- Évek óta folyamatosan nőnek kiadásaink.
- A lakhatás, a rezsi és az élelmiszerek költségei is jelentősen megemelkedtek.
- Spórolni apró lépésekben is lehet, mutatunk pár tippet.
Nem vagy egyedül, ha az utóbbi hónapokban egyre szorosabbra kellett húzni a nadrágszíjat. A spórolás, de legalábbis takarékosság egyre többünk számára létszükséglet, mert hiába keres akár tisztességesen is az ember, az árak növekedésével már alig lehet tartani a lépést. És akkor még nem is szóltunk azokról, akik már aligha tudnak lejjebb adni valamiből…
A legtöbben az elmúlt időszakban elkezdtük sorra venni, hol lehetne kicsit jobban megfogni a pénzt. Kevesebbet utazunk, a boltban összehasonlítjuk az árakat, és tovább használjuk azokat a holmijainkat, például ruházati cikkeket, amikből néhány éve könnyedén vettünk újat.
Spórolós tippek
Ez eddig rendben is van, de mi legyen a következő lépés? Mielőtt elkezdenél lemondani az igazán fontos dolgokról, vagy rossz kompromisszumokat kötnél, érdemes lehet megnézni, hogyan tudsz úgy spórolni, hogy kevésbé érezd szorongatónak a dolgot. Ehhez hozunk most 12 tippet.
1. Spórolj költségvetéssel
A pénzügyeid jobb kezeléséhez fontos, hogy átlásd, honnan jön a pénz és hova megy: egy jól megtervezett költségvetés segít priorizálni a kiadásokat. Használd például az 50/30/20 szabályt, ahol a pénzed 50%-át szükségletekre, 30%-át vágyakra, 20%-át pedig megtakarításra vagy adósságfizetésre különíted el, amint bevételhez jutsz.
2. Spórolj nyomonkövetéssel
Fontos, hogy pontosan tudd, hova is megy el pontosan a pénzed. Ha folyamatosan nyomon követed, egy adott időszakban mire megy el a legtöbb, könnyebben láthatod, hol tudsz spórolni. Ehhez használhatsz költségvetési alkalmazásokat, átnézheted a banki kimutatásaidat vagy vezethetsz papíralapú naplót is. A lényeg, hogy lásd, mennyi pénz megy el havi szinten és miért.
3. Spórolj célokkal
Ha van konkrét célod, könnyebb faragni a kiadásokon. Határozd el például, hogy elkezdesz gyűjteni arra, hogy a karácsonyi időszak ne okozzon stresszt akkor se, ha tovább emelkednek az árak. Ha mostantól minden hónap elején le tudsz csípni 10-20 ezer forintot a bevételedből (ez sokaknak csak álom, persze), és onnantól abból gazdálkodsz, ami marad, az az év végére már jelentős megtakarításra tehetsz szert.
Állíts be például automatikus átutalást a banki rendszerben megtakarítási számládra, hogy minden hónapban ugyanazon az időpontban félretegyél egy bizonyos összeget. Ha ezeket az utalásokat közvetlenül a fizetésed után végzed el, észre sem veszed, hogy épp spórolsz.

Könnyebb úgy spórolni, hogy a végén jutalom vár (Fotó: Getty Images)
4. Spórolj törlesztéssel
Az adósságok, különösen azok, amiket magas kamat sújt, jelentős terhet jelenthetnek a költségvetésedre nézve. Ha gyorsabban fizeted vissza őket, kevesebb kamatot kell fizetned, így hamarabb megszabadulhatsz a tartozásoktól. Ha nem tudsz extra pénzt áldozni rá, próbálj mellékjövedelmet keresni, amit közvetlenül a tartozás törlesztésére fordíthatsz.
5. Spórolj a szolgáltatásokon
TV és internet: nézd át a szolgáltatásokat, amiket használsz. Ha nem nézed a prémium csatornákat, válts olcsóbb csomagra. Ha van lehetőséged, mondj le néhány streaming szolgáltatásról, vagy (ha nem kell például az otthoni munkádhoz) csökkentsd a sebességet az internetes csomagodban.
