Hogyan építsd tudatosan a stílusod? Szakértői tippek a jólöltözöttséghez

Interjúnkban Füzes Eszter divat- és jelmeztervező, öltözködési tanácsadó osztja meg tippjeit a helyes arányokról, a minőségi ruhadarabok felismeréséről és arról, hogyan nézzünk „friss szemmel” a már meglévő ruháinkra.

A divat sokak számára örömforrás, másoknak viszont inkább kihívás – különösen egy olyan világban, ahol a trendek villámgyorsan változnak, és egyre nagyobb figyelem irányul a fenntarthatóságra is. Ahhoz, hogy valaki magabiztosan és jókedvvel nyúljon minden reggel a szekrényébe, jellemzően egy hosszabb út vezet. Persze vannak azon szerencsések, akik velük született esztétikai érzékkel rendelkeznek, de hatalmas tévhit, hogy a stílus, jólöltözöttség, az öltözékünkkel való tudatos kommunikáció ne lenne tanulható. Szándék, kedv, némi merészség és kellő önismeret szükséges hozzá.

Jómagam hiába töltöttem el tizenöt évet a divatszakmában, csupán mostanában, miután elmúltam negyven, érzem azt, hogy frusztráció és szorongás helyett örömmel és viszonylag biztos kézzel tudom kiválasztani a szettjeimet. És megfelelő magabiztossággal tudom aztán viselni is őket. De vajon hogyan lehet tudatosan építeni a saját stílusunkat, és miként kerülhetjük el a leggyakoribb hibákat?

Ezekkel a kérdésekkel Füzes Eszter divat- és jelmeztervezőt kerestük fel, aki sokéves divatipari tapasztalattal rendelkezik, tervezőként alapító tagja volt a USE unused brandnek, Magyarország egykori vezető divatmárkájának.

Mivel mindig is szeretett emberekkel foglalkozni, megalapította saját öltözködési tanácsadó stúdióját, a STUDIO E-t, ahol többféle személyre szabott kurzus, workshop és szolgáltatás keretében sajátíthatjuk el a stílusos megjelenés legfontosabb elemeit.

A stílusos öltözködés tanulható

Talán soha nem volt még ekkora fókusz a külsőségeken, mint most, ez pedig extra stresszfaktor sokunk életében. Ha csak minimális energiát tudunk ráfordítani az öltözködésünkre, szerinted mi az a két-három legfontosabb dolog, amivel a legnagyobb előnyös változást tudjuk elérni? 
Nem hiszek a gyors megoldásokban. Szeretem először az alapokat rendbe tenni, mert biztos alapra sokkal könnyebb építkezni. Tapasztalataim szerint a legelőnyösebb változást az tudja hozni, ha rászánjuk az időt önmagunk megismerésére. Mint minden befektetés, ez is időt, energiát és anyagi ráfordítást igényel, de hiszem, hogy mind közül a megjelenésbe való befektetés térül meg a legjobban.

A legfontosabb a helyes méret, továbbá ismerni kell, hogy a saját testalkatunkra és színeinkhez milyen sziluettek és színek illenek legjobban. Minden más csak ezután jön. 

Sok kliensem azért keres meg, mert úgy érzi, hogy neki ez nagyon megterhelő és elérhetetlen cél, hisz nem tudja, hogyan álljon neki, mert nincs semmi tapasztalata. De ha van egy jó terv, amit el tud kezdeni követni, biztosan el fogja érni a kívánt hatást. 

Tapasztalataid szerint mi a leggyakoribb probléma, amivel a hazai nők (férfiak?) küzdenek a megjelenés, stílus, öltözködés területén?
A legáltalánosabb hiba, hogy nagyon rosszak az arányok. Minden tekintetben. Rossz helyen vágják el magukat optikailag, rossz sziluetteket párosítanak egymással. A másik a színhasználat – ami szinte nincs is. Nem ismerik, ezért nem is tudnak bánni vele. (A 2025-ös könnyen viselhető divatszínekről korábbi cikkünkben írtunk – a szerk.) A harmadik pedig, ami nagyon szembetűnő, a sok rossz minőségű ruhadarab.

Sok országban az öltözködés a kultúra része. Nálunk ez sajnos elveszett.

 Az arisztokrácia és az az erős nagypolgári réteg, amely régen létezett, akitől lehetett tanulni, aki magában hordozta a kultúrát, a tudást és az igényt az öltözködéssel kapcsolatban, mára sajnos nagyrészt eltűnt. Így megszűnt ez a szilárd alap, megszakadt az átadási folyamat, szakadék keletkezett, amelyet a mai napig nem sikerült áthidalni. Hiába van tehát meg sokaknál az anyagi lehetőség, a kultúrát, azt a mélyen gyökerező zsigeri tudást még nem sikerült elsajátítania.

Ezért van szükség az edukációra.

Mert a jólöltözöttség megtanulható. Időbe telik, de egy jó szakemberrel elsajátítható. Így már létrejöhet ismét egy első lépcsőfok, ahonnan át lehet adni a tudást az utódoknak, vagy egyszerűen inspirálni lehet a szűkebb környezetet.

