Bár minden beteg olyan szerencsés lenne, hogy az amerikai kórházak és Doktor House csapata felügyelné a diagnosztizálását és a gyógyulását. Akkor egy héten belül kiderülne, hogy lupus vagy nem lupus (az örök kérdés a sorozatban). Hazai viszonylatban sajnos évek telhetnek el, mire végre valakinek eszébe jut, hogy immunszerológiát csináltasson egy furcsa tünetektől szenvedő betegnél.
Még ezután is sok kérdés marad, ugyanis a lupus (vagy lupusz) tünetei nem teljesen egyértelműen jelentkeznek mindenkinél: például van olyan beteg, akinek a vérképe alapján lupusa van, a bőrtünetei és biopsziái alapján viszont szklerodermája (egy másik autoimmuin betegség).
A lupus típusai
A lupus egy krónikus, gyógyíthatatlan autoimmun betegség. Azért olyan nehéz felismerni, mert sokféle gyulladásos tünettel járhat a láztól a fáradtságon át a zavartságig. A tünetek attól is függnek, hogy a lupus egyedüli betegségként van jelen, vagy hogy csak egy szervet érint, esetleg az egész testet. Az orvosok négy verzióját különböztetik meg, a leggyakoribb a szisztémás lupus eritematózus, rövidítve SLE.
Ez számos különböző szervrendszert érinthet, beleértve a veséket, a bőrt, az ízületeket, a szívet is.
A bőr lupus kiütést vagy a bőr elszíneződését okozhatja, és három további típusra oszlik: akut, szubakut és krónikus formákra. Nagyon ritkán előfordul újszülöttkori lupus is olyan csecsemőknél, akiknek szülei autoimmun antitestekkel rendelkeznek. Felnőtteknél bizonyos erős gyógyszerek vagy drogok kis kiválthatnak egyfajta lupust, ennek rövidítve DILE a neve.

Az ízületi fájdalom is a lupus tipikus tünete (Getty Images)
A lupus tünetei
Sajnos nincs két egyforma lupusos eset. A tünetek jellemzően fiatal felnőttkorban (15-44 év között) kezdődnek és olyan sokféle betegségre utalhatnak, hogy csak az alapos immunszerológiai vizsgálat vezethet el a lupus diagnózisához. A leggyakoribb tünetek a következők:
- magas láz
- fáradtság
- megmagyarázhatatlan fájdalmak
- ízületi fájdalom
- kiütések, beleértve a pillangó alakú bőrkiütést az arcon
- légszomj
- krónikus szemszárazság és szájszárazság
- szívburokgyulladás, mellhártyagyulladás
- fejfájás
- zavart tudat
- memóriavesztés
- kiütések napfény hatására
Ha a tünetek időnként fellángolnak, aztán meg eltűnnek, az is lupusra utalhat.
Mi okozza a lupust?
Ezt a szakértők sem tudják pontosan: az autoimmun betegségek még mindig nagy fejtörést okoznak. Annyi bizonyos, hogy a szervezet önmaga ellen fordul, és ezért alakul ki a gyulladás. A kutatások szerint a dohányzás és a stressz elősegíthetik a betegség kialakulását, de akár genetikai okokból is megjelenhet. A megnövekedett hormonszintek és bizonyos vírusfertőzések is befolyásolhatják a szervezet működését ilyen irányba. A lupus máig gyógyíthatatlan, de egészséges életmód és orvosi kezelések segítségével viszonylag szinten tartható.
A panaszokat maláriaellenes gyógyszerek, nem szteroid gyulladásgátlók, szteroidok szedésével lehet enyhíteni, folyamatos orvosi felügyelet mellett. A napfényt minden betegnek kerülnie kell, ahogy a nyári hőséget is, emellett fontos a rendszeres testmozgás, az egészséges étrend, illetve segíthetnek az olyan étrendkiegészítők, amelyek D-vitamint, kalciumot és halolajat tartalmaznak.
Kapcsolódó: Ashton Kutcher is alaposan megküzdött az autoimmun betegséggel
Kiemelt kép: Mark Lipson/NBC/NBCU Photo Bank/Getty Images