A kínai Negyedik Katonai Orvosi Egyetem orvoscsoportja módosított sertésmájat ültetett be egy agyhalottnak diagnosztizált betegbe. Az új máj kilökődését sikerült megakadályozni, és a tizedik napon már a szerv elvégezte az alapvető anyagcsere-funkcióit.
Ez hatalmas sikernek számít és reményt ad azoknak a súlyos májbetegeknek, akik transzplantációra várnak.
Májátültetés állati donorral
Rafael Matesanz nefrológus, a spanyolországi Nemzeti Transzplantációs Szervezet munkatársa úgy fogalmazott, hogy ez egy fontos kísérlet, amely nemcsak az állandó átültetésnek nyit utat, de a máj ideiglenes pótlásának is addig, amíg nem sikerül emberi májat szerezni a végleges átültetéshez.
A legnagyobb akadályt ugyanis mindig az emberi donorszervekre való várakozás okozza,
a betegek szó szerint belehalnak abba, ha nem találnak nekik időben megfelelő májat. Ezt akadályozhatja meg a jövőben a xenotranszplantáció, amikor egy genetikailag módosított állatból vett szerv veszi át ideiglenesen a végleg tönkrement emberi máj szerepét.

A májátültetést először hajtották végre donor állat segítségével (Kép: Getty Images)
Remény a jövőre nézve
A kutatók nemcsak májjal, de más belső szervekkel is végeznek ugyanilyen kísérleteket. Vesével már értek el nagy sikereket, a szervek jól funkcionáltak. Az első genetikailag módosított vesét pont egy éve ültették be a súlyos beteg Rick Slayman testébe,
aki ugyan csak pár hónapot élt a műtét után, de nem a kilökődés miatt hunyt el.
A máj működése viszont bonyolultabb, így az átültetés is nehézkesebb. A tudósok fő aggodalma az volt, hogy a sertésmáj által termelt zsírok, fehérjék és glükóz erős immunválaszt válthat ki a befogadó emberben,
amit még immunszupresszánsokkal is nehéz elnyomni, és megkezdődik a kilökődés.
A mostani májátültetés során a sertés máján hat genetikai módosítást végeztek, mindegyiket a jövőbeli kilökődés megakadályozása érdekében. El is tudták kerülni a kilökődést, igaz, hosszú távú eredményeket nem kaphattak, mert hiába működött az új máj, a befogadó, agyhalott ember hozzátartozói tíz nap után leállíttatták a kísérletet.
Kapcsolódó: Így mentett meg egy máj két életet
Kiemelt kép: Getty Images