sárgabarack metszése mikor kert kerti munka

Sárgabarack metszése: Ha így csináljuk, bőtermő lesz a gyümölcsfánk

A gyümölcsfák titka a szakszerű metszésben rejlik, és a sárgabarackfa, mint tudjuk, különösen nagy odafigyelést igényel. Metszése minden szezon elején kulcsfontosságú lépés, hiszen gyakorlatilag ez határozza meg a fa terméshozamát és egészségi állapotát is. Mivel a barackfélék érzékenyek a talajviszonyokra, a napfény mennyiségére és a belvízre, elengedhetetlen, hogy ismerjük a megfelelő gondozás lépéseit. Most a metszés kapcsán eláruljuk, mikor a legjobb elvégezni, és hogyan alakítsuk ki a fa koronáját fiatal és idős korban egyaránt.
  • Ez a sárgabarackfa metszésének legjobb időpontja, amikor a fa még nyugalmi állapotban van.
  • A fiatal, a felnőtt és az idősebb fák esetén különböző metszéstechnikákra van szükség a bőséges terméshez.
  • Sok múlik a minőségi eszközökön, melyek ellenkező esetben fertőzéseket is okozhatnak.

Kertünkben elkerülhetetlen, hogy előre gondolkodjunk, és már tavasszal megdolgozzunk a bőséges nyári termésért. Ahogy a legtöbb gyümölcsfa esetében, úgy a sárga- vagy kajszibaracknál is elengedhetetlen a metszés. Sőt, már a facsemete első éveiben hangsúlyt kell fektetnünk erre, mivel a jó metszéstől függ a fa optimális növekedése, formája és terméshozama.

Egy jól metszett barackfa koronája levegős, hiszen így csökkenthető leginkább a betegségek kockázata,

és a gyümölcs egyenletesebben érik majd. A barackféléknél a leggyakoribb koronaforma egyébként az üreges korona, mely lehet váza- vagy katlanformájú. Ez a szerkezet segít a leginkább abban, hogy a napfény és a levegő elérje a korona belsejét, és egyenletes legyen a gyümölcsérés. Sokan azonban éppen ezen a ponton hibáznak a metszés során, és sűrű, zárt formát alakítanak ki, mely nem ideális a sárgabarack számára.

Mikor és hogyan? Ez a trükkje! 

A téli hónapokat magunk mögött hagyva bátran kijelenthetjük, hogy elérkezett a sárgabarackfa metszésének ideje. A munkálatok ideális időszaka ugyanis február vége, március eleje attól függően, épp milyen az adott év időjárása. Ez azért is fontos, mert metszést mindenképpen fagymentes napokon szabad csak végezni, különben a hideg idő károsíthatja a frissen vágott felületeket. Ha térségünkben még fagyosak a reggelek, várjuk meg március közepét, de

ügyeljünk arra, hogy még rügyfakadás előtt elcsípjük az ágakat.

A sárgabarackfa metszésének megfelelő időpontja tehát az, mielőtt a fa még aktívan növekedni kezd. Ekkor gyümölcsfánk még nyugalmi állapotban van, így a metszés kevésbé terheli meg, kezelt sebei gyorsabban gyógyulnak, és a fertőzésveszély is kisebb.

Az időzítésen áll vagy bukik minden, mivel a túl késői metszés már csökkentheti a terméshozamot.

Természetesen ettől függetlenül nyáron is lehet kisebb igazításokat végezni, de ekkor már mellőzzük a drasztikus vágásokat. 

sárgabarack metszése mikor kert kerti munka

Ha jól időzítünk, és a fa korának megfelelő technikát alkalmazzuk, bőséges lesz az idei sárgabaracktermés (Fotó: Getty Images)

A tavaszi, virágzás előtti időszakban távolítsuk el a sérült vagy beteg ágakat. A konkrét metszési technika azonban mindig attól függ, hogy fiatal, felnőtt vagy idősebb fáról van szó. A fiatal sárgabarackfa metszését már a kiültetés utáni első évben érdemes elkezdeni, mivel ilyenkor még egy erős, szellős váz kialakításán van a hangsúly.

A sudár ágát célszerű körülbelül egy méteres magasságban visszavágni, különösen, ha facsemetét nevelünk. Az oldalágakat se felejtsük el ritkítani, főleg azokat, amelyek szorosan nőnek egymáshoz – ezeket a hajtásokat legalább 5-10 centiméterre vágjuk vissza.

Máshogy kell metszeni a felnőtt fákat

Amikor a fa eléri a kifejlett állapotot, fenntartó metszést végzünk. A felnőtt fáknál már érdemes kerülni a túlzott metszést, hogy a fa ne a hajtások növesztésére, hanem a gyümölcsök érésére koncentráljon – ebben segíthet a nyári zöldmetszés is. Ennek során eltávolítjuk az egymásra növő, beteg vagy fagyott ágakat, hogy a fa egészséges maradjon.

A vezérágakat körülbelül 75 centiméter hosszúságra metsszük vissza, hogy kontrolláljuk a növekedést. A korona ritkítása is fontos, mivel ez segíti a jobb szellőzést és biztosítja, hogy a napfény a fa minden részét elérje.

Kapcsolódó: Almafa metszése tavasszal – így csináld, hogy több és jobb minőségű legyen a termés

Ahogy a sárgabarackfa öregszik, a termés egyre inkább az új hajtások felé terelődik, ezért szükségessé válik a fiatalító metszés. Ennek során eltávolítjuk az elöregedett ágakat, melyek már nem hoznak gyümölcsöt. Ezen kívül érdemes a korona egy részét is visszavágni, hogy teret adjunk az új hajtásoknak, elősegítsük a fa megújulását.

Az idősebb fáknál a gyenge, elöregedett ágakat is metsszük vissza, ezzel tovább javíthatjuk a terméshozamot. Azonban figyeljünk arra, hogy ne vágjunk belőle túl sokat egyszerre, mert az megterhelheti a növényt.

Fontosak az előkészületek

Ha igazán egészséges gyümölcsfát szeretnénk, a munkálatok előtt fontos, hogy néhány előkészületi lépést is megtegyünk. Mindenekelőtt fertőtlenítsük a metszőszerszámokat, így elkerülhetjük, hogy a kórokozók megtámadják a sérült felületeket. A beteg, fertőzött ágakat és gyümölcsöket is távolítsuk el, hiszen ezek is veszélyeztethetik a fa fejlődését. A nagyobb sebek kezelésére

használjunk sebkezelő szert, ami segíti a gyorsabb gyógyulást, és megelőzi a fertőzések kialakulását.

Ami az eszközöket illeti, fiatal fák esetében egy éles metszőolló is elegendő, amivel pontos és tiszta vágásokat ejthetünk a hajtásokon. Idősebb fák esetében azonban már többféle szerszámra is szükség lehet: a metszőolló mellett ágvágót és ágfűrészt is érdemes beszereznünk. Ezekkel az eszközökkel kíméletes, de gyors és hatékony munkát végezhetünk, miközben a fa egészségét is hosszú távon megőrizhetjük.

Kapcsolódó: Ha március, akkor irány a kert! – Így kell metszeni a rózsát, hogy egészséges és szép virágokat hozzon

Kiemelt kép: Getty Images