Nálad is gyomorgörccsel telik ez az adó időszak? Segítünk túlesni rajta.
  • A 2025-ös magyar adóbevallási időszak legfontosabb határideje május 20.
  • A tervezet hasznos kiindulópont, de érdemes alaposan átnézni a jövedelmeket, kedvezményeket és az 1+1%-os nyilatkozatokat is.
  • Néhány egyszerű előkészülettel és digitális segítséggel könnyedén elkerülheted a hibákat és a határidős stresszt.

Bevallom, nálam minden évben ugyanaz a forgatókönyv: ahogy közeledik az adóbevallás ideje, jön a gyomorgörcs és a halogatás. De nincs kibúvó, akár alkalmazottként, akár vállalkozóként dolgozol, foglalkozni kell vele.

És nem csak neked: ugyanúgy érinti azokat is, akik GYES mellett vállaltak munkát, diákként volt jövedelmük, vagy bérbe adtak egy lakást.

Sőt, akkor is érdemes ránézni a NAV tervezetére, ha úgy érzed, nálad minden rendben van, nehogy a végén kellemetlen meglepetés érjen. Ilyenkor veszek egy nagy levegőt, kijelölök egy délutánt, leülök a gép elé, és megpróbálok túlesni rajta. Lehetőleg idegeskedés nélkül. Megmutatom, nekem milyen módszerek segítettek kevésbé stresszessé tenni ezt a feladatot.

Ezekre a határidőkre figyelj

2025-ben is a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) készíti el az adózók személyijövedelemadó-bevallási (szja) tervezetét, amelyeket az eSZJA-portálon érhetünk el elektronikusan.

Legfontosabb határidők:

  • Március 15. – A NAV elérhetővé teszi az szja-bevallási tervezeteket az eSZJA-felületen.
  • Március 17. – Eddig kérhető a papíralapú tervezet, például SMS-ben, online űrlapon, telefonon, levélben vagy személyesen.
  • Április 30. – A NAV eddig postázza a papíralapú tervezetet azoknak, akik azt korábban igényelték.
  • Május 20. – Az szja-bevallás benyújtásának és az adó megfizetésének végső határideje. Ez egyben az 1+1%-os felajánlás határideje is.

Mire figyelj a tervezet ellenőrzésekor?

Bár a NAV által készített tervezet nagy segítség, nem automatikusan végleges. Érdemes alaposan átnézni.

  • Minden jövedelem (munkabér, megbízás, ingatlan bérbeadás stb.) szerepel-e benne?
  • Jól kerültek be a jogosan járó adó- és járulékkedvezmények (például családi kedvezmény, első házasok kedvezménye, 25 év alattiak szja-mentessége stb.)?
  • Megtörtént-e az 1+1%-os felajánlás (civil szervezet + egyház vagy kiemelt költségvetési előirányzat javára)?

Ha valaki nem használ elektronikus felületet, még március 17-ig kérhet papíralapú tervezetet. Az adóbevallás pontos és időben történő benyújtása nemcsak jogszabályi kötelezettség, de segít elkerülni a késedelmi pótlékot és bírságot is.

Tippek a zökkenőmentes adóbevalláshoz

Az évek során megtanultam, hogy az adóbevallást nem érdemes félvállról venni. Akármilyen egyszerű vagy bonyolult a pénzügyi helyzeted, mindig van valami, amit ellenőrizni, kiegészíteni vagy pontosítani kell. Nekem is volt már olyan évem, amikor az utolsó pillanatban vettem észre egy hiányzó igazolást, és azt a kapkodást nem kívánom senkinek. Lássuk, mivel könnyíthetjük meg a dolgunkat!

1. Készülj tudatosan egész évben

  • Jelölj ki egy helyet a fontos iratoknak: bérpapírok, szerződések, számlák, nyugták, amelyek az év végén szükségesek lehetnek.
  • Ha egyéni vállalkozó vagy, esetleg több bevételi forrásod van, különösen hasznos egy könyvelő vagy könyvelőprogram igénybevétele.

2. Kezdd el időben az ellenőrzést

Ne halaszd az utolsó pillanatra a tervezet átnézését! Ha időben nekilátsz, bőven marad lehetőséged javítani az esetleges hibákat, pótolni a hiányzó adatokat vagy felajánlani az 1+1%-ot.

3. Hasonlítsd össze az előző évivel

Nézd át az előző évi bevallásodat, és hasonlítsd össze az ideivel. Ez segíthet felismerni, ha idén kimaradt egy bevétel vagy kedvezmény, ami tavaly még szerepelt.

adóbevallás legfontosabb dátumok 2025

Az adóbevallás ma már sokkal egyszerűbb, mint korábban. A digitális eszközök és a tudatos felkészülés rengeteget segíthetnek a gördülékeny ügyintézésben. (Fotó: Getty Images / SrdjanPav)

Kapcsolódó: Hogyan maradjunk a pénzünknél 2025-ben? – Szakértői tanácsok a tudatos tervezésért

4. Kérj segítséget, ha bizonytalan vagy

Ha bonyolultabb az adóhelyzeted (például szabadúszóként dolgozol, vagy többféle jövedelmed van), érdemes szakemberhez fordulni. Nem feltétlenül kell teljes könyvelési szolgáltatásra előfizetned – néha már egy egyszeri konzultáció is segíthet eligazodni.

Könnyítsd meg a dolgod

Szerencsére ma már nem kell egyedül végigbogarászni a nyomtatványokat. A NAV online felülete mellett több magyar nyelvű adóbevalló program is elérhető, amelyek segítenek a hibák kiszűrésében, a kedvezmények automatikus érvényesítésében, és lépésről lépésre vezetnek végig a folyamaton. Egy kis tudatossággal, előrelátással és a megfelelő eszközök használatával időben és pontosan el tudod intézni, és közben a gyomorgörcs is elkerülhető.

Kapcsolódó: 4 dolog, ami pénzügyi stresszt okozhat a párkapcsolatban

Kiemelt kép: Getty Images