jókislány film nicole kidman

Nicole Kidman minden értelemben felszabadul – Ezért érdemes megnézni a Jókislányt

Az ausztrál színésznő legújabb filmje azt a kérdést járja körül, hogy miképpen törheti meg gondosan felépített életünket a féktelen kéjvágy. A fontos kérdések megválaszolása mellett pedig még nevetni is marad időnk.

Nicole Kidman tejet lefetyel négykézláb, és alárendeli magát egy nála sokkal fiatalabb férfinak? A Tágra zárt szemek óta nagyon sokan várják, hogy valami hasonlót lássanak a filmvásznon. Csak Kidman legyen benne, az már csak hab a tortán, ha még a történet is pikáns.

Halina Reijn rendező Jókislány című filmje azonnal a közbeszéd tárgya lett, és a mozikba kerülés után a nézők is feltehetik maguknak az olykor még mindig kellemetlennek számító kérdéseket. Női vágyról, korkülönbségről, hatalmi játszmákról.

Hogy mit illik egy nőnek, mit vár tőle a társadalom, és szükséges-e, hogy ez érdekelje.

A történet szerint Romy (Nicole Kidman), egy nagy hatalmú vezérigazgató, aki boldog, majdnem tökéletes házasságban él Jacobbal (Antonio Banderas). Csak az a fránya orgazmus ne hiányozna! Amikor az új gyakornok megérkezik az irodába, Romy megmagyarázhatatlanul vonzódni kezd Samuelhez (Harris Dickinson). Flörtölni kezdenek, és a helyzet hamarosan nagyon forróvá válik. Romy és Samuel szenvedélyes viszonyra lépnek egymással, miközben próbálják elkerülni, hogy teljesen felforgassák az életüket.

Nicole Kidman világa csak a felszínen tökéletes

Minden bizonnyal csalódottan távozott a vetítésről az, aki a rendező honfitársának, Paul Verhoeven 90-es évekbeli erotikus thrillereinek újjáélesztésére számított. A Jókislány ugyanis sem történetmesélésben, sem hangulatban nem emlékeztet az Elemi ösztönre vagy a Showgirls-re. Papíron erotikus thriller, de inkább dráma, humorral fűszerezve.

Úgy erotikus, hogy közben kényelmetlen is, ami nézői szempontból meglehetősen összetett élmény. Muszáj elgondolkodni a felvetett kérdéseken.

Muszáj szembenézni azzal, hogy még mindig mennyire álságosan kezeljük a női szexualitással kapcsolatos kérdéseket.

A fanyalgók és a kritikus hangok egy része azt tette szóvá, hogy valójában alig van benne szex, BDSM szintén. Mások Nicole Kidman ráncaival foglalkoztak vagy azzal, hogy mikor van ideje egy ilyen viszonyra, és miért nincs következménye annak, amit főnöki pozícióból megtett. Van, aki azon értetlenkedett, hogy homályban maradt az a fontos információ, hogy ki fizette a hotelszobát, milyen házasság az ilyen, és van, aki amiatt méltatlankodott, hogy lovaglóülésben egy nő biztosan nem tud így elmenni.

Ezzel a film legelső jelenetére célzott, amikor bepillanthatunk Romy és Jacob hálószobájába, és valóban kiderül, hogy a nő csupán megjátszotta az orgazmust. A tökéletes karrier, családi élet, minőségi ruhák és botox kezelések között kirajzolódik, hogy a vezérigazgató asszony kielégítő szexuális kalandra vágyik.

jókislány film nicole kidman

A két főszereplő, Nicole Kidman és Harris Dickinson (Fotó: Eric Charbonneau/A24/ Getty Images)

A nő csak titokban fantáziálhat?

Halina Reijn rendező a feje tetejére fordítja a hagyományos erotikus thriller műfaját, és nem titkolt célja, hogy folytatódjon a párbeszéd a női szexualitásról.

Hogy ne kelljen rejtőzködve beszélni a vágyakról,

akárcsak Nicole Kidman karakterének a filmben. Romy, aki amúgy napközben magabiztosan igazgat egy robotikával foglalkozó céget, a hálóban egy lepedőt húz a fejére, hogy el tudja mondani férjének erotikus óhajait.

Természetesen a fiatal gyakornoknak sem küld listát a vágyairól, ám a köztük lévő kémia azonnali, és Romy minden red flag ellenére flörtölni kezd a sráccal. Ahogy egyre közelebb kerülnek egymáshoz, fény derül Romy titkos vágyaira, hogy végre alárendelt lehessen, hogy valaki felette gyakoroljon kontrollt, és megmondja neki, mit tehet. Samuel egyszerre akar a kedvében járni és uralkodni felette, de egyértelmű, hogy ő maga is ismerkedik a szereppel.

