üvegtégla, lakberendezés

Visszatért az egyik leggyűlöltebb lakberendezési trend – Te beengednéd az otthonodba?

Bár az üvegtégla a 80-as években számított ikonikus építőelemnek, nagyon úgy fest, hogy ma is helyet követel magának a lakberendezési trendek között. 
  • Legyen szó filmekről, zenéről vagy divatról, gyakran megfigyelhető, hogy a trendek egyre nagyobbat merítenek a nosztalgiából.
  • A retró hangulat a lakberendezésben is hódít.
  • Visszatért egy megosztó trend, ami elegánsabb, mint valaha.   

A fenntarthatóság és nosztalgia térnyerésével a régimódi hangulat nemcsak a kifutókon, de a lakberendezés világában is új erőre kapott. A retró stílus ugyanis távol áll a tömeggyártott termékektől, vagyis sokkal egyedibbé, karakteresebbé, személyesebbé varázsolható az enteriőr, ha valamilyen formában a múlt elemei is helyet kapnak benne.

A ’70-es, ’80-as évek ikonikus bútorai, színei és mintái sokak számára egyet jelentenek a gyerekkorral, egy ismerős és biztonságot jelentő világgal, ahová mindig kellemes visszatérni. Nem beszélve arról, hogy különösen izgalmas – mi több, időtálló – kontrasztot hozhatunk létre a belterekben, ha a múlt és a jelen harmonikusan keverednek egymással.

Viszont mivel a retró stílus merészen bánik a színekkel és a formákkal, nem minden régimódi dizájnelemért rajongtunk annyira. Az igencsak megosztó üvegtégláról például sosem gondoltuk volna, hogy egyszer még visszatér. 

Az üvegtégla felemelkedése és bukása

A retró hangulatú építőelemek először a ’30-as években váltak népszerűvé, akkoriban főként ipari épületek, gyárak homlokzatain alkalmazták őket. A futurisztikus hatású elem az 1950-es évektől lassacskán az otthonokba is beszivárgott, ahol nemcsak ablakként, de zuhanykabinok falaként és dekoratív térelválasztóként is előszeretettel használták.

Sikerének fő oka, hogy átereszti a természetes fényt, tehát még a legsötétebb belső tereket is világosabbá varázsolja, miközben nem enged teljes belátást a személyes életterünkbe.

Az pedig már csak hab a tortán, hogy könnyű tisztítani, ráadásul hő- és hangszigetelőként sem utolsó. Az ikonikus építőelem Nyugaton főként a ’70-es, ’80-as években virágzott, míg hazánkban inkább a 90-es évektől hódított: biztosan mindenkinek vannak emlékei az uszodák, az orvosi rendelők, a középületek és a lépcsőházak, esetleg saját otthonunk üvegtégláiról.

A jelen és a múlt találkozása egyetlen térben (fotó: Getty Images)

Kapcsolódó: 5 dolog, ami segít komfortosabbá tenni otthonunk közös tereit

Az üvegtégla praktikussága nem kétséges, ám kritikusai szerint túlságosan lépcsőházi, „sztk-s” vagy fürdőszobai hangulatot árasztott a lakásokban. Nem beszélve arról, hogy bár nem enged teljes betekintést, enyhén torzítva ugyan, de mégis felismerhetőek a mögötte lévő formák, ami különösen akkor lehet kellemetlen, ha ügyes-bajos dolgainkat intézzük a zuhanyzóban.

A régimódi hatás mellett ráadásul bonyolult volt beépíteni, más válaszfalakkal ellentétben mozgatni sem lehetett, és nehezen illeszkedett az egyre modernebb belsőépítészeti trendekhez, így a ’90-es évektől az üvegtégla-őrület lassacskán lecsengett.   

Az üvegtégla újbóli felemelkedése

A tervezők képzeletének azonban semmi sem szab határt, a minimalizmus és a loft stílus képviselői újra felfedezték a megosztó trendet. Az internet napjainkban csak úgy hemzseg az újragondolt megoldásoktól, a szakértők szerint pedig egyre többen fontolgatják egy-egy lakásfelújítás során az üvegtéglás térelválasztást. 

üvegtégla, lakberendezés, fürdőszoba

Az újragondolt fürdőszobai változatok nem is olyan rosszak, nem igaz? (Fotó: Getty Images)

Hogy az üvegtéglának a 21. századi lakberendezésben is helye lehet, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a modernebb változatok; a színes, füstös árnyalatok, az elegánsabb és nagyobb méretű, kevésbé áttetsző felületű üvegtömbök és a strukturált, matt felületek.    

A falba épített megoldásokkal, térelválasztókkal jelentősen növelhetjük otthonunk fényellátását. Aki nem idegenkedik az újragondolt lakberendezési megoldásoktól, és nyitottnak érzi magát az üvegfal légiesebb és elegánsabb verzióira, egyedülállóan különleges megjelenést kölcsönözhet a belső tereknek. Mit gondolsz, te újra beengednéd az otthonodba?

Kapcsolódó: Lelki békénk megteremtéséhez az is kell, hogy jól bánjunk az otthonunkkal

Kiemelt kép: Getty Images