Elindult egy új alkalmazás, ami szakembereknek és aggódó felnőtteknek egyaránt segítséget nyújt a gyermekvédelmi jelzőrendszerben való tájékozódásban. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány által fejlesztett alkalmazás, nemcsak a gyerekekkel szembeni rossz bánásmód formáit és a bántalmazás jeleit magyarázza el, hanem abban is segít, hogyan alkalmazhatóak a 2024-ben megváltozott jogi előírások a gyerek legfőbb érdekében.
A gyermekvédelmi jelzőrendszer egy olyan hálózat, aminek szakemberek és aggódó felnőttek is a részei. Ezen a rendszeren keresztül érkezik az információ, ha egy gyerek bajban van, ha bántalmazzák, vagy ha bármilyen okból veszélybe kerül az egészséges fejlődése. A szakemberek – mint például védőnők, gyerekorvosok, tanárok – kötelesek jelezni, és felelősségre vonhatóak, ha nem kérnek segítséget a gyerek érdekében.
A legtöbb gyereket a saját otthonában bántják
A laikusok, aggódó felnőttek azonban szabadon dönthetnek, hogy szólnak-e bárkinek, ha például hallják, hogy a szomszédjukban egy gyereket rendszeresen vernek, vagy ha azt látják, hogy egy gyereket mindig egyedül hagynak. Fontos, hogy bárki jelezheti, ha tudomására jut egy gyerek veszélyeztetése, vagy felmerül benne ennek a gyanúja, mert a szakemberek nem tudnak mindenhol ott lenni. A legtöbb gyereket a saját családjában, a saját otthonában bántják, amiről a környezetükben élők tudnak, de gyakran a szakemberek nem.
„Vannak, akik azért nem jeleznek, mert azt gondolják, „nem szól szám, nem fáj fejem” vagy hogy „nem az én dolgom”,
vagy „nem tudom mi történne, inkább nem kockáztatok”. De vannak olyanok is, akik azért nem jeleznek, mert nem tudják, hogy hogyan tehetik ezt meg. Nem ritkán még a szakembereknek is gondot okoz eldönteni, hogy kell-e jelezniük, illetve hogy hova és kihez fordulhatnak. Gyakran az sem egyértelmű, milyen információkat kell megosztani.” –
fogalmazott a Hintalovon Alapítvány pszichológusa és gyerekjogi szakértője, Stáhly Katalin.
Valódi hatása lehet az új alkalmazásnak
Március 24-én indult el a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány weboldalán elérhető új alkalmazás, amely segítséget nyújt mind a szakemberek, mind a laikusok számára. Az alkalmazás használatával a felhasználók kiválasztják a foglalkozásukat, helyzetüket, és azt, hogy milyen gyereket veszélyeztető tényezőről, bántalmazásról szereztek tudomást, vagy mit gyanítanak. Az alkalmazás ezután tájékoztatja őket arról, hogy szükséges-e jelzést tenniük, és ha igen, kinek, milyen tartalommal kell azt elküldeniük.

Az alkalmazás segít eligazodni, hogy szükséges-e jelzést tenni (Fotó: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány)
A programhoz kapcsolódóan kampány és figyelemfelhívó videó is készült. „Örülök, hogy a Hintalovon Alapítvánnyal tavaly elkezdett közös munkát most egy magasabb szintre emeltük és ismét egy nagyon fontos ügyre hívhatjuk fel a figyelmet. A téma felvetésétől, a koncepció megszületéséig, a megvalósításon át olyan összhang és konstruktív, szakmai együttműködés valósult meg, ami a nehéz mondandó ellenére is azt gondolom, hogy kivételes.” –
fogalmazott Forgács Mariann, a kampánytervet kidolgozó BeSocial ügyvezetője.
„Egy ilyen érzékeny témát vizuálisan megfogalmazni hatalmas felelősség, ugyanakkor óriási lehetőség is arra, hogy valódi hatást, és lehetőleg változást érjünk el. A közös munka során mindenki szívét-lelkét beletette a projektbe, és ez nemcsak a végeredményen, hanem az egész alkotói folyamaton is érződött.”–
mondta Vincze Máté Artur, a figyelemfelhívó videó rendezője a Match Frame Productionstól.
A HINTALOVON ALAPÍTVÁNYRÓL
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány küldetése a Magyarországon élő gyerekek jogainak érvényesítése és támogatása. 2016 óta azon dolgoznak, hogy minden gyerek jól és biztonságban érezze magát. Azt szeretnék elérni, hogy az élet minden területén odafigyeljenek a gyerekekre. Emellett a felnőtteket és az intézményeket segítik abban, hogy jól tudjanak válaszolni a gyerekek szükségleteire.
Mit teszünk ezért?
Segítünk biztonságos közösségeket létrehozni a NEMECSEK Programmal.
Támogatjuk a gyermekvédelmi jelzőrendszert – számos önkormányzattal dolgozunk együtt.
Foglalkozunk a digitális gyerekkor kihívásaival, és válaszokat adunk rájuk.
Ismertté és érthetővé tesszük a gyerekjogokat Tudástárunkban található szakmai anyagainkkal.
Megerősítjük a felelős felnőtteket, és eszközöket adunk a kezükbe a Hintalovon Akadémia képzéseivel.
Biztosítjuk a minőségi gyerekrészvételt.
Tanácsot adunk a hozzánk forduló szülőknek és szakembereknek Gyermekjogi fogadónapunkon.
Ha szeretnéd támogatni munkájukat, május 21-éig felajánlhatod nekik adód 1%-át: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, adószám: 18752836-2-41.
A gyerekek védelme érdekében elsősorban tudással vértezhetjük fel magunkat.
Kiemelt: Getty Images