szorítóerő teszt erőnlét egyensúly

Ezzel az 1 perces teszttel kideríthetjük a várható élettartamot

A várható élettartamot számos tényező befolyásolja: mit eszünk, eleget hidratálunk, rendszeresen sportolunk, hogyan alszunk. A lista persze ennél sokkal hosszabb, de mindenkit az érdekel a legjobban, hogy miképp lehetne megőrizni az erőnlétet minél tovább.

Többféle módszer létezik már arra, hogy megmérjük a fizikai állapotunkat, és kiderítsük, hogy kortársainkhoz képest mennyire vagyunk erősek. Szakértők szerint mi is könnyedén elvégezhetjük otthon az egy perces tesztet, amely megmutatja nekünk, milyen élet vár ránk a hátralévő évtizedekben.

A fogási erő és az általános erőnlét, illetve a hosszú élettartam közötti kapcsolat már évtizedek óta ismert. A kutatások szerint a gyenge fogás erős összefüggést mutat számos, az öregedéssel járó betegség, például szívbetegségek, 2-es típusú cukorbetegség, ízületi problémák, sőt bizonyos rákos megbetegedések kockázatával.

A marokerő csökkenése mögött rendkívül nagy mértékű izomveszteség állhat, ami káros hatással van a mobilitási képességekre, ezáltal a mozgásra.
Ed Jones amerikai táplálkozási szakértő szerint

a fogóerő az egyik legpontosabb előrejelzője annak, hogy milyen hosszú élet vár ránk.

Aki képes egy percig megtartani egy súlyt, ami a saját súlya háromnegyedének felel meg, az nagy valószínűséggel tovább fog élni a kortársakhoz képest.

A szakértő szerint a marokerő hatással van a test többi részére is, minél erősebb a fizikumunk, annál lassabban öregszik a test és jóval ellenállóbb a betegségekkel szemben.

Hogyan végezzük el a tesztet?

A teszt elvégzéséhez egy olyan tárgyat kell megfogni, ami legalább a saját testsúlyunk háromnegyedét teszi ki. Ez elsőre soknak tűnhet, ráadásul a tesztet nem mindenki számára biztonságos elvégezni, különösen, ha valaki nem számít edzettnek vagy mozgásszervi problémái vannak.

Férfiak esetében 25 kg, a nőknél pedig 15 kg az a maximális súly, amit biztonságosan fel lehet emelni a szakértők szerint.

Biztonságosabb alternatíva lehet a húzórúdon való lógás. Az orvosi ajánlás szerint a férfiaknak legalább 60 másodpercig, míg a nőknek 30 másodpercig kell tudniuk lógni ahhoz, hogy a marokerő megfelelőnek számítson.

szorítóerő teszt erőnlét egyensúly

A szorítóerő fontosabb értékmérő, mint például a vérnyomás (Fotó: Getty Images)

A marokerő és a hosszú élettartam közötti kapcsolatot az orvosok többféle betegség, például szívproblémák vagy akár demencia esetében is vizsgálták.
A londoni University College 2016-os tanulmánya, amely több mint 7000 ember adatain alapult, azt mutatta ki, hogy a gyenge fogóerő a korai halálozás egyik legjobb előrejelzője. Egy másik, a The Lancet folyóiratban publikált, 2015-ös kutatás, amely közel 140 000 ember adatait elemezte, arra a következtetésre jutott, hogy a gyenge szorítóerő nagyobb kockázatot jelent, mint például a magas vérnyomás.

Az egy lábon állás is sok mindent elárul

Szintén a várható élettartam előrejelzője lehet az egyensúly teszt. Kutatások szerint aki kevesebb mint tíz másodpercig tud egy lábon megállni, jó esélye van a tíz éven belüli elhalálozásra. Az ajánlott időtartam a korosztályok között eltérő: 18-39 év között 43 másodpercig, 40-49 év között 40 másodpercig szükséges egy lábon állni. Az ötveneseknél ez a szám 37 másodperc, a hatvanasoknál fél perc, a hetvenes korosztálynak pedig 19 másodperc az ajánlott idő.

Különösen jó értékmérője a fizikai állapotunknak az egyensúlyi teszt , mivel egyszerre használja a test és az agy különböző részeit. A legnagyobb kihívás az egyensúlyt és az izomerőt éri, ha ezek csökkennek, akkor nagymértékben gyengülni fog az erőnlétünk.

A hosszú élet egyik titkát a konyhában találjuk meg