50 év közöttiek, 2028-től az 50 és 60 év közöttiek, 2029-től pedig a 60 év felettiek. Azaz a jövő évtől kezdve az akkor 40 év alatti, legalább két gyermekes édesanyáknak nem kell többé személyi jövedelemadót fizetniük a magyarországi kereseteik után. A három gyermekesek esetén a változás 250 ezer családot érint, a két gyermekeseknél pedig 600 ezer anyáról beszélhetünk.
Könnyebb elhelyezkedés szülés után
A rendszer ugyanúgy áll majd fel, mint a már meglévő jogszabály, amely a négy gyermekes anyák adómentességére vonatkozik. Tehát bértől és a gyerekek korától függetlenül jár majd a dolgozó anyáknak a támogatás. Eldőlt az is, hogy nem felmenő rendszerben vezetik be az új SZJA-mentességeket, hanem a meglévő gyerekek után is érvényes lesz az adómentesség.
„A szóban forgó gyerekek lehetnek nyolc, huszonhat vagy negyvenöt évesek is” – erősítette meg Sebestyén Géza.
A közgazdász szerint az intézkedés nagyban segíti majd, hogy a férfiak és nők bére közötti különbség csökkenjen. „Kijelenthetjük – folytatta –, hogy a legalább kétgyermekes édesanyák nettó bére közel annyi lesz, mint az azonos végzettségű és életkorú férfiaké. Emellett az is valószínű, hogy mivel az intézkedés csökkenti a legalább kétgyermekes hölgyek munkabér-költségét, így a munkáltatók számára vonzóbbá teszi a nők foglalkoztatását. Ez pedig segítheti őket abban, hogy könnyebben el tudjanak helyezkedni a gyermekvállalás után.”

Talán könnyebb lesz a több gyerekes anyáknak munkát találni (Fotó: Getty Images)
Kapcsolódó: A nők közel fele elveszíti a munkáját szülés után
Zárulhat a nők és a férfiak bére közti olló
Lapunk nyomdába adásának idején még nem adták ki a részletes szabályozást, de tekintettel arra, hogy minden bizonnyal a négy gyermekes édesanyák SZJA-mentessége lesz a minta, így nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy a nevelt gyermekek is beleszámítanak a kettő vagy a három gyermekbe. (Négy vagy több gyermeket nevelő anyának az a nő minősül, aki vér szerinti vagy örökbefogadó szülőként az általa nevelt gyermek után családi pótlékra jogosult, vagy családi pótlékra már nem jogosult, de jogosultsága legalább tizenkét éven keresztül fennállt, és a fent említett gyermekek száma a négy főt eléri. Ha egy gyermek után a családi pótlékra való jogosultság a gyermek halála miatt szűnt meg, akkor úgy kell tekinteni, mintha az adott gyermek esetében a családi pótlékra való jogosultság tizenkét évig fennállt volna.)
„Az édesapák azonban vélhetően nem lesznek jogosultak válás vagy az anya halála esetében sem az adómentességre – tette hozzá Sebestyén Géza. – Ez közgazdasági szempontból is védhető, hiszen ahogy említettem, a tervezet vélt szándéka szerintem az, hogy zárja a nők és a férfiak fizetése közötti ollót, amelynek sokszor a gyermekvállalás miatt kieső munkatapasztalat az oka. Ez utóbbi ritkán érinti a férfiakat, bár nyilván erre is akad példa, de mégsem ez az alapeset. A szülésről és az emiatt kieső munkaidőről nem is beszélve.”
A családi adókedvezmény továbbra is él
Szakértőnk szerint a legalább kétgyermekes édesanyák örökös SZJA-mentessége azért jó intézkedés, mert egy társadalom önfenntartásához átlagosan családonként 2,1 (azaz kettőnél kicsivel több) gyermek szükséges. Mivel legalább két gyermek az alapvető az adómentességhez, így ez az új rendelkezés nagy valószínűséggel jelentős segítség lesz abban, hogy a magyar termékenységi ráta, ami jelenleg (hasonlóan a többi európai országhoz) kettő alatt található, közelebb kerüljön a népesség létszámának stabilan tartásához szükséges 2,1-es értékhez.
Az anyáknak járó SZJA-mentesség mellett az apák továbbra is igénybe vehetik a családi adókedvezményt.
A részletes információk hamarosan a könyvelők rendelkezésére állnak, még pontosabb tájékoztatást akkor tudnak nyújtani a hozzájuk fordulóknak.
Ami biztos, hogy a frissen anyává vált, illetve a legkisebbeket nevelő nőknek júliustól szintén több pénz marad a bankszámláján. A csecsemőgondozási díj (csed – a szülési szabadság első hat hónapjára jár) eddig úgy állt össze, hogy az anya korábbi fizetésének összegéből csupán a 15 százalékos személyi jövedelem-adót vonták le. Idén júliustól viszont már ezt sem fogják, így a kismamák ebben a kezdeti időszakban gyakorlatilag a korábbi teljes fizetésüket kézhez kapják. A gyed (gyermekgondozási díj – a csedet követően, a gyermek kétéves koráig jár) esetében ugyancsak több marad mindenki zsebében, mert ennek összegéből sem fogják levonni a 15 százalékos SZJA-t.
Kettős érzések
A Nők Lapja által megkérdezett háromgyerekes Anikó elsőre nem hitte el, amikor a bejelentésről fél füllel hallott. Mivel jogász végzettségű, úgy vélte, mielőtt bármit gondolna, szeretné elolvasni a jogszabályt, viszont a bejelentés utáni napok sajtóinformációiból már tájékozódott annyira, hogy a hírnek örülni tudjon. A negyvenöt éves Anikó a válása óta a gyermekeit egyedül neveli, és a három közül egyikük hamarosan betölti a tizennyolcadik életévét, így néhány eddig élő kedvezménytől el fog esni a család.
Egy társaságban épp el tudott beszélgetni egy négygyerekes anyukával, aki megosztotta vele a rá már érvényes jogszabállyal kapcsolatos tapasztalatait, ami felvillanyozta. „Szerintem ebben a tervezetben az a jó, hogy azt támogatja, aki dolgozik. Nekem biztosan jelentős segítség lesz a költéseim tervezése során.”
Anikóval szemben, a gyermek nélkül, jelenleg egyedül élő, harmincötéves Nórát felbosszantotta a hír. Úgy érzi, a társadalom megbecsülését – bár értelmiségi, dolgozó nő – nem élvezheti.
Kapcsolódó: Hogyan maradjunk a pénzünknél 2025-ben?
Kiemelt kép: Getty Images