Oké, hogy drágaság, na de 8000 forintos eper?

Az eper egyébként sem olcsó mulatság, de ha a világ legjobbját kóstolnánk, még mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni!

Most még messzinek tűnik, de két hónap, és itt az eper idénye. Ez a finomság ma már szezonban sem olcsó, szezonon kívül pedig egészen horribilis összegeket ott lehet hagyni a messziről importált és nem is túl ízes eperért.

Na de hogy 8000 forint egyetlen szemért?

Dél-Kaliforniában már kora tavasszal elkezdődik, és egészen őszig tart az eperidény, de a Los Angeles-i eperrajongókat most mégsem a helyi, hanem egy japánból érkező luxusmegjelenésű eper tartja lázban. Egy áruházlánc ugyanis egyesével csomagolt, tökéletes küllemű, darabonként mintegy 20 dollárt (körülbelül 8000 Forintot) kóstáló eperrel várja a vásárlókat.

Eper, mint műalkotás

Bár a ritka és különleges alapanyagok nem számítanak újdonságnak a gasztronómia világában, a luxuseper mégis egyfajta szintlépés. A szóban forgó epret egy apró műanyag talapzaton, átlátszó kupolával borítva kínálják. Az áruház vezetője szerint Minden tökéletes darab ugyanazt a kivételes minőséget és ízt nyújtja. „Tulajdonképpen a gyümölcsök wagyu marhája” – véli a menedzser, aki kiemeli azt is, hogy a japán farmon minden egyes szem óriási odafigyelés mellett terem.

A különleges eper – állítólag – nem csupán gyümölcs, hanem minden érzékszervre ható élmény. Nemcsak íze, hanem tökéletes formája és ragyogó színe miatt is különleges ez a finomság. Minden egyes darabot gondosan válogatnak és csomagolnak, és csak ezután helyeznek a csinos műanyag talapzatra, amelyet átlátszó kupola fed. Az egész úgy néz ki, mint valami műalkotás.

Watch on TikTok

A luxuseper egyelőre csak korlátozott mennyiségben érhető el, mivel hetente közvetlenül a japán farmokról szállítják őket.

Luxusgyümölcs

A japán luxusgyümölcs-márka, mely a szóban forgó kaliforniai cégnek is szállít, Japán legkiválóbb gyümölcseit exportálja világszerte. A vállalat a legmagasabb minőségű gyümölcsöket szerzi be a szigetország legelismertebb farmjairól, termékkínálatukban jelenleg a japán musk dinnye és ez a luxuseper található meg. A dinnye sem olcsó mulatság: darabja majdnem száz dollárt kóstál.

Fontos tudni, hogy miközben számunkra elsőre meghökkentő lehet, hogy ilyen magas áron keljen el egy (bármilyen ízes, lédús) eper, Japánban a kultúrába ágyazott az ilyesmi. Japán jó ideje világszerte is híres arról, hogy a gyümölcstermesztést művészi szintre emelte. Ennek egyik oka, hogy gyümölcs a japán luxus ajándékozási kultúra része, és a szigetországban az emberek gyakran vásárolnak prémium gyümölcsöket ajándékba különleges alkalmakra akár bor vagy bonbon helyett.

eper_fogyasztas_egeszseg 1

A luxusepernek még az illata is más lehet (Fotó: Canva)

Eperrel rongyot rázni

Persze, hogy az amerikai közvélemény egy része teljesen kiakadt az árcédulán. Az online reakciók java része felesleges rongyrázásról, nevetséges kivagyiságról beszél az eper kapcsán, és sokan vetik fel azt is, hogy az egyenként, ráadásul aligha lebomló műanyagba csomagolt és messziről importált eper karbonlábnyoma is óriási.

Viszont az internet egy másik szegletében odavannak az ötletért, és azt emelik ki, hogy a csúcsgasztronómiában az ilyesmi mindennapos dolog. Ami különlegesen finom, na meg kiemelt gondossággal készült, annak miért is ne lehetne megkérni az árát? Márpedig ez az eper állítólag isteni! Nemrégiben sokmilliós megtekintést ért el egy influenszer, aki szerint a szóban forgó eper egyenesen a világ legjobbja.

Más közösségi média felhasználók is követték a példáját, és szintén lelkes videóban számoltak be az eperről, megint mások paródiavideókat készítettek. Az utóbbi csoportba tartozik az a tartalomgyártó is, aki a luxusárra reagálva egy videóban úgy fogalmazott: „Meg fogom kóstolni, csak mert nektek esélyetek se lenne rá.”

Te mit gondolsz a luxuseperről? 

Kapcsolódó: Tudtad, hogy az eper védi az agyat? 

Kiemelt kép: Getty Images