- A táplálkozás befolyásolja leginkább, hogy meddig élünk.
- A feldolgozott húsok elkerülésével is hosszabb életünk lehet.
- A férfiaknál hatékonyabbnak bizonyult az életmódváltás.
A hosszú élet egyre nagyobb hangsúlyt kap a tudományban, az élénk érdeklődés pedig csak tovább fokozódott a Kék Zónák felfedezésének köszönhetően. Az elnevezés olyan földrajzi helyeket jelöl, ahol az emberek jelentős arányban érik meg a 90-100 éves kort, méghozzá kiváló egészségben. A területeket azonosító Dan Buettner és a National Geographic csapata felfedezésük során azt vizsgálták,
hol él a legtöbb százéves ember, és milyen közös életmódbeli tényezők járulnak hozzá hosszú és aktív életükhöz.
A kutatások szerint a táplálkozás volt az egyik legmeghatározóbb tényező, ami hosszú élethez segítette az embereket. Ezt az eredményt egy friss tanulmány is alátámasztja, mely hét ország étrendi adatait vette górcső alá. A kutatás azt vizsgálta, milyen hatással van a várható élettartamra, ha az emberek a hagyományos, megszokott étrendjükről átállnak a hosszú életet támogató táplálkozásra. Az eredmények pedig megerősítették, hogy már néhány kisebb étrendi változtatás is évekkel meghosszabbíthatja az életünket.
Ezt a 3 élelmiszert érdemes fogyasztanunk a hosszú élet érdekében
A tanulmány, mely közegészségügyi és orvosi kutatók vezetésével készült, eredetileg a The American Journal of Clinical Nutrition szakfolyóirat 2024. április 29-i számában jelent meg. A szakértők a Global Burden of Diseases and Injuries elnevezésű, folyamatosan zajló egészségügyi felmérés adataira támaszkodtak, mely átfogó képet nyújt a különböző országok étkezési szokásairól és azok egészségre gyakorolt hosszú távú hatásairól.

Már azzal is növelhetjük élettartamunkat, ha több növényi tápanyagot fogyasztunk (Fotó: Getty Images)
A kutatás során többek között Kína, Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok táplálkozási és életmódbeli adatait elemezték, méghozzá meghatározott szempontok szerint. A szakértők figyelembe vették az életkor, a testmagasság, a testsúly és a fizikai aktivitás közötti eltéréseket, valamint az országspecifikus trendeket is azonosították, melyek kulcsszerepet játszhatnak az élettartam alakulásában.
Kapcsolódó: Ha ekkor iszod a kávédat, meghosszabbíthatod az életed.
Az így nyert adatok alapján a kutatók több alapvetést is feljegyeztek – kiderült például, hogy a vegán étrend akár öt-hét évvel is meghosszabbíthatja az élettartamot. Ugyanakkor ennél már jóval megengedőbb étrendi változtatások is – például a teljes kiőrlésű gabonák és hüvelyesek fogyasztásának növelése, valamint a cukros italok csökkentése – akár négy évvel is megtoldhatják élettartamunkat.
Összességében tehát a szakértők három kiemelt élelmiszert neveztek meg, melyeket
érdemes rendszeresen fogyasztanunk az egészséges, hosszú élet érdekében: hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonákat és dióféléket.
Emellett a feldolgozott húsok elkerülése is összefüggésbe hozható a hosszabb élettartammal, ha tehát maximalizálni szeretnénk a hatékonyságot, érdemes a javaslatok alapján újragondolnunk étrendünket.
A férfiaknál hatásosabb volt
Mint kiderült, a vizsgált országok között az Egyesült Államokban van a legnagyobb potenciál, hogy növeljék az élettartamot, mivel az amerikai étrendben nagy arányban vannak jelen a feldolgozott húsok és cukrok, miközben kevés olyan élelmiszert fogyasztanak, melyek hozzájárulnának a hosszabb élethez.
Ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy az amerikaiak meglepő módon elegendő zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, bár ez nem képes ellensúlyozni a bevitt rossz minőségű élelmiszereket. A kutatás továbbá arra is rámutatott, hogy az említett életmódbeli változtatásokból a férfiak jellemzően jobban profitáltak, mint a nők. Ám ez is csupán relatív előny, ami annak köszönhető, hogy a nők az adatok alapján már eleve egészségesebben étkeztek.
Kapcsolódó: Tovább élnek azok a férfiak, akik ilyen típusú feleséget választanak
Kiemelt kép: Getty Images