Gyerekkoromban volt egy fekvő plüss jegesmacim állandóan azzal aludtam, mert sokáig kb. azonos méretűek voltunk, és egyszerűen jó volt átölelni. Azt hiszem, talán azért is imádtam, mert az anyukámtól csakliztam el, ő kapta az apukámtól még amikor összeköltöztek. Mindig is lenyűgöztek a jegesmedvék, szerettem a róluk szóló természetfilmeket. Ha nagyritkán elcsíptük a fenséges látványát az állatkertben, mindig lenyűgözött, milyen hatalmas.
A sarki jégtakarók olvadása miatt a vadonban sajnos egyre fogyatkozik eme fehér bundájú csúcsragadozók száma. Magyarországon állatkerti körülmények között utoljára 35 éve született jegesmedve.
A fehér óriás
Meglepő, hogy amíg egy kifejlett jegesmedve – fajtájának a legnagyobb szárazföldi példánya – eléri a 150-700 kg-os súlyt, az újszülött bocsok annyira esetlenek. A 240 nap vemhességet követően megdöbbentő, hogy egy ilyen hatalmas állatnak szinte tengerimalac méretű, 500 grammos, siket és vak utóda érkezik a világra. Épp ezért az első három hónap a vadonélő, de még az állatkerti példányok esetében is kritikus lehet a túlélés szempontjából.

A jegesmedvék valójában feketék. Szőrük nem fehér, hanem áttetsző, bőrük pedig fekete. Az áttetsző, vagy színtelen szőr pedig azért tűnik fehérnek, mert visszaveri a fényt (Fotó: Pexels @Robbie King)
Ezt a türelmi időszakot várta ki a Nyíregyházán található állatpark is, mielőtt nyilvánosságra hozta volna a szenzációs hírt, hogy az ott lakó Sznyezanának 2024. november 27-én jegesmedve ikrei születtek. A számukra tökéletesen klímatizált kifutókban nevelkedő kis bocsok világrajövetelét és fejlődését folyamatosan dokumentálják képekkel és videókkal, amiket időről időre megosztanak a közönséggel.
Ahogy a természetben, úgy az állatkertben is három hónapos koruk után jöttek ki a bocsok először a rejtett vacokból – a mamájukkal együtt. Március elején még csak ismerkedtek a vízzel. Egészen megható az egyik videón azt látni, ahogy az anyaállat figyeli mindenre rezdülésüket, ha kell, a farkuknál fogva húzza vissza őket a szárazföldre. Majd egy másikon, pár nappal később fokozatosan szoktatja őket a medencében való pancsoláshoz.
Erről eszembe jutott, hogy amikor bekerültem a főiskolára, fiatalságom minden lendületével erősen összeszólalkoztam a humánetológia tanárommal, amiért azt merte mondani, hogy az állatoknak (kutyáknak, macskáknak) nincsenek érzéseik, hangulataik, gesztusaik, és hogy kizárólag ösztönből működnek.
Valójában, mi, emberek antropomorfizáljuk az állatokat, vagyis emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel őket.
Ennek a folyamatnak valójában a három oka lehet. Az egyik, amikor egy emberi arckifejezést, gesztust vélünk felfedezni, a másik, amikor szeretnénk barátkozni, jobban ismerkedni, a harmadik pedig, amikor kiszámíthatatlannak tartjuk pl. egy állat viselkedését, de szeretnénk megjósolni, ezért önmagunkhoz hasonlítjuk.
Kapcsolódó: Félreértett házi kedvencek – A macskák mimikája gazdagabb, mint idáig gondoltuk
Amikor ezeket a macis videókat néztem, az jutott eszembe, hogy nagyon sok értelemben ez a kis család pont olyan, mint miénk. Az én egyik szemem is folyton a gyerekeinken van, amellett, hogy óvom, igyekszem tanítani is őket… De vissza a szőrös, fehér ragadozókhoz!
Medve, de nem játék
Alig 4 hónap alatt a kis jegesmedvék méretüket és képességeiket tekintve hatalmas és látványos fejlődésen mentek keresztül. A most leginkább élő plüssmackóra (a szó legjobb értelmében) emlékeztető kicsik, hihetetlenül gyorsan gyarapodnak a 32%-os zsírtartalmú anyatejnek köszönhetően, a három hónapos mérlegelésen 14 kilót nyomtak.
A három jegesmaci hamar nemzetközi hírnévre és rajongó táborra tett szert, a közösségi oldalon és videómegosztón látható felvételeket több millióan látták. A „Maci híradó” beszámol az első lépésekről, első húsos ebédről, a külvilággal és a vízzel való ismerkedésükről.
A nyíregyházi maci „wellness” elengedhetetlen része a fürdés utáni fenyőkéregben fetrengés. És hogy miért pont fenyőkéreg? A gondozók válaszából megtudhatjuk, egyszerűen azért, mert a medence szűrőtechnikája azzal könnyebben elboldogul, másfelől a medvék valószínűleg kedvelik az illatát.
A jegesmedve ikrek – mindketten fiúk – névadására áprilisban kerül sor, ahol a beérkező névjavaslatok közül a bocsok gondozói választanak majd.
Kapcsolódó: A Nyitott szemmel-sorozat előző cikkeit itt olvashatod.
Kiemelt kép: Oláh-Koppány Andrea – Fotó: Nánási Pál