Angela Phillips pincérnőként és sminkmesterként dolgozott, 15 éven át tartó, előző kapcsolatából származó lányát nevelte. Lánya, Hollie szerint 34 éves anyukája szórakoztató anya, társaságkedvelő, magabiztos, kreatív ember volt. Férjével a házuk felújításán vitáztak éppen, amikor újdönsült férje, Thomas Crompton megölte őt az otthonukban, Norwich közelében.
A férfi nemcsak fojtogatta Angelát, de utána elővett egy kalapácsot, és többször fejbe is vágta őt. A rendőrség emberöléssel gyanúsította a férfit, és őrizetbe vették, de a bírósági tárgyaláson a gyilkosság vádja alól felmentették, miután azzal védekezett, hogy elvesztette az önuralmát. Cromptont mindössze hét és fél éves börtönbüntetésre ítélték, ebből négy évet ült le.
Lánya mesél az Angelát ért erőszakról
Angela lánya, Hollie nagyon is jól emlékszik arra a napra, amikor megtudta, hogy Crompton megtámadta az édesanyját. „Apám értem jött, és azt mondta: kaptunk egy telefonhívást. Nem vagyunk teljesen biztosak benne, hogy mi történt. Rohantunk a kórházba, ahol megtudtuk, hogy anyát életben tartják, de bármelyik percben meghalhat.” Angela két nappal később hunyt el.
Hollie elképesztően igazságtalannak tartja, hogy Thomas Cromptont csak ilyen rövid időre küldték börtönbe.
A férfi azzal védekezett, hogy elvesztette az önuralmát, de Hollie szerint ez a támadás nem egy pillanatnyi elmezavar következménye volt. „Mennyi időbe telik, amíg valaki elveszti az eszméletét, amikor fojtogatod? Aztán elmész, megragadsz egy kalapácsot, visszajössz – ez egy szándékos döntés, szóval hogyan lehet ezt kontrollvesztésnek nevezni?” Hollie máig nem érti, hogy hagyhatta ennyire cserben őt és megmaradt családját az igazságszolgáltatás rendszere. Ezért is üdvözli azt az erőszak ellen küzdő programot, ami édesanyja halála után indult el szerte a világban.

A nők elleni erőszak szimbólumává vált a brutálisan meggyilkolt Angela (A kép illusztráció, fotó: Getty Images)
Angela neve a nők elleni erőszakra hívja fel a figyelmet
Angela halála nemcsak a lányát kavarta fel a lelke legmélyéig, de az ismerősöket, barátokat, sőt idegeneket is. Az ítélethozatal után egy Lincolnshire-i, nők és lányok elleni erőszakkal foglalkozó aktivista, aki egy közös barátján keresztül ismerte Angela ügyét, létrehozta az Ask for Angela nevű kezdeményezést.
Lényege, hogy bárok, szórakozóhelyek, éttermek személyzetét képzik ki arra, hogy megóvják a nőket a szexuális zaklatástól és az erőszaktól.
Ha egy bajba jutott nő odafordul a személyzethez, és Angelát kéri (ezért az a program neve, hogy Ask for Angela) azzal jelzi, hogy bajban van és segítséget kér. A személyzet ezt hallva azon dolgozik, hogy az illető nőt biztonságba helyezze, taxit hívnak neki, segítenek neki az autóhoz jutni, vagy épp az erőszakos személyt kérik fel arra, hogy azonnal távozzon.
A képen egy Ask for Angela plakát látható:
Az egész világon elterjedt a segélykérés
Az Ask for Angela erőszakellenes program azóta elterjedt Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban, Argentínában, néhány európai országban és még Új-Zélandon is. Csakhogy még messze nem minden létesítmény ismeri ezt a kódot. A BBC rejtett kamerás riportjából kiderült, hogy bőven akadnak még nagyobb étteremláncok, amelyek a személyzete nem ismeri fel a kódszót.
A meglátogatott szórakozóhelyek több mint fele sem reagált helyesen, sok alkalmazott egyáltalán nem tudta, mit kellene tennie.
Emiatt az érintett cégek átfogó képzést tartottak a személyzetnek, és átdolgozták az Ask for Angela protokollt.
Az Egyesült Királyság emellett az új alkoholfogyasztási engedélyek kiadásának feltételévé tette az Ask for Angela ismeretét. 47 önkormányzat továbbra is aktívan teszteli a helyszíneket, hogy megbizonyosodjanak a kezdeményezés hatékony működéséről.
Annyira komolyan veszik ezt, hogy a biztonsági rendszert nem megfelelően működtető vállalkozások elveszíthetik az engedélyüket.
A most 28 éves Hollie továbbra is küzd a program megfelelő működéséért, és azt szeretné, ha a kormány országosan kötelezővé tenné az Ask for Angela segélyhívást.
A nők más módokon is segítséget kérhetnek, ha bántalmazzák őket: létezik applikáció, élnek a segélyvonalak, és a hazai szervezetek is fontos munkát végeznek.
Kapcsolódó: Innen tudhatod, mikor kell azonnal segítséget kérni
Kiemelt kép: Getty Images