A háromszoros Golden Globe-díjas amerikai színész és énekes leghíresebb szerepét a Tövismadarak című, négy epizódból álló tévésorozatban kapta meg: 1983-ban ő játszotta a becsvágyó katolikus papot, Ralph atyát. Ironikus, hogy míg mi a tévé előtt azon sóhajtoztunk, hogy szegény Ralph atya és Maggie szerelme sosem tud igazán beteljesedni, Richard Chamberlain az életében ugyanettől szenvedett, csak egy kicsit másképp.
Richard Chamberlain az életben is szenvedett
A sorozatban Ralph de Bricassart atya és az ausztrál birkafarm, Drogheda tulajdonosának fiatal unokahúga, Meggie Cleary szerelme folyamatosan akadályokba ütközik. Ez az idézet tökéletesen leírja a négyrészes sorozat lényegét:
„– Elvehet feleségül, hogyha szeret engem.
– De jobban szeretem Istent. Ó, igen, szeretlek, Meggie, mindig szeretni foglak, de sohasem lehetek a férjed. Bár meg tudnám értetni veled, hogy mit jelent nekem az, hogy pap vagyok. Hogy Isten iránt olyasmit érzek, amit ember iránt nem volnék képes érezni.
–Irántam se?
–Nem, nem tehetem, nem lehet. Isten veled, Meggie!
–Menj csak, menj csak a te Istenedhez, úgyis visszajössz, mert én vagyok az, aki szeretlek!”
Richard Chamberlain ugyan nem ingadozott ennyit, de saját bevallása szerint 60 éves korától volt csak igazán kiteljesedett és boldog.
Hollywood álszent világa
Chamberlainnek minden megvolt fiatal felnőtt korára, amire csak szükség van az óriási hollywoodi karrierhez: hihetetlenül jóképű volt, énekelt, kiválóan játszott színpadon és a kamerák előtt is. Csakhogy egyértelműen homoszexuális volt, amit azokban az időkben a filmstúdiók nagyon nem néztek jó szemmel. Olyannyira nem, hogy minden queer színészt titkolózásra és látszatházasságra köteleztek.
Chamberlain megúszta nősülés nélkül, viszont folyamatosan el kellett játszania, hogy odavan a nőkért, hiszen a nézők csak így vették a jegyeket a filmjeire.
A színész elsőként a Dr. Kildare című tévésorozat főszereplőjeként állt a kamerák elő, és egyből a lányok kedvencévé vált, ezresével kapta a szerelmes leveleket. Majdnem hat év után Chamberlain komolyabb szerepekre vágyva Angliába költözött és először A sógun, majd a Tövismadarak sorozatokkal vált világhírűvé és a mit sem tudó nők bálványává.
A galériában megnézheted azt is, hogy festett az első főszerepében:
Csak 2003-ban coming outolt
Mindeközben a színész már a hetvenes években megtalálta szerelmét Martin Rabbettet, akivel olykor el tudott szökni a nyivánosság elől. A titkot viszont mindketten őrizték, és egészen 1989-ig nem is került nyilvánosságra a kapcsolatuk: ekkor egy francia női magazin rántotta le róluk a leplet.
Chamberlain csak 2003-ban beszélt a szexualitásáról az önéletrajzában.
Talán ezért is volt olyan hiteles a Tövismadarakban: őt is a hivatása tartotta vissza attól, hogy szabadon megélje az igazi szerelmet. Chamberlainnek szó szerint ki kellett öregednie a szépfiú szerepéből ahhoz, hogy végre felvállalhassa magát (no és persze eddigre Hollywood is több fokkal elfogadóbbá vált).
Ezeket a filmeket nézzük meg, rá emékezve
Életét visszavonulása után szerelmével élte Hawaii szigetén, ott is hunyt el idén március 29-én. Ha szeretnénk a mai napot az ő emlékének szentelni, ne csak a Tövismadarakat nézzük újra (1996-ban Tövismadarak – A hiányzó évek címmel egyfajta folytatást is készítettek hozzá, ebben Chamberlaint látjuk papként, de Meggiet és Luke-ot már más színésznek játsszák), a színész 2005-ben a Will és Grace sorozat egy epizódjában Clyde szerepében, a Született feleségek sorozatban 2007-ben Glen Wingfieldként, 2017-ben pedig a Twin Peaks sorozat egy epizódjában Bill Kennedy szerepében jelent meg.
Kapcsolódó: Ezért rajongunk annyira a helyes papokért
Kiemelt kép: Getty Images/CBS Photo Archive/