- A kullancsok által terjesztett betegségek kutyánkra nézve akár halálosak is lehetnek.
- Érdemes megtanulni a kullancsok szakszerű eltávolítását, hogy minimalizáljuk a fertőzés kockázatát.
- Nagyon fontos, hogy rendszeresen alkalmazzunk állatorvosi készítményeket.
Még ha nem is találunk kullancsot a bőrünkben, már a gondolat is nyugtalanító, hogy ott lapulhatnak a kertünkben, és tönkretehetik a szabadban töltött önfeledt pillanatokat. Ráadásul a kullancsok azon túl, hogy visszataszító vérszívó paraziták, olyan súlyos betegségeket is terjesztenek, mint a Lyme-kór vagy a magas halálozási arányt mutató krími-kongói vérzéses láz.
Épp ezért különösen fontos, hogy megvédjük kutyáinkat, mivel a kullancscsípések számukra akár életveszélyesek is lehetnek. A legjobb megelőzés, ha havonta használunk speciális bolha- és kullancsirtó készítményeket, és rendszeresen átvizsgáljuk kedvencünk bundáját. De még többet tehetünk az alábbi hatékony módszerekkel.
Így védjük meg háziállatainkat a kullancsoktól
A kullancsok minden fejlődési szakaszukban veszélyt jelenthetnek ránk, emberekre és sajnos szeretett kedvenceinkre is, különösen, mivel a háziállatok a lakásba is könnyedén behordhatják őket. Egy kiadós szabadtéri séta vagy játék után nem elég csupán átvizsgálni a szőrzetüket; a viselkedésüket is figyelnünk kell, mivel a kullancsok által terjesztett betegségek tünetei akár még 7-21 nappal a csípés után is megjelenhetnek.
Az egyik leggyakoribb kutyákat érintő betegség a babéziózis: a tünetek közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a letargia, a sárgaság és az elszíneződött vizelet. A Lyme-kór kivételével sajnos nincs kutyáknak adható vakcina a kullancsok által terjesztett betegségekre – emberekre pedig csak vírusos agyvelőgyulladás ellen létezik vakcina –, ezért a megelőzésre kell koncentrálnunk. Lássuk, mit tehetünk, hogy időben elkerüljük a súlyosabb következményeket.
1. Tartsd tisztán és ápoltan kedvencedet!
A nulladik lépés mindig az, hogy odafigyelünk kutyánk higiéniájára, főleg, ha sokat tartózkodik a szabadban. A rendszeres fürdetés és az alapos fésülés alkalmat ad arra, hogy időben felfigyeljünk a kullancsokra vagy más parazitákra. Szerezzünk be bolhairtó kutyasampont vagy zabpehely tartalmú termékeket, ezek egyszerre védik és ápolják, hidratálják kiskedvencünk bőrét, különösen a meleg hónapokban.

Tavasztól a kutyák több időt töltenek a szabadban, és mi is többet érintkezünk velük, így elengedhetetlen, hogy mindketten védve legyünk a kullancsoktól (Fotó: Getty Images)
Hogy minimalizáljuk a veszélyt, minden fürdetés után porszívózzuk ki kutyusunk fekhelyét és annak környékét, majd mossuk ki a takaróját forró vízben. A biztonság kedvéért szárítógépben szárítsuk meg magas hőfokon, hogy a paraziták maradéktalanul elpusztuljanak.
2. Végezz rendszeres ellenőrzést a kritikus helyeken!
Ha kedvencünket szabadtéren sétáltatjuk vagy odakint játszunk vele, mindig alaposan vizsgáljuk át, mielőtt bemennénk vele a házba, vagy egyszerűen csak magunkhoz engednénk. A kullancsok előszeretettel bújnak meg a fűszálakon és alacsony bokrokon, de legfeljebb 60 cm magasságig gyakorlatilag bármin megtelepedhetnek. A leggyakoribb helyek, ahol kutyánkon megtapadhatnak a fej, a fülek töve, a farok, a lábak hajlatai, a has és a mancsok, ezért érdemes minden alkalommal sűrű fogú fésűvel átvizsgálni a kutya bundáját.
Kapcsolódó: Ha így viselkedik tavasszal a házi kedvenced, vidd állatorvoshoz!
3. Tanuld meg a szakszerű eltávolítást!
Még a legnagyobb igyekezet mellett is előfordulhat, hogy kullancsot találunk, de ilyenkor a legfontosabb, hogy azonnal cselekedjünk. A kullancsok mélyen befúrják magukat a bőrbe, és ha nem távolítjuk el őket gyorsan, azzal percről percre növeljük a fertőzések kockázatát. A helyes eltávolításhoz
csipesszel fogjuk meg a kullancsot minél közelebb a bőrhöz, és óvatos, határozott mozdulattal húzzuk ki.
Ne csavargassuk, és ne tegyünk rá semmilyen krémet! Ha eltávolítottuk, helyezzük alkoholos tégelybe, tünetek esetén pedig minél előbb mutassuk meg az állatorvosnak.
4. Használj állatorvos által felírt készítményeket!
Nincs jobb módszer a kullancsok megelőzésére, mint az állatorvosi minőségű készítmények, különösen, mivel sok helyen egész évben tart a kullancsszezon. A csepegtetős oldatok, a tabletták, a kullancsnyakörvek, valamint a természetes megoldások – például az almaecet vagy egyes illóolajok – mind hatékonyak, de fontos tudni, hogy nem biztosítanak 100%-os védelmet.
5. Figyelj az öltözékedre
Ahogy egyre több időt töltünk a szabadban, játék közben gyakran érintkezünk kutyusunkkal, ezért magunkat is érdemes felvérteznünk a kullancsok ellen. Viseljünk világos ruhát, hosszú ujjú inget, nadrágot, zárt cipőt, és a nadrágunk szárát húzzuk a zokninkba.
A legjobb kullancsriasztók DEET- (vagyis N,N-dietil-meta-toluamid, ez a legrégebb óta forgalomban lévő, így a legtöbbet vizsgált rovarriasztó hatóanyag, a leghatékonyabb is, de egészségi kockázatokat hordoz) vagy pikaridin-tartalmúak (ezt biztonságosabb, de éppúgy hatékony alternatívának tartják), legalább 20%-os hatóanyag-koncentrációval. Ezeket soha ne fújjuk közvetlenül az arcunkra, inkább fújjunk belőlük a kezünkre, majd úgy kenjük szét a bőrünkön.
6. Tartsd rendben az udvart!
A fűben, a bokrokban és az avarban is rejtőzhetnek kullancsok, ezért fontos, hogy rendszeresen gondozzuk a kertünket. Nyírjuk a füvet, ültessünk erős illatú rozmaringot, citromfüvet és hagymaféléket, számoljuk fel a nedves levélhalmokat, és alakítsunk ki madárbarát kertet. Az állatok és sajnos a kullancsok is vonzódnak a nyitott szemetesekhez, ezért használjunk jól zárható kukákat, és mindig azonnal dobjuk ki a levágott fűnyesedéket.
Kapcsolódó: 5 korai figyelmeztető jel, ami elárulhatja, ha rákbeteg egy kutya
Kiemelt kép: Getty Images