Önismeret, tudatosság, minőség = stílusos megjelenés

Nagyon sokat olvasni manapság a divatipar hatalmas környezeti lábnyomáról. Milyen tanácsot adnál azoknak, akik nem szeretnék tovább növelni ezt a lábnyomot?
Vásároljanak tudatosan, ne impulzusból, kerüljék a fast fashion brandeket, részesítsék előnyben a minőségi darabokat, és vásároljanak több preloved (használt, másodkézből való, vintage) darabot.

füzes eszter öltözködési tanácsadó

Füzes Eszter

Tudnál olyan konkrét szakmai tippet adni, ami hasznos lehet egy-egy ruha vagy kiegészítő minőségének felmérésében?  Hogyan tudjuk viszonylag biztosan kiszűrni a minőségi, tartós darabokat, ha mondjuk vintage boltban vagy turiban vásárolunk?
A címke sok fontos információt tartalmaz, melyek közül a legfontosabb, hogy milyen az anyag összetétele. A természetes anyagok, mint például a gyapjú, selyem, pamut, viszkóz, alpaka vagy merinó, sokkal jobb viseletek és tartósabbak is, mint a szintetikus szálakból készült textilek. A nagyrészben poliészterből készült ruhák vásárlását kerülni kell. A varrások és eldolgozások megfigyelése már nehezebb, mert ehhez némi szakmai háttérismeret szükséges, de ha egy varrás szép, párhuzamos és egyenletes, nem lógnak a cérnaszálak, akkor az már jó jel. Egy szoknya vagy nadrág derekának belső eldolgozása is támpont lehet. Ha szép, akkor valószínűleg jobb minőségű a termék.

Szolgáltatásaid közül nagyon izgalmas a „Friss szemmel” címet viselő tanácsadás. Ha egy utasítást tudnál adni arra vonatkozóan, hogyan is közelítsünk másként a meglévő ruháinkhoz, mi lenne az?
Hú… nem tudok kiemelni egyetlen tippet. Ez a szolgáltatás pont attól több és izgalmas, mert divattervezői múltammal én más szemmel tudok ránézni a ruhadarabokra. Nem a ruhadarabot látom benne, hanem azt, amivé válhat – különböző részletek hozzáadásával vagy elvételével, illetve szabásvonalak megváltoztatásával, esetleg díszítő technikák alkalmazásával.

Kapcsolódó: Válasz a 21. század egyik dilemmájára A turkálás művészete

Nagyon sokat játszottunk részletekkel, anyagok és textúrák kombinálásával, két ruhadarab „összerobbantásával”, ezért számomra ez nem idegen. De nem könnyű egy olyan ruhadarabra más szemmel nézni, amely évek óta ott van a szemünk előtt.

Hogyan látod, mennyire nyitottak az ügyfeleid a tanácsaidra? Könnyű kimozdítani őket a megszokottból, a komfortzónából? 
Nagyon jó tapasztalataim vannak ezzel kapcsolatban! Aki már eljut odáig, hogy megkeres engem személyes tanácsért, vagy elvégzi az online kurzust, az befogadó, hisz változtatni akar, viszont már felismerte azt is, hogy segítség kell hozzá. Időt, energiát és pénzt akar fektetni a változásba és a megújulásba.

Ennek ellenére kimozdulni a komfortzónából nem könnyű,

van ami azonnal átmegy, mert jól tudom szemléltetni, hogy mi működik és mi miért nem. De van amit csak második vagy harmadik alkalommal tud valaki befogadni. Ez így teljesen normális. Ez nem egy gyors folyamat, hónapokba, évekbe telik, mire egy magabiztos tudás birtokában valaki fel tudja építeni megjelenését. De ugyanakkor ez egy nagyon izgalmas és kreatív folyamat is, ahol azonnali sikerélmények is vannak. 

Neked mi most jelen pillanatban a három kedvenc ruhadarabod vagy kiegészítőd a gardróbodban? 
Nemrég vettem egy egyenes szabású, magas derekú farmert, amit nagyon szeretek. A másik nagy kedvencem egy fekete, nagyon puha, praktikus, de sikkes Sézanne kardigán, és szintén ettől a márkától egy törtfehér statement (hangsúlyos, az aktuális öltözetben meghatározó szerepet betöltő a szerk.) karkötő. A kedvenc cipőm – bár ez már a negyedik és csak hármat kellett mondanom – egy Isabel Marant mokaszin. Ha ezt viselem, mindig magabiztosnak érzem magam.

Füzes Eszter 3 fontos tippje a tudatos stílus felé vezető úton

  1. Mindig legyen konkrét terved, amikor elindulsz vásárolni, kerüld az impulzusvásárlásokat!
  2. Az egyhangúságot az egyéni karakter és stílus kialakításával lehet megtörni. Csak ezzel lehet kitűnni a tömegből. Ehhez viszont ismerned kell önmagad.
  3. A természetes anyag mindig jobb választás. Nem csupán tartósabb, de minőségibb megjelenést kölcsönöznek a viselőjének.

Nézz más szemmel a meglévő ruháidra!

Eszternek van még egy szuper tippje. Válassz ki két-három ugyanolyan típusú (ruha vagy felső, stb.) ruhadarabot, és kezdj el velük játszani. Fektesd le őket a földre úgy, hogy mindig egy másik legyen felül, másik lógjon ki alul. Takarj ki részeket, játssz a sziluettekkel, tegyél rá gombokat vagy egyéb díszítőelemeket. Takard le az egyik ujját, és tedd a helyére egy másik darabét. Ez a gyakorlat segít abban, hogy megváltoztassa az adott ruhadarabról benned élő képet, és így számtalan új kombinálási lehetőségnek is utat tud engedni.

Kiemelt kép: Párizsi streetstyle (Edward Berthelot/Getty Images)