- Több mint két hete, február 14-én került kórházba a katolikus egyház feje, Ferenc pápa.
- A pápát Olaszország egyik legjelentősebb intézményében, a Gemelli Egyetemi Kórházban ápolják.
- Világszerte milliók imádkoznak a Szentatya felépüléséért.
A Vatikán február első hetében közölte, hogy Ferenc pápának tüdőgyulladása van, egy héttel később pedig azt, hogy kórházban ápolják. A Szentatya állapotáról az elmúlt időszakban folyamatosan kap tájékoztatást a közvélemény.
A legutóbbi hírek szerint Ferenc pápánál hétfőn kétszer is légzési elégtelenség lépett fel a tüdejében felhalmozódott nyák miatt, ami újabb hörgőgörcshöz vezetett. Az orvosok szerint szerencsére nem egy újabb fertőzés sújtja a pápát. A váladék a folyamatosan kezelt kétoldali tüdőgyulladás miatt rakódott le, ez okozott előbb hörgőgörcsöt, majd légzési elégtelenséget.
A közleményben arról is írnak, hogy tegnap délután ismét megkezdték a pápa gépi lélegeztetést. „A Szentatya mindvégig éber, tájékozott és együttműködő maradt. Ugyanakkor állapota továbbra is bizonytalan, így további hasonló krízisek előfordulása sem kizárt” – áll a közleményben.
Pápa a híveiért
A Vatikán arról is beszámolt, hogy Ferenc pápa betegágyán is folyamatosan hivatását szolgálja. A Szentszék Sajtóirodája közzétette Ferenc pápa úgynevezett Angelus imádságát, amelyet a kórházi kezelése alatt állított össze. Emellett megosztották a Szentatya a hívekhez címzett üzenetét is. A pápa ez utóbbiban köszönetet mond az érte mondott imákért és az orvosi ellátásért, valamint arra biztatja a híveket, hogy továbbra is imádkozzanak a békéért.
Kórházból küldött üzenetében a pápa háláját fejezte ki az emberek támogatásáért e törékeny időszakában. Arra kérte őket, hogy a világ békéjéért is imádkozzanak éppen úgy, ahogyan őérte is teszik. „Innen nézve a háború még abszurdabbnak tűnik” – üzente, külön kiemelve Ukrajnát, Palesztinát, Izraelt, Libanont, Mianmart, Szudánt és Kivut és azt, hogy az ott élő emberek mennyire szenvednek az erőszaktól.

Ferenc pápa számára mindig kiemelten fontos volt a szolidaritás (Fotó: Handout / VATICAN MEDIA / AFP)
Ferenc pápa köszönetet mondott az orvosoknak és az egészségügyi dolgozóknak is az odaadó ellátásért. Emellett reflektált arra is, hogy a betegség rejtett kegyelmet hordoz magában.
„Az ilyen pillanatokban tanulunk meg még jobban bízni az Úrban. Hálás vagyok Istennek azért is, hogy lehetőséget ad arra, hogy testben és lélekben osztozzak annyi beteg és szenvedő ember állapotában” – fogalmazott. A pápa őszinte háláját fejezte ki azokért az imákért, amelyek a világ minden táján érte hangzanak el.
„Érzem mindannyiótok szeretetét és közelségét. Ebben a különleges időszakban úgy érzem, mintha az egész keresztény közösség hordozna és támogatna engem. Köszönöm mindenkinek!” – üzente.
A hívek egymásért
A pápai Angelus imádságnak része az úgynevezett evangéliumi elmélkedés is. Ez egy olyan spirituális gyakorlat, amely során a pápa elmélyül az evangélium tanításában, és annak üzenetét a hívek életére alkalmazza. A pápa imádságának ebben a részében most két érzékszervünkről: a látásról és az ízlelésről elmélkedett. Gondolatainak – melyek az egymáshoz való szeretetteljes viszonyulás kérdéseit járték körül – különösen fontos jelentése van egy olyan időszakban, amikor a közbeszéd is egyre durvul.
Ferenc pápa szerint Jézus arra hív minket, hogy megtanuljuk jól látni a világot, és felebarátainkat is képesek legyünk szeretetteljes szívvel megítélni. Feladatunk, hogy jobbító szándékkal, testvérként segítsük egymást abban, hogy jobbá váljunk. Hangsúlyozta, hogy az a ilyen „testvéri figyelmeztetés” csak akkor lehet valódi segítség, ha szeretetteljes szándékkal történik.
Az ízlelés kapcsán a pápa ismét Jézus tanítását idézte, miszerint minden fát a gyümölcse alapján ismerünk meg. „A szavak, amelyeket kimondunk, olyanok, mint a fa gyümölcsei” – magyarázta. A „rothadt gyümölcsök” alatt az erőszakos, hamis és trágár szavakat értette, míg a „jó gyümölcsök” az igazságos és becsületes szavak, amelyek jó ízt adnak párbeszédeinknek.
Végezetül ennek kapcsán Ferenc pápa arra hívta a híveket, hogy vizsgálják meg saját életüket és tegyék fel maguknak az alábbi kérdéseket: „Hogyan tekintek másokra, akik testvéreim? Hogyan érzem magam, amikor mások néznek rám? Szavaim jó ízűek, vagy keserűséget és hiúságot hordoznak?”
Kapcsolódó: Korábbi cikkünkben arról írtunk, mi történne a Vatikánban Ferenc pápa elhunyta esetén.
Kiemelt kép: Getty Images