72 órás túlélőcsomag

Így állítsd össze az Európai Bizottság által javasolt 72 órás túlélőcsomagot

Néhány nappal ezelőtt az Európai Bizottság arra biztatott minden uniós lakost, hogy készítsen össze egy 72 órára elegendő élelmet, vizet, védelmet nyújtó túlélőcsomagot.

A Bizottság új uniós felkészültségi stratégiát vezetett be, tekintettel a természeti katasztrófákra, kibertámadásokra és a geopolitikai feszültségek növekedésére, vagyis katonai támadásokra. Senki sem állítja, hogy bármilyen konkrétan megnevezhető veszély közeleg, ám ez nem jelenti azt, hogy ne kellene felkészültnek lennünk.

Azt talán mindannyian érezzük, hogy nagyon furcsa világot élünk.

A klímaváltozás miatt gyakrabban történnek szélsőséges időjárási események, csapnak le katasztrófák. Emellett a nemzetközi politikai helyzetben is eltűnni látszik az utóbbi évtizedekben tapasztalt viszonylagos béke és nyugalom. Nagyon sokan szoronganak mindezek miatt, keresik a megoldási lehetőségeket. Az unió 72 órás túlélőcsomagja talán némileg megnyugtatásul szolgálhat, hiszen végre tehetünk valami konkrét dolgot a saját biztonságunkért. Vagy legalábbis úgy érezhetjük.

A túlélés alapvető feltételei

Az unió tanácsa szerint a tagállamoknak készleteket kell felhalmozniuk gyógyszerekből, energiahordozókból és alapanyagokból. A mi dolgunk is ez, csak a családunk méretére szabva. Az igazán felkészült túlélőknek már van generátoruk, esővízgyűjtő készletük, fatüzelésű kályhájuk és tűzifájuk, víztisztítójuk, egy jól alátámasztott pincéjük, lehetőleg egy olyan telken, amin a fúrt kút iható vizet rejt, haszonállatok tartására alkalmas ólakkal, takarmánynövényekkel, konzervekkel, hálózsákokkal és rádióval.

A legtöbben azonban nincsenek ilyen lehetőségek birtokában. Városlakóként a 72 órás túlélőcsomag kézben vihető változatát kell összekészítenünk, vagy maximum a családi autó kapacitásáig feltölteni a készleteket. Nem árt viszont tudni, hogy evakuáláskor az autót általában nem vihetjük magunkkal, csak egyetlen táskát, amit bírunk cipelni.

hátizsák, kirándulás

A 72 órás túlélőcsomagnál több is elfér egy ilyen túrahátizsákban (Fotó: Getty Images)

Mi legyen a 72 órás túlélő csomagban?

Az Európai Bizottság terve az, hogy mind a 27 tagállamban összehangolja az iránymutatásokat, hogy mindenkinek, különböző szinteken, de legyen egy kézikönyve arról, hogy mit kell tenni, ha megszólalnak a szirénák – mondta egy névtelenséget kérő magas rangú uniós tisztviselő. Franciaország például olyan 72 órás túlélőcsomagot ír elő, amely a következőket tartalmazza:

  • 3 napra elegendő tartós élelmiszer
  • 3 napra elegendő ivóvíz
  • folyamatosan szedett gyógyszerek, különböző, orvos nélkül kezelhető fájdalmak, rosszullétek esetén használatos gyógyszerek, kötszer, sebfertőtlenítő, fásli
  • hordozható rádió
  • zseblámpa, tartalék elemekkel
  • töltők, powerbank
  • készpénz
  • a fontos dokumentumok másolata, beleértve az orvosi recepteket
  • tartalék kulcsok
  • meleg ruha, vízálló hálózsák
  • alapvető eszközök, például kés, kanál, olló

Hadja Lahbib, az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztosa megmutatta, az ő túlélőtáskájában milyen tárgyak lapulnak:

Így szabjuk személyre a csomagokat

A lista természetesen bővíthető. Akik gyakran kempingeznek vagy alszanak a szabad ég alatt, azok az iránytűt, a többfunkciós bicskát, az esőkabátot, a kötelet, a damilt, a vészjelző sípot, a karabínert, a vécépapírt, a gázzal működő tábori tűzhelyet, a tűzgyújtó eszközöket, a tűzálló lábosokat, csajkákat, a horgászfelszerelést, a hőtartó fóliát, a kötszereket, a kullancscsipeszt, a sebfertőtlenítőt, és a napenergiával működtethető, hordozható eszközöket is ide sorolnák, mindezt vízálló csomagolásba burkolva.

A legfontosabb a tartós betegek gyógyszerellátása:

legyen legalább egy hétre elegendő gyógyszerük a csomagban, a cukorbetegek tankoljanak fel inzulinból, az allergiásak epipenből, az asztmások asztmapipákból.

Kapcsolódó: 3 olcsó konzerv és 3 tartós étel, amit érdemes mindig a kamrában felhalmozni

Akik kontaktlencsét hordanak, tegyék el a táskába a tartalék szemüvegüket, a nők ne feledkezzenek el az egészségügyi betétekről. Az ételekhez válasszunk könnyen kinyitható konzerveket, tápláló, de egyszerű és cipelhető mennyiségű tartós élelmiszert, energiaszeleteket, az ételallergiások a mentes készletet. A vizet könnyen újratölthető palackban tároljuk, és naponta másfél literrel számoljunk. Tű és erős cérna is elfér a csomagban, hátha szükség lesz rá. 

Minden iratunk legyen rendben!

Ha gyerekeink vannak, a túlélőcsomagot szabjuk az általuk még elbírható méretre és súlyra, és az is fontos, hogy a táskák strapabíróak és vízállóak legyenek. A család minden tagjának legyen meg az útlevele, és az összes iratot nézzük át, nem kell-e megújítani a közeljövőben valamelyiket. Az irataink legyenek mindenki által ismert helyen, hogy ha esetleg menekülni kell, ne kelljen keresgélni. Még jobb, ha vízálló tasakba gyűjtve tároljuk őket.

A gyerekeket nem feltétlenül kell belevonni az előkészületekbe, amíg nincs konkrétan megnevezhető veszély a nyakunkon.

Mi, szülők viszont készüljünk fel, legyen tervünk arra, melyik plüssállatot tesszük el, melyik gyereknek mi az az egyetlen dolog, ami megnyugvást nyújthat és amit magával hozhat. A pelenkás kicsiknél értelemszerűen fel kell tölteni a menekülőkészletet ruhákkal, pelenkákkal is. A kötelező és ajánlott oltásokat adassuk be a gyerekeknek és magunknak is, komoly betegségektől védhetnek meg. Néhány maszkot és kézfertőtlenítőt is tegyünk a túlélőcsomagba, jól jöhet egy esetleges újabb járvány esetén. 

Kapcsolódó: Egy férfi nem 72 órán, hanem majdnem 72 napon át maradt életben a sivatagban

Kiemelt kép: Getty Images