- Az állatok sem szeretik ám a változást, könnyen lehet, hogy nem kedvelnek egy új embert.
- Ha így jártunk, ne erőltesd a kapcsolatot, hagyd, hogy a kutya saját tempójában közeledjen.
- Tippeket adunk, hogyan oldódhat a hangulat a szőrös szívű négylábú és kedvesünk között.
Az állatorvosok szerint a jelenség sokkal gyakoribb, mint gondolnánk. Egy új ember idegen szagokat hoz magával, ami nyugtalanná teheti a kedvencünket. Ráadásul az állatok szeretik a megszokott rutint, és egy új személy akarva-akaratlanul is felboríthatja ezt. Érzékenyek ugyan a változásokra, de türelemmel és pozitív megerősítéssel segíthetsz nekik alkalmazkodni. Mutatjuk a legjobb módszereket, hogy mindenki jól érezze magát az új helyzetben!
Mit tehetsz, hogy javíts a helyzeten?
Az állatok kiválóan olvasnak a testbeszédből. Ha az új párod ideges, túlzottan lelkes vagy bizonytalan, a kutya ezt azonnal érzékeli, és ennek megfelelően reagál.
1. Kapcsolj pozitív asszociációkat a párodhoz
Segíthetsz a kedvencednek megszokni az új helyzetet, ha a párod minden találkozásnál hoz neki egy jutalomfalatot vagy egy új játékot. Ez segíthet abban, hogy a párodat jó élményekkel társítsa. Ha a kutyádnak van kedvenc tevékenysége, például egy nagy séta vagy kergetőzés, kérd meg a párodat, hogy csatlakozzon hozzátok! Fontos, hogy a kapcsolatot pozitív megerősítésre alapozzátok, de ne próbáljátok kényszeríteni a barátkozást.

Ha a párod minden találkozáskor ad neki egy finom jutalomfalatot az segíthet, hogy pozitív élményekhez társítsa őt (Fotó: Getty Images)
2. Ne erőltesd az ismerkedést!
Adj időt és teret az állatnak! Ha épp nincs kedve barátkozni, ne kényszerítsd. Ne erőltesd az érintkezést, kerüljétek a hirtelen mozdulatokat és az intenzív szemkontaktust, mert ezeket fenyegetőnek érezheti. A legjobb, ha a párod hagyja, hogy a kutya magától közeledjen.
3. Semleges helyen találkozzanak először
Az első találkozásokat érdemes semleges helyre szervezni, például egy parkba, ahol a kutya nem érzi úgy, hogy meg kell védenie a saját területét. Ha mégis úgy alakult, hogy otthon találkoznak először, fontos, hogy az állatnak legyen egy biztos helye, ahová elvonulhat, ha nem érzi magát komfortosan.

Az első találkozás történjen semleges helyen, például egy parkban, hogy a háziállatod ne érezze fenyegetve a saját területé. (Fotó : Getty Images)
4. Maradj nyugodt!
A kutyák tökéletesen érzékelik az emberek érzelmi állapotát. Ha valamelyikőtök ideges, az állatod is így fog reagálni. A legjobb, ha a párod lassú mozdulatokkal, nyugodt hangon és békésen közelít hozzá. Mielőtt a párod átjön, érdemes a kutyát hosszabb sétára vinni vagy játszani vele, hogy nyugodtabb legyen.
5. Hozz haza egy kis „illatmintát”
A kutyák szaglása rendkívül kifinomult. Ha a párod illatát hordozó tárgyat, például egy pólót vagy takarót, a kedvenced pihenőhelyére teszed, az segíthet számára megszokni és biztonságossá tenni az új illatot.
6. Vond be a párodat a rutinba
Ha a párod segít a napi feladatokban, például az etetésben, a sétáltatásban vagy a játékban, az állat hamarabb megszokja és elfogadja őt. Fontos, hogy ez természetesen történjen. Az új párod ne próbáljon túl gyorsan a kedvencévé válni, hanem hagyja, hogy a kapcsolat fokozatosan alakuljon ki.
Kapcsolódó: Ezzel a mozdulattal üdvözli a kutya azt, akit a legjobban szeret
7. Türelem, türelem, türelem!
A legfontosabb, hogy légy türelmes! Egyes állatok gyorsan alkalmazkodnak, míg másoknak hetekre vagy akár hónapokra is szükségük lehet. Ne várd el, hogy a kedvenced azonnal megbarátkozzon a pároddal. A kötődés kialakulása időbe telik, ezért fontos, hogy az ismerkedés fokozatosan történjen. Ha úgy látod, hogy az állat agresszív vagy extrém módon fél, érdemes állatviselkedési szakértővel konzultálni.
8. Figyelj a testbeszédre!
Ha a kutya fél, visszahúzódik, feszülten viselkedik vagy morog, akkor érdemes visszalépni egy kicsit és hagyni, hogy saját tempójában ismerkedjen. Egy hasznos módszer az úgynevezett „három másodperces szabály”.
A párod óvatosan megérintheti a kutyát egy semleges helyen, például a mellkasán, de csak három másodpercig.
Ha az állat továbbra is nyugodt marad, akkor lassan lehet folytatni a barátkozást. Ha azonban elhúzódik vagy feszültté válik, jobb, ha egyelőre békén hagyjátok.
9. Ne feledkezz meg a négylábú barátodról!
Miközben az új kapcsolatod alakul, a kutyádnak is éreznie kell, hogy továbbra is fontos számodra. Tölts vele külön időt, játssz vele, és biztosítsd róla, hogy a szereteted nem csökkent.
A pozitív figyelem, a közös élmények és a következetesség segíteni fognak abban, hogy a kedvenced fokozatosan elfogadja az új helyzetet, és talán még a párodhoz is közelebb kerül.
Kapcsolódó: Így hosszabbíthatod meg kutyád életét
Kiemelt kép: Getty Images