Kapcsolódó: Így spórolnak a magyar nők – hiszen általában rajtuk áll vagy bukik a családi költségvetés
Mobiltelefon: ha a mobiltelefon előfizetésed néhány évnél régebbi, érdemes körülnézned a piacon, mert valószínűleg találsz olyan olcsóbb tarifacsomagot, amely még megfelel az igényeidnek. A villanyszámlán is spórolhatsz: használj energiatakarékos eszközöket, LED izzókat, és csökkentsd a fűtés és hűtés energiaigényét okos termosztátokkal.
6. Spórolj a boltban
Vásárlás előtt mindig tervezd meg, mit fogsz venni, hogy elkerüld az impulzusvásárlásokat. Készíts bevásárlólistát, és ne térj el tőle. Ha van lehetőséged, használd ki a különböző kuponokat, és csatlakozz hűségprogramokhoz, hogy még többet spórolj. Érdemes nagy tételben, akkor vásárolni háztartási cikkeket, amikor leárazások vannak.
Kapcsolódó: Így spórolj nyaralásra!
7. Spórolj otthoni főzéssel
Az éttermi étkezések isteniek tudnak lenni, de egyúttal igen nagy extra költséget is jelentenek (sőt már a kifőzdék is): ha otthon főzöl, jelentősen csökkentheted a kiadásokat. Az éttermi étkezéseket ezért inkább tartogasd ünnepi alkalmakra, olyankor bűntudat nélkül kényeztetheted magad. Ha rendszeresen kell házon kívül enned, keresd az éttermi kuponkedvezményeket, amelyek segítségével olcsóbban étkezhetsz.
8. Spórolj halasztással
Ha valami drága dolgot akarsz megvenni, alkalmazd a 30 napos szabályt: várj 30 napot, hogy átgondold, tényleg szükséged van-e rá. Ha online vásárolsz, tedd a kosárba az adott terméket, és hagyd ott egy ideig. Ezzel elkerülheted, hogy csak pillanatnyi vágyakozás alapján költs.

Ha nem veszel semmit, semmit nem költöttél aznap, ennél nincs nagyon spórolás (Fotó: Getty images)
9. Spórolj online
Ha szeretnél kevesebbet költeni, próbáld ki, hogy nem tárolod el a bankkártyád adatait a különböző weboldalakon. Amennyiben minden vásárlásnál manuálisan be kell írnod a fizetési információkat, csökken a hajlandóságod az impulzusvásárlásokra. Ha igazán komolyan gondolod a költségfaragást, töröld a vásárlási alkalmazásokat a telefonodról, ezzel is kisebb a kísértés, és könnyebb a spórolás.
10. Spórolj használt cikkel
Vásárolj használt termékeket turiban, bizományiban, online adok-veszek csoportokban. Az ilyen boltokban sokkal olcsóbban juthatsz hozzá szükséges dolgokhoz, ráadásul, ha van felesleges holmid, el is adhatod itt, így akár pénzt is kereshetsz vele.
11. Spórolj a közlekedésen
Ha nem vezetsz naponta, próbálj meg inkább autómegosztó szolgáltatásokat használni. Az autómegosztás olcsóbb alternatívát jelenthet a hagyományos autóbérléshez képest, és ha ritkán autózol, olcsóbb lehet, mint autót fenntartani. A tömegközlekedés meg aztán tényleg filléres egy autó fenntartásához képest.
12. Spórolj szórakozva
Használj ki olyan ingyenes vagy olcsó szórakozási lehetőségeket, mint a tematikus múzeumi napok, önkormányzati rendezvények, vagy helyi koncertsorozatok. A helyi/kerületi klubok, közösségek gyakran szerveznek olcsó vagy akár ingyenes programokat, amik jó alternatívát kínálnak a drága elfoglaltságok helyett.
Kövesd figyelemmel a könyvtári rendezvényeket, ünnepnapokhoz kapcsolódó foglalkozásokat is. Ha gyerekeid vannak, ezek remek lehetőségek arra, hogy tartalmas módon tölts el időt és közben spórolni is tudj.
Kapcsolódó: Korábbi cikkünkben extrém spórolókról írtunk. Van mit tanulni tőlük
Kiemelt kép: Getty Images