Erotika és humor kéz a kézben jár

A kettejük közti dinamika pont ettől az esetlenségtől lesz elképesztően izgalmas és helyenként komikus. Nézőként ugyanis többször azon kapjuk magunkat, hogy tulajdonképpen nevetnénk, de nem vagyunk biztosak abban, hogy illik-e.

A bizarr módon vicces pillanatok mellett a rendező a család életéből is merít a humoros jelenetekhez. Az előzetes alapján egyáltalán nem számítottunk arra, hogy Romy és a lányai között milyen szórakoztató beszélgetések zajlanak. Arra pedig végképp nem gondoltunk, hogy minden idők latin macsója (bátor szereposztás), Antonio Banderas lesz a szomorú, felszarvazott férj, akinek sokszor akad egy jól elhelyezett, pikírt mondata.

A szexuális fantázia nem ismeri a kort

Persze mindenkit leginkább egyetlen kérdés foglalkoztat: vajon miért vágyik egy nő az ilyen típusú behódolásra, pláne, ha éppen változókorban van, és amúgy mindene megvan?

A szexuális fantáziákat azonban nem érdekli sem a kor, sem a menopauza, sem a hatalmi titulus.

(Noha abszolút jellemző a csúcspozícióban lévőkre – nőkre, férfiakra egyaránt –, hogy az állandó dominancia és döntéshelyzet miatt a hálószobában szubmisszív szerepet akarnak betölteni.)

A filmben láthatjuk, hogyan szabadul fel fokozatosan Romy olyan módon, amit korábban még soha nem tapasztalt. Az irányítás teljes elvesztése – mind fizikailag, mind lelkileg – újfajta erőt ébreszt benne, és tétje lesz az egész viszonynak. Vajon összeomlik-e a gondosan felépített élete?

5 kevésbé ismert, sorsfordító tény Nicole Kidman életéből

jókislány film nicole kidman

Nicole Kidman a rendezővel, Halina Reijnnel (Fotó: Gilbert Flores/Variety/ Getty Images)

A női vágyról, szexualitásról való újfajta megközelítéssel és az egyedi, szatirikus hangvétellel párhuzamosan nem mehetünk el szó nélkül a színészi teljesítmények mellett. Nicole Kidman újabb pazar alakítással bizonyította be, hogy generációjának egyik legkiemelkedőbb színésznője. Minden rezdüléséből látszik, hogy érti, miről szól a film.

Nem pusztán fizikailag vetkőzik le, hanem érzelmi és lelki értelemben is.

Közelről látjuk, ahogy botoxkezelésen vesz részt, és azt is, ahogy kész átadni magát a szenvedélynek.

Méltó párja a játékban Harris Dickinson, aki a nagy sikerű Ruben Östlund-filmben, A szomorúság háromszögében tette le a névjegyét. Parádésan hozza a domináns férfi és a sebezhető fiú karakterét, aki ugyan tud manipulatív lenni, de folyamatosan egyensúlyoz a maszkulinitás princípiumai és saját érzései között. Közben pedig felfedezi, hogy mi okoz örömet a másiknak.

A Jókislány nem tökéletes film, de Emma Thompson (Minden jót, Leo Grande) és Demi Moore (A szer) után Nicole Kidmannak is megköszönhetjük, hogy vállalta a testi-lelki kitárulkozást, hogy ő is hajlandó volt magát kiszolgáltatottnak és sebezhetőnek mutatni egy változó korban, ahol az illékony nemi szerepek és elvárások között sokszor csak botladozunk.

„Az egész film a hatalomról, a kontrollról, a behódolásról szól” – mondta Halina Reijn. A rendező szerint műve folyamatosan kérdezi a nézőt:

hogy legyünk önmagunk, hogy lehetek ma nő, hogy lehetek férfi,

mi az, amit megtehetek, miközben tisztelettudó maradok. A nő úgy dönt, hogy teljesen alárendeli magát a férfinak, és ez teljes szabadságot ad számára.

Reijn úgy véli, a valódi felszabadulás pontosan azt jelenti, hogy kapcsolódni kell a belső, állati énünkhöz is. Abban a pillanatban, hogy elfojtjuk a belső vágyainkat, és elkezdünk megfelelni a külvilágnak (hiszen akkor mindenki jobban szeret minket), minden megváltozik. „A filmem óvatos mese arról, hogy mi történik akkor, ha letagadod, hogy van egy sötétebb oldalad.”

Kapcsolódó: Szerepek, amikre Nicole Kidman tökéletes választás volt

Kiemelt kép: Gilbert Flores/Variety/ Getty Images

Figyelem!

18Korhatáros tartalom

A letölteni kívánt oldal tartalma káros lehet a kiskorúak fizikai, szellemi és erkölcsifejlődésére az erőszak, illeve szexualitás ábrázolásának jellege miatt.